דש: "אל תתפתו לרכוש את מניית מלאנוקס גם אם המחיר מושך"

איילון: "מלאנוקס תיסחר במכפילי רווח עתידיים נמוכים בהשוואה לעבר"; האנליסטים מסכימים כי לחברה יהיה קשה להחזיר את האמון של המשקיעים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק

בשעת לילה מאוחרת, בתום יום המסחר בארה"ב, פירסמה חברת מלאנוקס את תוצאותיה הכספיות לרבעון הרביעי ול-2012 כולה. לאחר אזהרת הרווח שפקדה את החברה לפני שבועיים דיווחה החברה על ירידה של 22% בהכנסות שהסתכמו ל 122 מיליון דולר בהשוואה לרבעון השלישי ב-2012. שיעור רווח גולמי של כ-70% ורווח למניה (Non-GAAP ) של 69 סנט.

בתגובה לתוצאות החברה אמר ערן יעקובי, סמנכ"ל המחקר דש ברוקראז': "חשבנו שראינו הכל, כנראה שלא. לתוצאות אין משמעות לגבי מחיר המניה הבוקר ולכן לא נפרט את מגמות תמהיל המוצרים וכדומה. אנחנו ממליצים שלא להתפתות כרגע. ולרכוש את המניה גם אם המחיר מפתה, התנודתיות בחודשים הקרובים במניה תקשה על קבלת החלטה רציונלית. אנו שלמים עם המלצת תשואת שוק ומורידים את מחיר היעד ל-45 דולר".

אייל וולדמן, מנכ"ל מלאנוקסצילום: עופר וקנין

לשיטת יעקובי, "הנחות החברה בנוגע לתחזית לרבעון הראשון של 2013 הן בגדר קטסטרופה". מלאנוקס העריכה כי טווח ההכנסות צפוי להסתכם ב-83-78 מיליון דולר. עוד ציינה כי 30 מיליון דולר הכנסות נבנו כמלאי אצל לקוח OEM גדול, יעקובי מעריך כי מדובר ב-HP. לדבריו, "מדובר בלקוח שבנה מלאי ולא מכר ללקוחות קצה, כך שאותן הכנסות של כ-30 מיליון דולר לא יהיו ברבעון הראשון. על אף שהחברה עדיין מצפה לצמוח ב-2013 כולה לעומת 2012, ברור לדש שגם אם תצמח יהיה מדובר בצמיחה חד ספרתית לכל היותר".

"לחברה אין כמעט שליטה על הביקוש ועל יכולת לקוחות ה-OEM לרכוש ממנה", טוען יעקובי ומבהיר כי גם בטווח זמן קצר של רבעון אחד יכולות לצוץ בעיות. "אין כל ספק כי תהליך שיקום האמון מול שוק ההון שעליו דיברנו עם אזהרת הרווח בתחילת ינואר יהיה ארוך ומייגע. החברה תצטרך לעבוד קשה ברבעונים הקרובים בשביל לשקם את האמון ולהפחית את התנודתיות. הגדלת הוצאות התפעול כהכנה ל-2014, עלולה לגרום גם לרווח נקי/למניה נמוך ב-2013 לעומת 2012".

מכפיל של 12-10 הנותן שווי שוק של 32 ו-48 דולר למניה, בניכוי המזומן משקף טוב יותר את רמות הסיכון הנוכחיות. יעקובי צופה רווח למניה בטווח של 3 דולר עד 3.20 דולר (לעומת 3.6 דולר ב-2012).

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון צופה כי "מלאנוקס תיסחר במכפילי רווח עתידיים נמוכים בהשוואה לעבר על רקע פרמיית סיכון גבוהה יותר. מסע שיקום האמון של מלאנוקס אל מול המשקיעים אינו צפוי להיות קצר". הוא מסביר כי חיתוך תחזית המכירות לרבעון הראשון של 2013 בשיעור של כ-40% ביחס לתחזיות הותיר 13 אנליסטים המסקרים את החברה פעורי פה ומאוכזבים. "לא זכורה לנו בעת האחרונה הפחתת תחזית מכירות כה אגרסיבית מהסוג שביצעה חברת מלאנוקס. מדובר ללא צל של ספק בניהול תחזיות שוק ברמה נמוכה".

נקודת המבחן של מלאנוקס, לדבריו, היא "להוכיח כי הטכנולוגיה שלה חיה ובועטת והיא תמשיך להיות בחזית הטכנולוגית בשנים הקרובות וכי האיום הטכנולוגי מצדה של אינטל אינו פוגע מהותית באופק העסקי שלה". 

לדעתו של פגוט, "נימוקי ניהול המלאי השגוי של לקוח מפתח ברבעון הראשון שהביא עמו את אזהרת ההכנסות והרווח הנוכחית נראים על פניו כתמונה חלקית של האתגרים בפניה ניצבת החברה בתזמון הנוכחי." 

בצד החיובי מציין פגוט כי "למרות האכזבה והחששות של המשקיעים באשר לעתידה של החברה, לא היינו ממהרים להספיד אותה. לרשות החברה עומדת קופת מזומנים אדירה בהיקף של 426 מיליון דולר לאחר שנה מדהימה שבה יצרה מזומנים בהיקף של כ-182.5 מיליון דולר. יתרות המזומנים מהווה כרית נוחה לתקופות קשות ומאפשרת לחברה לאתר הזדמנויות עסקיות אקסוגניות כדי לחזור למומנטום של צמיחה והצלחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker