המשבר בגוש היורו הסתיים? לא בדיוק

המשבר באירופה הופך לנגד עינינו למשבר של אבטלה מתמשכת וצמיחה אפסית

אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אז שמעתם את הבשורות הטובות? מתברר שמשבר החובות בגוש היורו הגיע לקצו - כך, לפחות, גורסים קובעי המדיניות באירופה וכלכלנים שהכריזו בשבועות האחרונים כי הגרוע מכל כבר חלף.

עד לפני שלושה חודשים הצהרות כאלה היו נחשבות הזויות או לכל הפחות שוליות. ואולם החורף נראה כי האופנה היא לשבח את נשיא הבנק המרכזי האירופי ‏(ECB‏), מריו דראגי, על כך שהתחייבותו “לעשות ככל שיידרש” כדי למנוע את פירוקו של גוש היורו, הצילה את כלכלות הגוש ממשבר הרסני. גם טריליון הדולרים שהזרים ECB לבנקים ביבשת ב–2012 תרמו, כמובן, לא מעט לתחושה שהמשבר הסתיים - ולשבחים.

דראגי העריך החודש שהגרוע מכל כבר חלף, ושכלכלת גוש היורו תתאושש בהדרגה במחצית השנייה של 2013. הכלכלן הגרמני הולגר שמילינג, הכלכלן הראשי של ברנברג בנק, העריך שלשום כי מה שנותר מהמשבר בגוש היורו יתאושש ב–2013 ועד לסופה הוא יסתיים לחלוטין.

הפגנת תושבי גוש היורו מול הבנק האירופי המרכזיצילום: בלומברג

אין זו הפעם הראשונה שבה האירופאים נחפזים להכריז על סיומו של המשבר. בדצמבר 2009, כשנה לפני שמדינתו נאלצה להיכנע ולבקש סיוע בינלאומי, הכריז שר האוצר ‏(דאז‏) של אירלנד, בריאן לניהן, כי מדיניות הממשלה עובדת, והכלכלה פתחה דף חדש. במארס 2012 הכריז נשיא המועצה האירופית, הרמן ואן רומפוי, שהגרוע מכל חלף, וכך עשו גם שר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה, נשיא צרפת לשעבר, ניקולא סרקוזי, וגם דראגי.

ייתכן שהפעם הטענה שלפיה, המשבר בגוש היורו הסתיים בפועל, תתברר כנכונה, אבל כלכלות האזור יצטרכו להתמודד במשך זמן רב עם שאריותיו. ואולם, רק מכיוון שנראה כי היורו ישרוד כמטבע, אין זה אומר שמשבר החובות באירופה הסתיים, אלא רק עבר לשלב הבא. המשבר באירופה הופך לנגד עינינו למשבר של אבטלה מתמשכת וצמיחה אפסית - שני פקטורים שרק מגבירים את חוסר האמון המסוכן במוסדות הפוליטיים ביבשת.

כלכלת גוש היורו גלשה למיתון ב–2012, ונראה כי ברבעון הרביעי של 2012 המיתון החמיר ואף הזדחל לכלכלה הגדולה בגוש - גרמניה. התמ”ג הגרמני נסוג ב–0.5% ברבעון הרביעי. אם גרמניה - הכלכלה שאליה נושאות עיניים כל כלכלות הגוש ‏(ומושיטות ידיים‏) - תיקלע גם היא למיתון, הדבר עלול ליצור פתח למשבר חדש.

יתרה מזו, אם תבוסתה של אנגלה מרקל בבחירות האזוריות במדינת סקסוניה תחתית מלמדת אותנו משהו, הרי זאת העובדה שאם בספטמבר 2013 תפסיד מרקל גם את הבחירות הפדרליות ותצטרך להיפרד מכיסא הקנצלרית לטובת מועמד שתומך פחות במדיניות החילוצים שלה - המשבר בגוש היורו יחזור לככב בכותרות העיתונים הכלכליים. כך שלמרות התקוות וההערכות, משבר החובות האירופי עדיין לא הסתיים, וייתכן שאף רחוק מסיום. במקרה הטוב, המשבר נמצא בחופשה עד ספטמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker