הבחירות חלפו - ועסקת כיל-פוטאש חוזרת לשולחן הממשלה

"יש עתיד" - המנצחת הגדולה בבחירות ושותפה פוטנציאלית לקואליציה - מתאפיינת בעמדות כלכליות ליברליות ופרגמטיות, ולכן המשקיעים הזרים מאמינים שסיכוייו של נתניהו לקדם את העסקה סבירים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

מניית כימיקלים לישראל (כיל) עלתה אתמול ב-4.2% במחזור של 145 מיליון שקל - פי 2.5 מהמחזור היומי הממוצע במניה, שהיה גם המחזור הגדול בבורסה. בכך השלימה כיל עלייה של 38% מתחילת יוני 2012 לעומת עלייה של 14% בלבד במדד ת"א 25.

"אנחנו רואים הרבה יותר עניין של משקיעים זרים בכיל", אומר רוני בירון, אנליסט בבנק UBS. "אנשים אוהבים את העסקה לרכישת כיל על ידי פוטאש הקנדית. הם מעריכים שהעסקה תגדיל את השליטה של יצרני האשלג בהיצע ותשפר את מצבם. המשקיעים הזרים רוצים להיות חלק מהסיפור הזה ולקבל את הפרמיה שלהערכתם פוטאש תשלם בעבור כיל".

מפעלי ים המלח של כילצילום: אמיל סלמן

החברה לישראל, בעלת השליטה בכיל (52.3%), וכיל הודיעו בסוף אוקטובר 2012 כי ידוע להן שפוטאש הקנדית, יצרנית האשלג השנייה בגודלה בעולם והגדולה במערב, מנהלת מגעים עם הממשלה על האפשרות של רכישת כיל. פוטאש, המחזיקה ב-13.9% ממניותיה של כיל, זקוקה לאישור הממשלה לרכישת השליטה בכיל, מכיוון שהמדינה מחזיקה במניית זהב בכיל שנועדה להגן האינטרסים של המדינה במשאבי הטבע של ים המלח. מניית הזהב מקנה למדינה זכות וטו על אחזקה של יותר מ-14% ממניות החברה ועל העברת השליטה בה.

פוטאש מחזיקה ישירות ב-20% מכושר הייצור העולמי של האשלג ומתכננת להגדילו עד 2015 ב-6 מיליון טונה נוספים - כלומר, ב-50% בהשוואה לכושר הייצור הנוכחי שלה. פוטאש מחזיקה גם ב-28% ובשליטה בחברת האשלג הירדנית APC שמחזיקה ב-4.5% מכושר הייצור העולמי, עובדה שעשויה לייצר סינרגיה בייצור ובלוגיסטיקה עם כיל במקרה של שיפור במצב הגיאופוליטי. רכישת כיל תחזיר לפוטאש את מעמד הבכורה בשוק העולמי שאבד לה בעקבות המיזוג בין שתי יצרניות האשלג הרוסיות אורקלי וסילבניט.

ראש הממשלה המכהן, בנימין נתניהו, שתמך בפומבי בעסקה, ספג מהלומה בבחירות, כך שמרחב התמרון שלו בקידום העסקה הצטמצם. ואולם גם מתנגדיה המובהקים של העסקה, ובעיקר יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', ספגו מהלומה ועמם - העמדה הנחרצת נגד המשך מדיניות ההפרטות של ממשלות ישראל.

יאיר לפיד עומד בראש מפלגת "יש עתיד" - המנצחת הגדולה בבחירות ושותפה פוטנציאלית לקואליציה - המתאפיינת בעמדות כלכליות ליברליות ופרגמטיות יותר מאלה של יחימוביץ'. לפיכך, ייתכן שנראה כי המשקיעים הזרים מאמינים שסיכוייו של נתניהו לקדם את העסקה סבירים. העסקה כוללת תשלום מס מהותי לאוצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker