שותפו של אלשטיין: נחליט אם להשקיע בגנדן בפקיעת האופציה

האופציה של אלשטיין תפקע ב-28 בפברואר ■ מוסדי בכיר: "דנקנר עדיין לא הפנים שאי.די.בי אחזקות שייכת עכשיו לבעלי האג”ח"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בפגישה של נציגות מחזיקי האג”ח של אי.די.בי אחזקות עם הנהלת החברה, שהתקיימה ביום חמישי האחרון, השתתף לראשונה סאול צאנג, שותפו של המשקיע היהודי־ארגנטינאי אדוארדו אלשטיין. ההחלטות שיקבל אלשטיין בתקופה הקרובה עשויות להכריע את גורלה של אי.די.בי אחזקות.

אלשטיין בוחן בימים אלה אם למממש את האופציה להשקעה נוספת של עד 75 מיליון דולר בחברת גנדן הולדינגס ‏(החברה האם של אי.די.בי אחזקות‏) תמורת הקצאה של 21% מהון המניות של החברה.

הרב פינטו, אדוארד אלשטיין ונוחי דנקנרצילום: אסף סער גלובל

אי.די.בי אחזקות התחייבה בפני מחזיקי האג”ח כי אם אלשטיין אכן ישקיע את הסכומים הללו מעבר ל-100 מיליון שקל שכבר הזרים, אזי ביום החתימה על ההסדר יוזרמו לתוך החברה 140 מיליון שקל - סכום שאינו מספק את מחזיקי האג”ח.

אין התקדמות בפריסת החובות

כשנשאל נציגו של אלשטיין מתי ניתן יהיה לדעת אם יממש את האופציה, הוא השיב כי ההחלטה תתקבל סמוך למועד הפקיעה של האופציה, כלומר ל-28 בפברואר 2013.
בינתיים מחכה אלשטיין להיתר מאגף הפיקוח על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר שיאשפר לו להחזיק בחלק מגרעין השליטה בכלל ביטוח מקבוצת אי.די.בי.

לא רק בעלי האג”ח מחכים להחלטתו של אלשטיין, אלא גם הבנקים המממנים של גנדן - לאומי עם חוב של כ-450-500 מיליון שקל ומזרחי טפחות עם חוב של כ–85 מיליון שקל. הבנקים שקיבלו בעבר ערבויות אישיות מדנקנר ומשפחתו אמנם הפרישו את החובות האלה, אך אם אלשטיין יממש את אופציית ההשקעה הם יקבלו ריקוברי ‏(הכנסות בגין גביית חובות שהופרשו בעבר‏) בהיקפים שעשויים אף להיות גבוהים ביחס לחוב אליהם משיעור ההחזר שיקבלו בעלי האג”ח.

לפיכך, בשלב זה הם אינם שוברים את הכלים ואינם דורשים לממש את הביטחונות שבידיהם, כמו מניות השליטה של אי.די.בי אחזקות.

בפגישה לא חלה התקדמות בין הצדדים, וחברי הנציגות לא הגישו בינתיים דרישה נגדית להצעה החדשה של אי.די.בי אחזקות, לפריסת חובותיה בסך כ-2.05 מיליארד שקל לבעלי האג”ח והבנקים, תוך כדי מחיקה ותספורת של כ-500-600
מיליון שקל.

“דנקנר עדיין לא הפנים שאי.די.בי אחזקות שייכת עכשיו לבעלי האג”ח. אם לא יפנים זאת במהרה ויביא סכומים הרבה יותר משמעותיים, נפרק את החברה”, אמר מנהל בכיר באחד הגופים המוסדיים הגדולים בסוף השבוע.

הנציגות, שמורכבת מאנשי אקסלנס, הראל פיא וגלעד, צפויה להיפגש עם הנהלת החברה שוב בתחילת השבוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker