תשובה יקים במנהטן פרויקט של 2.5 מיליארד ש' עם סילברסטיין

אלעד גרופ של יצחק תשובה רכשה עם לארי סילברסטיין קרקע במערב מנהטן תמורת 170 מיליון דולר לצורך הקמת הפרויקט; סילברסטיין, שהונו נאמד במיליארדי דולרים, מעורב בהקמת המגדלים החדשים בגראונד זירו

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת אלעד גרופ, זרוע הנדל”ן הפרטית של יצחק תשובה בצפון אמריקה, חתמה בסוף השבוע האחרון, יחד קבוצת סילברסטיין פרופרטיס ‏(Silverstein Properties‏) שבבעלות לארי סילברסטין, על עסקה גדולה לבנייה במנהטן.

השותפים בעסקה רכשו בחלקים שווים מקבוצת ההשקעות האמריקאית The Carlyle Group מגרש תמורת 170 מיליון דולר, שעליו יוקם הפרויקט ריוורסייד סנטר ‏(Riverside Center‏) במערב מנהטן בהשקעה כוללת של 650 מיליון דולר ‏(כ-2.5 מיליארד שקל‏).

מתוך הסכום של 170 מיליון דולר שנועד לרכישת הקרקע, השותפים ישקיעו הון עצמי של 25 מיליון דולר כל אחד. היתר יגיע באמצעות הכנסת משקיעים נוספים, ומימון מבנקים וגופים פיננסיים. לאחר מכן יסגרו השותפים את המימון הבנקאי לצורך ליווי הקמת הפרויקט, שצפוי להיבנות בשלבים עד סוף 2016.

הפרויקט צפוי להשתרע על פני שטח של 85 אלף מ”ר. מתוך זה 67,380 מ”ר הם מגורים ‏(מכירה והשכרה‏), 472 מקומות חניה ו-5,580 מ”ר של מסחר. הבניין שיוקם יתנוסס לגובה של 44 קומות ויכלול 662 דירות באיכות גבוהה. מכיוון שמדובר בפרויקט יזמי, שיש בו סיכון גבוה יחסית, השותפים מצפים גם לרווחיות גבוהה יותר, שצפויה להיות בשיעורים דו-ספרתיים של לפחות 30%.

לארי סילברסטיין, חיה ויצחק תשובה וקלרה סילברסטייןצילום: מרק ואן הולדן

בשנה וחצי האחרונות הוביל מנכ”ל אלעד גרופ, אודי ארז, מסע מימושים נרחב במחירים גבוהים של נכסים, הכולל מכירת יתרת זכויות בפרויקט פלאזה ניו יורק תמורת תזרים נטו של 220 מיליון דולר לקבוצת ההשקעות ההודית סהרה, מימוש נכסים בקנדה, ומחיקתה של אלעד קנדה מהמסחר בתל אביב. כל זאת כדי לשפר את הנגישות לקופת המזומנים של החברה, שהתמלאה בעקבות המימושים.

מהלכים אלה, לצד משיכה באחרונה של הלוואת בעלים של 100 מיליון דולר, שיפרו את מצבה הפיננסי של אלעד גרופ, שנהנית כיום מגישה למזומנים בסך מאות מיליוני דולרים, המאפשרים לה גם לעמוד בתשלומים לבעלי האג”ח בישראל, וגם לבצע פעילות השקעות והשבחה של הנכסים. בהתאם לכך, החליטה אלעד לשנות את האסטרטגיה ולעבור ממגננה לצמיחה מדורגת. העסקה עם סילברסטיין גרופ היא סנונית ראשונה לעסקות הבאות, העשויות להגיע כבר בחודשים הקרובים. זאת בצד ההשקעה הצפויה בהשבחת הפורטפוליו בפלורידה.

סילברסטיין ‏(82‏), שהונו מוערך במיליארדי דולרים ואולי אף בעשרות מיליארדי דולרים, נחשב אחד מיזמי הנדל”ן הבולטים בניו יורק. הוא מכיר את תשובה זה שנים ארוכות. עם זאת, זהו שיתוף הפעולה העסקי הראשון בין הצדדים. מטעם סילברסטיין הוביל את העסקה טל קרת, האחראי על הפיתוח העסקי.

ריברסייד סנטר

סילברסטיין הקים ב-1957 את קבוצת סילברסטיין פרופרטיס הפרטית, שהמטה שלה נמצא בניו יורק. הקבוצה עוסקת בכל סוגי הנדל”ן. הקבוצה החזיקה בבעלות וניהלה יותר מ-3.25 מיליון מ”ר של משרדים, מגורים וריטייל בארה”ב. כיום מעורבת הקבוצה בפיתוח פרויקטים בהיקף של 10 מיליארד דולר לפחות. הפרויקט המפורסם ביותר שסילברסטיין יוזמת בימים אלה הוא הקמת המגדלים החדשים באזור הגראונד זירו בניו יורק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker