סבן ירכוש 2% ממניות פרטנר שמחזיק לאומי ב–85 מיליון שקל

לאומי ייוותר עם כ–3% מפרטנר. שר התקשורת אישר את העברת השליטה בפרטנר מאילן בן דב לחיים סבן

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

העסקה למכירת השליטה בחברת פרטנר לחיים סבן צפויה להיות מושלמת בתוך כ–10 ימים. זאת לאחר ששלשום התקבל האישור משר התקשורת, משה כחלון. כך התמלאו כל התנאים המתלים להתקיימותה, כמו אישור מחזיקי האג”ח של סקיילקס ‏(החברה האם של פרטנר‏) שבשליטת אילן בן דב, שהחברה חייבת להם כ–1.5 מיליארד שקל, וכן אישור של בנק מזרחי טפחות.

בשבוע הבא יתכנס דירקטוריון פרטנר לאישור העברת השליטה ולמינוי שלמה רודב ליו”ר החברה במקום בן דב, שיישאר דירקטור בחברה עם אחזקה של כ–15% בה ושליטה משותפת.

חיים סבןצילום: אי–פי

אם לא יחולו הפתעות של הרגע האחרון, יחתמו בימים הקרובים סבן ובנק לאומי על עסקה, שבה ירכוש סבן מלאומי פרטנרס, חברה בת בבעלות מלאה של לאומי, 3.2 מיליון מניות של פרטנר ‏(כ–2%‏) במחיר אפקטיבי של 25–28 שקל למניה ובתמורה כוללת של כ–80–90 מיליון שקל.

לאומי פרטנרס מחזיקה ב–7.6 מיליון מניות ‏(4.99%‏) פרטנר שנרכשו באוקטובר 2009 במחיר של 67 שקל למניה תמורת 515 מיליון שקל. המניות האלו רשומות כיום בספרי לאומי ב–15.6 שקל למניה ‏(110 מיליון שקל‏), לאחר הפחתות של כמה מאות מיליוני שקלים שבוצעו בשנים האחרונות.

מכירת חלק ממניות פרטנר מתבצעת במסגרת שינוי אסטרטגיית ההשקעות שמובילים מנכ”ל לאומי פרטנרס ירון בלוך והיו”ר דני צידון, המשמש גם משנה למנכ”ל לאומי וראש חטיבת שוקי הון.

שינוי זה מובל בין השאר בעקבות הדרישות הרגולטוריות של מגבלות הון. מעתה ואילך לאומי פרטנרס לא יחזיק בהשקעות ריאליות בהיקפים גדולים, כמו החברה לישראל ומגדל במשך תקופה ארוכה, אלא ינהל תיק דינמי עם מח”מ ‏(משך חיים ממוצע‏) של כמה שנים, תוך כדי קנייה ומכירה של אחזקות שונות.

במסגרת אסטרטגיה זו, מלבד מכירת נתח ממניות פרטנר, מכר לאומי פרטנרס 5.1% ממגדל תמורת 306 מיליון שקל וברווח של 112 מיליון שקל. הוא גם צפוי למכור לבנק דיסקונט כ–5% מסופר־פארם תמורת 70 מיליון שקל. בעתיד תימכר יתרת האחזקה במגדל ונתח מהחברה לישראל. מצד שני, השקיע לאומי פרטנרס בחודשים אחרונים כמה מאות מיליוני שקלים בכביש 6, בתחנת הכוח דליה אנרגיות ובחברת אבגול.

במסגרת העסקה הגדולה רוכש סבן מסקיילקס 47.83 מיליון מניות של פרטנר ‏(30.73%‏), מזרים כ–250 מיליון שקל לתוך סקיילקס, וכן מעניק לסקיילקס זכות לקבל את הדיווידנדים מפרטנר בגין המניות הנרכשות בידי סבן בסכום של עד 115 מיליון שקל.
כחלק מתנאי העסקה הוא נוטל על עצמו הלוואה של 300 מיליון דולר, שאותה אמורה היתה סקיילקס לפרוע במקור להאצ’יסון באפריל 2014, וכעת היא תיפרס על פני שנים ארוכות יותר.

אלא שבהסכמות עם האצ’יסון תמורת נטילת ההלוואה, אמור סבן לשעבד להאצ’יסון 51 מיליון מניות פרטנר ‏(33%‏), כך שהוא צריך לרכוש מניות נוספות. סבן אינו חייב להעניק להאצ’יסון ביום הקלוזינג של העסקה את כל 51 מיליון המניות של פרטנר. הוא יכול לרכוש אותן גם בשוק וגם ממוסדיים.

אלא שבהתאם להסכם המקורי מ–2009 בין לאומי לסקיילקס, ללאומי יש זכות הצטרפות ‏(Tag Along‏) לסקיילקס במכירה בהתאם לחלק היחסי של המניות שסקיילקס תמכור, כך שללאומי יש זכות למכור עד 5.3 מיליון מניות.
יתרה מכך, לאומי זכאי לזכויות עודפות, כמו מינוי דירקטור, זכות וטו בקבלת החלטות עסקיות חשובות, וזכות הצטרפות לעסקת מכירה עתידית. מדובר בזכויות שאותן סבן רצה לבטל, ושאכן יתבטלו עם השלמת העסקה. עבורן הוא הסכים לשלם ללאומי פרטנרס מחיר הגבוה ממחיר השוק של פרטנר, שכיום הוא 21.65 שקל למניה.

לאחר השלמת העסקה, לאומי ירשום רווח של כמה עשרות מיליוני שקלים בגין הפער שבין המחיר שפרטנר רשומה בספריו למחיר המכירה, ויישאר עם אחזקה פיננסית של כ–3%. זאת בתקווה שסבן ישביח ללאומי את יתרת ההשקעה וימזער הפסדים שנרשמו בעבר. בעוד כדי לשמור על עסקי היבוא והשיווק של מכשירי הסלולר מדגם סמסונג, יצטרך בן דב להגיע להסדר חוב עם הנושים של סאני ‏(בעלי האג”ח ומזרחי טפחות‏), החברה האם של סקיילקס, שחייבת להם 250 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker