דנקנר מצטרף למועדון "הטייקונים המספרים": מציע תספורת של 600 מ' ש'

הזרמות כספים חיצוניות לאי.די.בי תלויות בהחלטתו של אדוארדו אלשטיין להגדיל את השקעתו בגנדן ■ מוסדי בכיר: "אם זו ההצעה, נעדיף להשתלט על החברה ולפרק אותה"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

"יש לנו בקבוצה סכומים נזילים שדי בהם כדי לשרת את כספי האג"ח לפחות לשנה וחצי עד שנתיים. השוק לדעתי מעריך אותנו לא נכון. אי.די.בי היא קבוצה חזקה וחסונה. לא התקיים אצלנו מעולם דיון, לא היתה ישיבה, לא היתה שיחה ביני לבין מנהל כלשהו בקבוצה על אפשרות של הסדר חוב, תספורת, תסרוקת, גזיזות, או משהו מהסוג הזה" - כך אמר במאי 2012 היו"ר ובעל השליטה בקבוצת אי.די.בי, נוחי דנקנר.

את הדברים אמר דנקנר לערוץ 2, כשסימנים להידרדרות פיננסית באי.די.בי נראו לעין לכל מי שבחן קצת את המאזנים של הקבוצה.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

הצעת ההסדר של אי.די.בי

עד לפני כמה חודשים עוד התעקש דנקנר כי אי.די.בי תעמוד בכל התשלומים שלה. ואולם למרות ההבטחות וההתחייבויות כי לא יעשה תספורות או תגלחות למשקיעים, דנקנר הצטרף השבוע באופן רשמי לרשימה לא מכובדת במיוחד של טייקונים שביצעו או מבצעים תספורות לחברות שבשליטתם. רשימה זו כוללת את יצחק תשובה, אילן בן דב, יוסי מימן וליאון רקנאטי.

בפגישה ביום שני בין נציגות מחזיקי אג"ח אי.די.בי אחזקות לבין נציגי החברה, הציגו מנהלי אי.די.בי מתווה חדש להסדר חוב. זאת לעומת הצעה הראשונית שנדחתה על הסף בידי הנציגות, שכוללת את החברים מאקסלנס, הראל פיא וגילעד קרנות הפנסיה הדתיות.

המתווה החדש אמנם כולל שיפור מסוים לעומת ההצעה הקודמת, אך הוא מגלם בתוכו תספורת כבדה למשקיעים של כ-500-700 מיליון שקל. נוסף על כך, אין ודאות כי הסכומים שאי.די.בי מתחייבת שיוזרמו לחברה אכן יוזרמו בפועל.

החוב הכולל של אי.די.בי מסתכם בכ-2.05 מיליארד שקל. מתוך סכום זה חוב של כ-155 מיליון שקל הוא לבנק השווייצי קרדיט סוויס (ש-2.3% ממניותיו מוחזקות בידי כור מקבוצת אי.די.בי). חוב נוסף בהיקף 125 מיליון שקל הוא לבנק לאומי, הנושה הגדול של גנדן הולדינגס - החברה האם של אי.די.בי החייבת ללאומי כ-450-500 מיליון שקל.

ספרי צמרת

יתר החוב, כ-1.75 מיליארד שקל, הוא לבעלי האג"ח. לאי.די.בי אחזקות יש מזומנים של כ-200 מיליון שקל בקופה.

ההצעה החדשה של אי.די.בי אחזקות מופנית הן לבעלי האג"ח והן לבנקים. החברה מציעה לחלק את המזומן שבקופה במלואו פרי פאסו (בהתאם לחלקו של כל נושה בחוב) ולבטל את החוב הקיים של 1.75 מיליארד שקל. החברה מציעה להנפיק סדרת אג"ח חדשה בהיקף של 1.4 מיליארד שקל, שתישא ריבית שנתית אפקטיבית העולה במדרגות ומגיעה עד ל-4%, צמודת מדד, ושתשלומי הקרן שלה ייפרעו ב-2018-2025. זאת כדי לתת לה זמן להשביח את הנכסים העיקריים שלה, הנמצאים נמוך יותר בפירמידה, כמו כלל ביטוח, סלקום, שופרסל, נכסים ובניין ומניות קרדיט סוויס.

כביטחונות לסדרה זו מציעה אי.די.בי אחזקות לשעבד 51% מניות החברה הבת אי.די.בי פיתוח, שנמצאת בבעלותה המלאה. גם אי.די.בי פיתוח נמצאת במצב פיננסי מאתגר עם חובות של כ-6.5 מיליארד שקל לבעלי האג"ח ומוסדות פיננסיים, ונכסים ששוויים אינו מכסה את החוב. לאי.די.בי אחזקות תהיה זכות לבצע פירעון מיידי של חלק או מלוא החוב החדש בערכי הפארי (ערך כלכלי מלא) שלו.

בעת החתימה על הסדר אי.די.בי אחזקות מציעה להנפיק למחזיקי האג"ח ולבנקים 10% מהון המניות של החברה, ששווי שוק שלהן הוא 53 מיליון שקל. עם זאת, בהתחשב במצבה הפיננסי האנוש של אי.די.בי אחזקות כלל לא בטוח אם למניות האלו יש ערך כלשהו. אפשר לראות במניות של החברה מעין אופציה על התאוששות בשווקים. בפועל מדובר במחיקה של כ-350 מיליון שקל (מחוב של 1.75 מיליארד שקל ל-1.4 מיליארד שקל).

בנוסף לכך, מתחייבת אי.די.בי אחזקות כי ביום החתימה על ההסדר (עד סוף מארס 2013 או לפני כן) יוזרמו לחברה 140 מיליון שקל. עם זאת, אין כל ודאות כי הסכומים האלו אכן יגיעו. הם תלויים במשקיע הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין, שאמור להודיע עד סוף פברואר אם הוא מממש את אופציה להזרמה של עד 75 מיליון דולר לחברת גנדן, בעלת השליטה באי.די.בי אחזקות. אלשטיין לא נתן לגנדן שום התחייבות כי ישקיע בה.

באי.די.בי סופרים במסגרת ההזרמות גם את 40 מיליון השקלים שהזרימה גנדן לאי.די.בי באוקטובר 2012. ההזרמה הזו נועדה להסדיר התשלום למחזיקי אג"ח ב', שהגיע להם בתחילת ספטמבר ונדחה בשל התנגדות של נושים אחרים.

אם כל הסכומים האלו (לגנדן ולאי.די.בי) אכן יוזרמו, אחזקתו של דנקנר בגנדן ואי.די.בי אחזקות תדולל במקצת. זאת עסקה נהדרת מבחינתו, משום שהוא אישית לא יביא כסף מהבית. אם ההצעה תעבור, יישאר דנקנר בעל השליטה בקבוצה ויוביל אותה בעתיד. בעלי המניות והאג"ח של אי.די.בי יצטרכו להשלים עם זאת, על אף שדנקנר נתפש על ידם כאחראי להשמדת ערך אדירה שהתרחשה בקונצרן תחת ניהולו.

הזרמה של 120 מיליון שקל ב-4 שנים

אי.די.בי אחזקות מציעה גם כי יבוצעו שתי הזרמות נוספות לתוך החברה של 120 מיליון שקל בארבע השנים הקרובות. הזרמה ראשונה בעוד שנתיים, והזרמה שנייה בעוד ארבע שנים, ולא ברור מאין יגיעו המקורות להזרמות האלו. למעשה, יש כאן מרכיב גדול של אי-ודאות.

אי.די.בי מעוניינת להשתמש בכל הזרמה כזו כדי לרכוש אג"ח של 195 מיליון שקל, וכך למחוק חוב של 380 מיליון שקל. בסופו של דבר יישאר חוב של כ-1.05 מיליארד שקל. בהתחשב במרכיבים השונים של ההסדר המוצע ובניכוי ההזרמות שיבוצעו מדובר במחיקה ברוטו של כ-600 מיליון שקל על חוב של 1.8 מיליארד שקל - תספורת של כ-30%.

עם זאת, מכיוון שאין כל ודאות שההזרמות החיצוניות יגיעו, ומכיוון שמדובר בדחיית התשלומים לשנים ארוכות יותר המגלמות מרכיבט של תספורת, אם מהוונים את הסכומים האלו לערך הנוכחי, ואם מביאים בחשבון כי אין כל ודאות כי הנכסים של החברה אכן יועלו בצורה דרמטית - ההצעה הזאת מגלמת בתוכה תספורת של יותר מ-600 מיליון שקל. ספק גדול אם ההצעה הזו תתקבל בידי מחזיקי האג"ח.

אם אי.די.בי אחזקות לא תעמוד בתנאי ההסדר המוצע, בעלי האג"ח והבנקים יקבלו 41% ממניותיה. נכון להיום גנדן הולדינגס מחזיקה ב-47.2% מאי.די.בי אחזקות, דנקנר מחזיק ב-7.65%, אחותו שלי ברגמן ב-3.8%, קבות לבנת ב-11.8% וקבוצת מנור ב-10%.

מניית אי.די.בי אחזקות עלתה אתמול ב-2.6%, והחברה נסחרת לפי שווי שוק של 541 מיליון שקל. האג"ח של החברה רשמו עליות שערים של עד 5.5%, אך הן עדיין נסחרות במחירים של עד 27.5 אגורות בלבד לאיגרת.

"מדובר בהצעת פתיחה מעניינת, אבל היא צריכה להשתנות מהותית", אמר אתמול מנהל בכיר באחד הגופים המוסדיים הגדולים המעורב בנעשה באי.די.בי. "אם דנקנר רוצה להישאר בעל השליטה, הוא יצטרך להתחייב להזרמה של כ-300 מיליון שקל עם חתימה על ההסדר, לתת למחזיקים 30%-35% ממניות אי.די.בי אחזקות, לשעבד כמות גדולה הרבה יותר של מניות אי.די.בי פיתוח, וכן לתת עוד ביטחונות. אם אינו מסוגל לעמוד בהתחייבויות האלו, אין סיבה להשאירו בשליטה. החלופה שלנו תהיה השתלטות על החברה ופירוקה". מסר ברוח זו צפויה להעביר לקברניטי הקבוצה גם נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות.

מנציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות נמסר אתמול: "ככל שבעל השליטה ירצה להמשיך לשלוט בחברה, כך היא תצטרך לשפר את מרכיבי ההצעה באופן ניכר. הנציגות קיבלה הצעה מהחברה הכוללת את מרבית המרכיבים הנדרשים בהסדר חוב. מדובר בהצעה ראשונית במו"מ מורכב, וכך צריך לראות את ההצעה הזו. נציגות בעלי האג"ח תמשיך לפעול לשמירת הזכויות המחזיקים והעמיתים". חברי הנציגות הם נציגים מהראל פיא, אקסלנס, גילעד קרנות הפנסיה של הדתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker