שבוע הבחירות באחד העם: ת"א 25 ירד ב-0.9%

מלאנוקס נפלה היום ב-15% ■ מודיעין צנחה ב-20% נוספים ■ מדד בלוטק 50 נחלש בכ-1.5% ■ האג"ח הקונצרניות בשיא של 5 שנים ■ האג"ח הממשלתיות הארכוות עלו ב-0.23%

ערן אזרן

לאחר עליות השערים אתמול, המסחר בבורסת תל אביב התנהל היום במגמה שלילית על רקע פרסום דו"חותיה השנתיים של מלאנוקס. יצרנית השבבים, שפירסמה אזהרת רווח לפני כשבועיים, דיווחה על הכנסות של 122.1 מליון דולר, ירידה של 22% ביחס לשנה הקודמת. בנוסף, החברה סיפקה תחזית מאכזבת להכנסות של כ-80 מיליון דולר ב-2013 - הנמוכה בחצי מהציפיות המוקדמות.

על רקע התוצאות והקטנת התחזית, מניית מלאנוקס נפלה ב-20% במסחר המוקדם בניו יורק, וכתוצאה מכך נפלה גם ב-14% במסחר אחד העם. הירידות החדות במניה כבר בשלב טרום הפתיחה דחפו את הבורסה ל"פתיחה אנגלית" כפולה, שמשמעותה דחייה של המסחר ב-5 דקות.

הירידות במלאנוקס גררו את מדד ת"א 25 לירידה של 0.7% ואת מדד ת"א 100 לירידה של 0.5%. גם מדד ת"א טכנולוגיה איבד 0.8% על רקע הנפילה במניה ומדד בלוטק 50נחלש בכ-1.5%. בניגוד למגמה, מדד הבנקים עלה ב-0.62% לאחר שאתמול כבר הוסיף 2%, ומדד נדל"ן 15 התחזק ב-0.2%.

בסיכום שבועי, מדד ת"א 25 איבד 0.9%, אך מתחילת ינואר הוסיף 0.9%; מדד תל אביב 100 נחלש ב-0.6%, אך מתחילת ינואר עלה ב-1.4%; ואילו ת"א בנקים התחזק ב-0.6% (עלה ב-1.3% מתחילת השנה), ונדל"ן 15 עלה ב-0.3% (הוסיף 3.8% מתחילת ינואר).

מחזור המסחר היומי היה גבוה מהרגיל והסתכם ב-2.2 מיליארד שקל, על רקע הפקיעה על אופציות המעו"ף הבוקר. מחזור המסחר בפקיעה עמד על 1.2 מיליארד שקל. המחירים הקובעים למניות המעו"ף נקבעו על (בשקלים): כיל (50 שקל), פועלים (5.95), לאומי (12.91), טבע (141), דיסקונט (6.43), מזרחי (37.95) אבנר (2.67) ורציו(0.349 שקל).

דו"חותיה החלשים של ענקית הטכנלוגיה אפל, תרמו אף הם לסנטימנט השלילי במגזר הטכנולוגיה היום באחד העם. איזיצ'יפ נחלשה בכ-2.7%, אורכית ירדה ב-15%, ומג'יק ב-1%. גם מנייית בבילון המשיכה במסע מטה. המניה איבדה כ-4.5%, בהמשך לירידות של 4% אתמול, על רקע התמשכות ההליכים טרם ההנפקה בניו יורק.

במגזר מניות האנרגיה בלטו יחידות ההשתתפות של מודיעין, שנפלו ב-20% על רקע הנפקת הזכויות שעורכת השותפות בימים אלה (ביום א' ייערך יום המסחר בזכויות). מנגד, אורמת תיקנה עם עלייה של כ-7% לאחר שאיבדה כ-10% מתחילת השבוע. החברה דיווחה אתמול כי תצטרך לבצע הפרשה גבוהה של 150-140 מיליון דולר בגין תחנת כוח בארה"ב.

הבחירות מטיבות עם האג"ח הממשלתיות

איגרות החוב הקונצרניות נסחרו בעליות שערים חדות, כשמדדי התל בונד הוסיפו עד 0.18%. המדדים, שעלו בשנה האחרונה כ-7%-9%, נמצאים כעת בשיא של חמש שנים. בלטו במסחר איגרות החוב של כלכלית ירושלים (סדרה י'), חברת הנדל|ן שבשליטת אליעזר פישמן, שירדו ב-0.7%, ועלו לתשואה של 8.14%. מנגד, בלטו לחיוב, איגרות החוב של אפריקה ישראל (סדרה כו') שעלו ב-0.7%, וירדו לתשואה של 12.2%.

יומיים לאחר הבחירות, גם איגרות החוב הממשלתיות נסחרו בעליות שערים חדות. אג"ח ממשלתית שקלית (לא צמודה למדד) לפדיון ב-2022 עלתה ב-0.22%, והתשואה עליה ירדה ל-3.72% (קרוב לרמת השפל). אג"ח שקליות לפדיון ב-2023 וב-2026 זינקו ב-0.22%.

במהלך היום כבר הגיעו העליות האיגרות החוב הארוכות השקליות ל-0.65%. האג"ח הוסיפו קרוב ל-1% ביומיים. איגרת חוב ממשלתית צמודה לפדיון ב-2022 עלתה ב-0.17%, והתשואה עליה ירדה ל-1.35%.

העליות באיגרות החוב הממשלתיות נבעה במידה רבה מתוצאות הבחירות. לפי הערכות, הקואליציה המסתמנת - בראשות המפלגות הליכוד ביתנו ויש עתיד - לא תתקשה להעביר קיצוצים של כ-15 מיליארד שקל בתקציב המדינה, ותוכל לשמור על משמעת תקציבית.

מחלקת המחקר של אלפא פלטינום קרנות נאמנות העריכה שגם בשבוע הבא שוק האג"ח ושוק המניות ימשכו את הבורסה לעליות. להערכתה, השקל ימשיך להתחזק, "בציפייה לשיפור ניכור במדיניות הכלכלית ובאמינות הפיסקלית". 

"שילוב של הליכוד, הבית היהודי, קדימה ויש עתיד יכתיבו מדיניות פיסקלית מרסנת ואחראית", נמסר הבוקר. "קואליציה זו תוכל לקדם רפורמות בתחום שוויון בנטל, הגברת התחרויות במשק בענפים שונים ואולי רפורמה בחינוך (כולל חינוך הליבה לחרדים).

"כוונת ממשלת נתניהו תהיה לבצע קיצוץ של כ-12 מיליארד שקל בהוצאות הממשלה, כולל קיפאון בשכר הציבורי (או אולי הורדתו), קיצוץ בתשתיות, בביטחון וקיצוץ עמוק בקצבאות הילדים. גם אם בסוף ש"ס תצטרף לקואליציה, כוחה ייחלש בהרבה והיא לא תוכל למנוע קיצוצים בקצבאות הילדים ובתמיכות השונות לישיבות".

מניות במרכז

נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח, חברת האחזקות שבשליטת נוחי דנקנר, דורשת כי יוחזרו לחברה דיווידנדים בהיקף של כ-3.8 מיליארד שקל שחולקו לבעלי המניות ולחברה האם אי.די.בי אחזקות בין השנים 2007 ל-2011. הנציגות שיגרה אמש (ד') מכתב לאי.די.בי פיתוח ולבעלי השליטה בה, טרם תגיש בקשה לבית המשפט לתביעת נגזרת בעניין.

בגזרת מניות הנפט והגז: אמש דיווחה שותפות חיפושי הגז והנפט ישראמקו כי הקידוח ברישיון "דניאל" צפוי לצאת אל הפועל עד נובמבר 2013. השותפות, שנשלטת בידי קבוצת חיים צוף, מסרה כי מפעילת הקידוח ATP CORP האמריקאית קיבלה את אישור הממונה על הנפט במשרד האנרגיה לעדכון תוכניות העבודה ברישיונות "דניאל מזרח" ו"דניאל מערב".

בגזרת מניות הפרמצבטיקה: חברת פריגו השיקה לכסניות בטעם מנטה במינון של 2 ו-4 מ"ג נגד עישון. הלכסניות נמכרות ללא מרשם רופא ותחת המותג הפרטי של רשתות הפארם ורשתות השיווק. מכירות המוצר במונחי מחיר גרסת המקור מסתכמות ב-30 מיליון דולר בשנה. המוצר המיועד לטיפול בתופעות של גמילה מעישון, כמו כמיהה לניקוטין, יחזק את מיצובה של פריגו בשוק המוצרים להפסקת עישון.

טבע דיווחה אתמול על כישלון בניסוי הקליני בשלב השלישי בנוביג'יל, כטיפול תומך בבוגרים שסובלים מדיכאון חמור הקשור למניה-דפרסיה. נוביג'יל משמשת כיום לטיפול בהפרעות שינה ובעיקר בנרקולפסיה, נטייה קיצונית להירדמות במהלך פעילות מונוטונית. טבע העריכה שמכירותיה של התרופה יסתכמו ב-280 עד 320 מיליון דולר ב-2013.

חברת בריינסווי, שמפתחת מכשור רפואי לא פולשני לטיפול בהפרעות בתפקודי המוח, דיווחה על הצלחה בניסוי בגמילה מעישון של מחלת ריאות כרונית חסימתית (COPD). הניסוי נערך במרכז הרפואי באר יעקב, נוהל על פי פרופסור פנחס דנון והשתתפו בו 115 נבדקים. המסחר במניה הופסק זמנית ולאחר חידושו עולה המניה עלתה במחזור גבוה.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker