בעלי האג"ח מגבירים את הלחץ: בקשת פירוק נגד ב.ס.ר אירופה

הבורסה לניירות ערך הפסיקה את המסחר בניירות החברה; מסתמן כי מטרת הבקשה היא ללחוץ על נחמיה למלבאום ומריו סגל שהתעשרו מעסקת ריטליקס להכניס את היד לכיס

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבורסה לניירות ערך הפסיקה היום (ה') את המסחר בניירות ערך של חברת ההחזקות העוסקת בנדל"ן מניב באירופה, ב.ס.ר אירופה. הפסקת המסחר מתבצעת על רקע בקשת פירוק שאותה הגישו נאמן סדרה ח', אורורה פידליטי, ונאמן סדרה ט', הרמטיק, בשם מחזיקי החוב של החברה החייבת להם 95 מיליון שקל יחדיו (28 מיליון לסדרה ח' ו-67 לסדרה ט').

בבקשה מלינים מחזיקי איגרות החוב כי בסר אירופה חדלת פירעון מכיוון ולא שילמה במועד לנושי סדרה ח' חוב בסך 28 מיליון שקל וחוב של 20.5 מיליון שקל לסדרה ט', שהיו אמורים כבר להיות משולמים בסוף נובמבר.

מגדלי בסרצילום: אייל טואג

בשביל לחזק את טענתם כי החברה נמצאת במצב של חדלות פירעון, מסבירים מחזיקי האג"ח לבית המשפט המחוזי כי בדו"חות החברה כבר הופיעה הערת "עסק חי", ולפי תזרים המזומנים החזוי שאותו הציגה יהיו חסרים כ-45 מיליון שקל בשביל לשלם את חובותיה.

המחזיקים באיגרות החוב של ב.ס.ר אירופה, בשליטת נחשון קיויתי (המשמש גם כיו"ר הדירקטוריון), איתן אלדד (דירקטור), רועי גיל (דירקטור), חיה ונחמיה למלבאום ומריו סגל, מיכאל ורעיה שטראוס, מאשימים את החברה ונושאי המשרה כי התנהלו  כאילו מדובר בחברה סולבנטית.

כך למשל, הם מפרטים בבקשה כי רכשו איגרות חוב בסכום כולל של 10 מיליון שקל במהלך 2012, מחירים שלטענתם היו גבוהים משמעותית משווי איגרות החוב, בשעה שהחברה כבר נחשבה ללא סולבנטית. באמצעות אסטרטגיית הרכישה העצמית הם חושבים כי המנהלים פגעו בתזרים המזומנים של החברה, דבר שלא איפשר לה לפרוע את החובות כלפיהם.

להפעיל לחץ על בעלי השליטה שהתעשרו

החברה ניהלה בתקופה האחרונה משא ומתן שנכשל. לאורך כל המשא ומתן ניסתה להסביר כי היא סומכת את התשלום על השלמת עסקת מכירת נכס סופיה ONE. נציגי החברה הפצירו במחזיקים כי ימתינו עם הליך הפירוק. לטענת המחזיקים, החברה ניהלה את המשא ומתן בחוסר תום לב שכן כבר היתה צריכה לפרסם הצעת הסדר כלשהי, אך לא עשתה זאת כפי שהבטיחה.

נראה כי מטרת בקשת הפירוק היא להפעיל לחץ על שני בעלי השליטה בבסר שהתעשרו באחרונה ממכירת חברת ההיי-טק הישראלית ריטליקס לענק ההיי-טק האמריקאית NCR בתמורה ל-780 מיליון דולר במזומן. בעלי השליטה בריטליקס הם קבוצת אלפא (19.5%) וקרן פימי של ישי דוידי (18.16%). קבוצת אלפא מורכבת מיוצאי אמדוקס, בועז דותן, אלי גלמן, אבי נאור ושניים מבעלי השליטה בקבוצת ב.ס.ר - נחמיה למלבאום ומריו סגל.

למלבאום מחזיק ישירות ב-5.3% ממניות ב.ס.ר אירופה, וסגל מחזיק ב-4.17%. כמו כן, נמנים למלבאום ומריו עם קבוצת השליטה של החברה האם (55%) ב.ס.ר הנדסה שנמחקה מהבורסה, בה הם מחזיקים יחד 20% (נכון לפרסום האחרון מ-2011).

אם עסקת ריטליקס תיסגר, צפויים השניים, המחזיקים כל אחד ב-1.05 מיליון מניות ו-250 אופציות (במחיר מימוש 12.1-7.75 דולר), לקבל 39 מיליון דולר ברוטו כל אחד, והרווח המשוער הינו 26.7 מיליון דולר, ובסך הכל 53.4 מיליון דולר לשניהם.

המשא ומתן עם ריטליקס והרווחים העצומים הצפויים מהעסקה לא גרמו לבעלי השליטה להכניס את היד לכיס ולתת הלוואה לב.ס.ר אירופה, שחובותיה למחזיקים מסתכמים ב-110 מיליון שקל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker