נציגות אי.די.בי פיתוח לדנקנר: "השב הדיווידנדים"

(עדכון) במקביל, הכנ"ר אישר מינוי אייל גבאי כמומחה מטעם ביהמ"ש בהסדר החוב של אי.די.בי אחזקות ■ "אין חשש לניגוד עניינים", קבע כונס הנכסים הרשמי ■ הצדדים ממתינים לאישור המינוי על ידי השופטת ורדה אלשיך

ערן אזרן
שלי אפלברג
ערן אזרן
שלי אפלברג

נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח, חברת האחזקות שבשליטת נוחי דנקנר, דורשת כי יוחזרו לחברה דיווידנדים בהיקף של כ-3.8 מיליארד שקל שחולקו לבעלי המניות ולחברה האם אי.די.בי אחזקות בין השנים 2007 ל-2011. הנציגות שיגרה הערב (ד') מכתב לאי.די.בי פיתוח ולבעלי השליטה בה, טרם תגיש בקשה לבית המשפט לתביעת נגזרת בעניין.

הנציגות טוענת במכתב שחלוקות הדיווידנד שנעשו על ידי אי.די.בי פיתוח הינן בגדר חלוקה אסורה, וכן שהצעות הרכש העצמיות למניות אי.די.בי פיתוח שבוצעו על ידי החברה בין 2008 ל-2009 גרעו כספים מקופת החברה לטובת האינטרסים של בעלי השליטה  - על חשבון נושיה. במקרה שהשבת הדיווידנדים אינה אפשרית או אינה ישימה, מדגישה הנציגות, על החברה  להעניק לבעלי החוב "פיצוי מרבי על הנזקים שנגרמו".

נוחי דנקנרצילום: אוליבייה פיטוסי

לאי.די.בי פיתוח, ששולטת בין השאר בחברת הביטוח כלל ובחברת האחזקות דיסקונט השקעות, הון עצמי שלילי של 39 מיליון שקל. החברה חייבת לבעלי האג"ח כ-4.2 מיליארד שקל, לצד חוב של 2.1 מיליארד שקל לבנקים. בשבוע שעבר חברת הדירות S&P מעלות הורידה את דירוג איגרות החוב של אי.די.בי פתוח בשלוש רמות לרמה של B והותירה את תחזית הדירוג "שלילית".

דובר קבוצת אי.די.בי, רני רהב, מסר הערב בתגובה כי "כל חלוקות הדיווידנדים בוצעו כדין, על יסוד החלטות שהתקבלו כדין בידי האורגנים המוסמכים של אי.די.בי חברה לפיתוח, וזאת תוך עמידה בכל המבחנים הקבועים בחוק החברות".

בתוך כך, כונס הנכסים הרשמי (הכנ"ר) של מדינת ישראל נתן היום את הסכמתו למינוי אייל גבאי כמומחה אשר יפקח על הסדר החוב באי.די.בי אחזקות. הכנ"ר כותב: "גבאי הינו בעל הכישורים הנדרשים לצורך מינוי כמומחה. אין חשש לניגוד עניינים בין תפקידו של גבאי כיו"ר אחזקות קרן ההשתלמות למורים לתפקיד מפקח על הסדר החוב.

אייל גבאיצילום: מיכל פתאל

הכנ"ר ציין כי הקרן לא השתתפה בשנתיים האחרונות בהסדרי חוב ואחזקותיה הינן פסיביות במהותן, וכן ששיעור אחזקותיה הינו לא משמעותי ולא מקיים חשש לניגוד עניינים. הכנ"ר את מינויו אישר את מינוי גבאי, בכפוף להתחייבותו כי לא יהיה מעורב בהחלטות בקרן הקשורות לניירות הערך של הקונצרן.

עכשיו ימתינו הצדדים לראות האם סגנית בית המשפט המחוזי ורדה אלשייך תאשר את המינוי לאור המלצת הכנ"ר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker