צבי סטפק: "שוק ההון חושש מהקמת ממשלה לא יציבה"

יו"ר בית ההשקעות מיטב: "בשביל להתמודד עם העליות בשוק הנדל"ן הישראלי נדרש לבצע מהלך של שחרור קרקעות מהיר במחירים נמוכים ממחירי השוק תוך פיקוח על מחירי הדירות שייבנו במסגרת זו"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"קיים חשש בשוק ההון מקושי בהקמת ממשלה יציבה. ממשלה צרה לא טובה לשוק מכיוון שיהיה קשה לה להעביר תקציב המחייב שילוב של העלאות מסים וקיצוץ תקציב בשביל להתמודד עם הגירעון. העצבנות בשווקים ניכרת בתקופת הבחירות ", כך אמר היום צבי סטפק, יו"ר בית ההשקעות מיטב, בכנס ללקוחות מיטב טרייד שנערך בבית ציוני אמריקה.

סטפק סבור כי שוק האג"ח הממשלתי מציע תשואות נמוכות מאוד ולכן הוא מסוכן ביחס לתמורה שהוא מציע. הסיכון גבוה יותר ככל שהמח״מ ארוך יותר. לכן לדעתו של סטפק צריך להעדיף באפיק האג"ח הממשלתי את המח"מים הקצרים והבינוניים על פני הארוכים. עוד הוסיף כי "תיק אג"ח קונצרני מפוזר יניב תשואה גבוהה יותר מתיק אג"ח ממשלתי". לדעתו של סטפק, רמת שערי המניות בישראל זולה בכ-15%-20% בהשוואה לשווקים המפותחים.

צבי סטפקצילום: אייל טואג

יו"ר מיטב סבור גם כי בנק ישראל אינו מסוגל להתמודד לבדו באמצעות הריבית עם כוחות ההיצע והביקוש בשוק הנדל"ן לאורך זמן. "בשביל להתמודד עם העליות בשוק הנדל"ן הישראלי נדרש לבצע מהלך של שחרור קרקעות מהיר במחירים נמוכים ממחירי השוק תוך פיקוח על מחירי הדירות שייבנו במסגרת זו".

לדבריו, העלייה האחרונה במחירי הדירות שהחלה ב-2006 ועד 2009 הייתה תיקון חד-פעמי. "בכל עשור ב-6 העשורים האחרונים היו 4-2 שנים של ירידה במחירי הדירות", כאשר העלייה הממוצעת במחירי הדירות בישראל מאז שנות ה-60 הינה 2% ריאלית לשנה בלבד. לדעתו, התשואה על השקעה בדירות (עליית ערך+שכירות) הייתה תקופה ארוכה נחותה בהשוואה להשקעה באג"ח ממשלת ישראל.

במיטב צופים כי המשק הישראלי יצמח ב-3.6% ב-2013 וילווה באינפלציה של 1.8% כאשר הריבית תעמוד על 1.75% בסוף השנה.

במיטב  גם פירסמו המלצות על שורה של מניות. בסקטור הבנקים - הפועלים, לאומי ודיסקונט; בקמעונאות - פוקס וקסטרו; בתחום התקשורת - בזק, סלקום ופרטנר. בתעשייה, שרותים והיי-טק: אלקטרה, שלאג ואיתוראן;  חברות הנדל"ן - אלוני חץ ולוינשטיין; חברות אחזקה: החברה לישראל, אלרון ואלקו .

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker