"מכירת כיל לפוטאש מנוגדת לאינטרסים של המדינה" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"מכירת כיל לפוטאש מנוגדת לאינטרסים של המדינה"

התנועה לאיכות השלטון ואדם טבע ודין לנתניהו ושטייניץ: אם בכל זאת תאושר מכירת כיל לפוטאש, יש לחייב את פוטאש בשמירת הסביבה, להגדיל את התמלוגים שתשלם למדינה ולא להאריך לה את הזכיון ב-2030

8תגובות

התנועה למען איכות השלטון בישראל ועמותת אדם טבע ודין שיגרו השבוע מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו ולשר האוצר, יובל שטייניץ, שבו טענו, כי אין לאשר את מכירת כיל לפוטאש הקנדית. לגישתן, אם בכל זאת תאושר המכירה, יש לדרוש מהרוכשת תשלום תמלוגים גבוה יותר, על פי הנהוג במשק האנרגיה, לחייבה לשמור על הסביבה ולא לחדש את הזכיון כשיפוג ב-2030.

הממשלה חוקקה ב-2010 את חוק הנפט והגז על פי המלצות ועדת ששינסקי, הכולל היטל של 50% על רווחי נפט וגז. כיל משלמת תמלוגים למדינה בשיעור של 5%-10% מההכנסות הנובעות ממכירת האשלג. על פי בדיקה שערך משרד האוצר לפני כשנה, פוטאש מחוייבת בקנדה בתשלום תמלוגים בשיעור של של 21% ממכירותיה, אולם ניתן לנכות ממנו השקעות, כך שבפועל הוא נמוך יותר.

אליהו הרשקוביץ

באוקטובר 2012 פורסם, כי החברה לישראל שבשליטת עידן עופר, מנהלת מגעים למכירת כיל לפוטאש בעסקת מיזוג בין החברות. החברות פנו לראש הממשלה ולרשות ההגבלים העסקיים בעניין. רשות ההגבלים, שבעבר דחתה בקשה של פוטאש להגדלת חלקה בכיל מחשש להגברת הריכוזיות בשוק האיזורי (פוטאש מחזיקה גם במפעלי האשלג של ים המלח), ביקשה נתונים נוספים מהחברות. ייתכן שתאשר את העסקה בתנאי שפוטאש תמכור אחזקותיה בירדן.

בצמרת משרד האוצר, שגם אישורו יידרש, הדעות חלוקות. המצדדים בעסקה טוענים, שאין לאסור השקעות זרות בארץ. המתנגדים חוששים מהשלכות שליליות של העסקה על הכנסות המדינה, התעסוקה והשמירה על ים המלח וסביבתו. הטיפול הממשלתי בעסקה הוקפא על רקע הבחירות ובהמתנה לעמדת רשות ההגבלים העסקיים.

"אין כל הצדקה לאשר את העברת השליטה במשאב טבע חיוני וייחודי לבעלות זרה", ציינו אדם טבע ודין והתנועה לאיכות השלטון במכתבן. "המיזוג הפוטנציאלי בין חברת פוטאש לחברת כימיקלים לישראל, במתכונתו הנוכחית, אינו משרת את האינטרס הציבורי, אלא מונע ממניעים פרטניים של החברה לישראל ובעלי השליטה בה ומנוגד להוראות תקנון כיל עצמה ורוח הוראות הצעת חוק הריכוזיות; אך אם יוחלט, בניגוד לעמדתנו, כי יש לקדם את המיזוג, הרי שבכל הליך משא ומתן יש לעמוד על תנאי בסיס וקווים אדומים, שיהוו את נקודת הפתיחה.

פלאש 90

"יש לדרוש כי כתנאי להעברת השליטה יועלו שיעורי התמלוגים המשתלמים על ידי החברה ויושוו לתמלוגים על הגז הטבעי; כי יובהר וייחתם במפורש כי הזיכיון יפוג במועדו המקורי - בשנת 2030 - ללא כל אפשרות הארכה; וכן כי חוק הזיכיון יעודכן כך שפוטאש תתחייב לטיפול והטמעת אינטרסים סביבתיים-ציבוריים".

הפונות ציינו, כי בעבר נמנעה המדינה, המחזיקה בזכות וטו בכל הקשור למכירת מעל 14% ממניות החברה בזכות מניית הזהב שברשותה, מלאשר לחברת פוטאש לרכוש מניות נוספות. "מיזוג בין שתי החברות, על אף היתרונות הכלכליים שייתכן כי גלומים בו עבור החברה לישראל עצמה, מציב קשיים ומכשולים קשים שעניינם שמירה על האינטרס הציבורי, המחויבות לשימור וטיפוח משאב טבע ייחודי, גובה התמלוגים המתקבלים משימוש במשאב טבע של המדינה ועוד", ציינו עמותת אדם טבע ודין והתנועה לאיכות השלטון.

לטענתן, המנדט המוקנה למדינה מתוקף מניית הזהב שבבעלותה קובע כי הקריטריון להכנסת שותפים חדשים לחברה הוא "ששינוי הבעלות משרת את האינטרסים החיוניים למדינה". לדבריהן, האינטרסים של פוטאש אינם חופפים את האינטרסים של מדינת ישראל והוצאת הרווחים הצפויה מהארץ מנוגדת להגדרות של האינטרסים הישראלים על פי תקנון כיל.

עופר וקנין

התנועה לאיכות השלטון ואדם טבע ודין הוסיפו, כי "אם בכל זאת מבקשת החברה לישראל, ממניעיה שלה, להעביר את השליטה בכיל, תתכבד ותעשה זאת באופן שייטיב עם האינטרסים של המדינה- ותעמיד את אחזקותיה למכירה לציבור הרחב. כך, תפוזר השליטה ועמה החשש כי אזרחי המדינה מופלים לרעה ואינם זוכים לתמורה הולמת עבור שימוש בשאבי הטבע ששייכים בראש ובראשונה להם. ימונו דירקטוריון והנהלה מקצועיים שיראו לנגד עיניהם את אינטרס הציבור".

לגישתן, אם בכל זאת תאשר המדינה את העסקה, עליה להתנותו בכך, שזכיונה של פוטאש לא יחודש כשיפוג ב-2030. השתיים חוששות גם מכך, שחברה זרה לא תשקיע בשמירת הסביבה.

עוד טוענות השתיים, כי פוטאש מחזיקה כבר 14% ומכירת השליטה לחברה תחמיר את בעיית הריכוזיות ותעמוד בניגוד לרוח חוק הריכוזיות שנמצא בהליכי חקיקה, בדבר הקצאת משאבי מדינה.

אמיל סלמן

כמו כן ציינו, כי "האינטרס הציבורי הוא עדכון כולל ומיידי של שטר הזיכיון הקיים שהינו שריד השייך לעבר הרחוק. גובה התמלוגים כיום אינו מבטא את חלקו האמיתי של הציבור בבעלות על משאב הטבע. באם מבקשת החברה מהמדינה לאשר העברת הזכויות שניתנו לה, הרי שזכותה של המדינה לדרוש כי תמורת הסכמתה ישונו תנאי הזיכיון ושיעור התמלוגים יועלה לרמה המאפשרת לציבור הרחב ליהנות מן המשאב הציבורי והבעלות עליו.

לגבי גובה התמלוגים, ציטטו השתיים את פרופסור איתן ששינסקי, שאמר בעבר, כי "הסכמת חברת פוטאש לתשלום תמלוגים על הפקת האשלג מים המלח בשיעור שנקבע על ידי ועדת ששינסקי לחברות המפיקות גז בים התיכון היא תנאי הכרחי (אך לא מספיק), למתן אישור לעסקת המיזוג של חברת כיל עם חברת פוטאש הקנדית". ועדת ששינסקי קבעה רף של 60% תמלוגים למדינה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#