“בישראל כבר לא מפרגנים להצלחה - חושבים שהכל נובע מרמאות ומקומבינה”

בהרצאה שנשא בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב, דיבר נתן חץ על עסקים, אידיאולוגיה, קבלת החלטות עסקיות והקושי הנפשי לממש נכסים: "בגלל קשיי הרגולציה, מנהל שכיר בן 40 לא יוכל להפוך לעצמאי כמוני ולהצליח"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

פורום הבוגרים של הפקולטה לניהול של אוניברסיטת תל אביב אירח שלשום במסגרת “מפגש קפה רקנאטי” את נתן חץ, מהמנהלים המוערכים במשק הישראלי. חץ הוא מנכ”ל חברת נדל”ן מניב אלוני חץ, ומבעלי השליטה בה לצד משפחת ורטהיים. חץ סקר בין השאר בהרצאתו את הפעילות הענפה של אלוני חץ בשוקי הנדל”ן הישראליים והגלובליים.

“הצלחת אלוני חץ קשורה באופן ישיר לשוק ההון הישראלי, ובלעדיו היא לא היתה מגיעה לאן שהגיעה”, סיפר חץ. עם זאת, לאחר שחש על בשרו בימים אלה את הקשיים שעורמת חברת הייעוץ אנטרופי בקשר לאישור תנאי שכרו החדשים, אמר חץ: “לצערי הרב מה שמתפתח בתחום הרגולציה בישראל בשנים האחרונות, מביא לכך שלא יוכלו לקום בישראל עוד חברות כמו גזית־גלוב או אלוני חץ. אני מאוד מצר על כך שמנהל שכיר שכיום בן 40 לא יוכל, כפי שאני עשיתי בעבר, להפוך לעצמאי ולהצליח.

צילום: אסף שילה

“שוק ההון הישראלי הפך לשוק רע שאינו מפרגן להצלחה. מדובר בשוק שחושב שהצלחה זאת רמאות וקומבינה. תמיד יש 2–3 תפוחים רקובים, אבל בגלל זה לא צריך להרוס את כל הארגז. כיום לא עובר חודש מבלי שרגולטורים מכניסים תקנה וחקיקה חדשה. רק סיימנו עם תיקון 16 לחוק החברות, וכבר עוברים לתיקון 20 במקום שהשוק יסדיר את עצמו. ראו מה קורה בארה”ב, שבה בקושי אפשר למצוא רבע מהרגולציה שיש בארץ, והשוק יודע להסדיר את עצמו. אם לא מוצא חן בעיניו של מישהו ההתנהלות של חברה מסוימת, אז שימכור את המניות.

“אם הייתי הרגולטור - אולי הייתי נוהג כמוהו”

“הצעתי לגופים המוסדיים בארץ, שאם הם מזהים חברות שמתנהגות לפי נורמות לא ראויות, שימכרו את המניות שלהן גם במחיר של הפסד. רק כך החברות יבינו. שכן השוק צריך ללמוד לאזן את עצמו, והחברות שצריכות את שוק ההון יחשבו פעמיים לפני שישימו קצוץ עליו. העונש הגדול ביותר לבעל השליטה, שהוא גם בעל המניות הגדול ביותר בחברה, זה כשמוכרים את מניותיו. לא צריך קנסות, ולא צריך אכיפה מינהלית, כי כשהמניות נחתכות הוא מרגיש את זה הכי קרוב. ואולם אצלנו עדיין אין תרבות של הענשה אזרחית בדרך כזאת”.

עם זאת, חץ ניסה לסייג במקצת וציין כי “אילו אני הייתי רגולטור ייתכן שהייתי נוהג כמוהו, כי המערכת כיום דוחפת את הרגולטורים לחקיקה. התשקיף הראשון של אלוני חץ היה בעובי של מחברת, והאחרון בעובי של האנציקלופדיה העברית. אני מברך את היוזמה של רשות ניירות ערך לקצר את הדו”חות הכספיים, כי אחרת מרוב עצים לא נראה את היער”.

חץ גם התייחס לראיית העולם שלו בחברה ציבורית: “חברה ציבורית צריכה להתנהל בשונה מחברה פרטית. חברה ציבורית צריכה לשים דגש על השקיפות. אנחנו עשינו זאת עוד לפני שאחרים דיברו על זה. אמור תמיד למשקיעים שלך את האמת, כי ממנה בסופו של דבר אי אפשר לברוח. עשה זאת גם אם טעית, כי אין דבר כזה רק הצלחות. אם תפעל בדרך הזאת זה ישתלם לך לטווח ארוך”.

חץ סיפר כי מי שקנה מניות של אלוני חץ כשהונפקו ב–93’ ב–1,000 שקל, ובכל פעם שקיבל דיווידנד השקיע אותו חזרה ברכישת המניות מחזיק אחרי 20 שנה מניות בשווי 144 אלף שקל - תשואה שנתית ממוצעת ‏(IRR‏) של כ–23%. אג”ח ממשלתית צמודה הניבה ריאלית תשואה של כ–5% באותן השנים.

חץ גם הביע את התנגדותו לעסקות בעלי עניין: “המסר שלי הוא שצריך להשתדל להתנהל בלי יותר מדי עסקות בעלי עניין, כי הן יוצרות אצל המשקיעים הרגשה שיש כאן איזושהי קומבינה. אם כבר עושים את העסקות האלו, עושים זאת רק כשאין ברירה”.

כשנשאל אם אלוני חץ בוחנת לרכוש את הנדל”ן של בנק לאומי, הבוחן בימים אלה דרכים שונות לשיפור הלימות ההון, השיב חץ: “פנינו ללאומי ולבנקים אחרים לפני כמה שנים וגם עכשיו, והצענו להם לעשות את העסקות האלו. הכדור נמצא כעת במגרש של בנק ישראל, שצריך להכריע בקשר לסוגיות חשבונאיות וסוגיות של מס, שכן לבנקים יהיה כדאי לשכור את הנכסים מחדש רק אם הם יאבדו בהם שליטה חשבונאית וירשמו רווחי הון. בעולם מקובל שהבנקים שוכרים את הנכסים, בעוד בישראל זה יותר חריג. אינו יודע אם העסקות האלה ייצאו לפועל”.

חץ גם דיבר על הצורך במשמעת ובצורך לדעת מתי מגיע הזמן לממש נכסים: “עוד לא ראיתי איש עסקים שכשהוא קנה משהו הוא לא חשב שירוויח על כך. ב–2000–2005 התלבטנו לפחות שלוש פעמים עד שקיבלנו החלטה למממש את הפורטפוליו בבריטניה. ואולם משהו נראה לנו אז לא הגיוני. ידענו שעליות מחירים יימשכו עוד כמה שנים, ושמי שיקנה מאתנו את הנכסים גם ירוויח, וזה בסדר גמור. אבל חלקם גם פשטו רגל בהמשך.

“אנחנו בחרנו לממש, ועל 12 מיליון ליש”ט שהשקענו הבאנו הביתה 100 מיליון ליש”ט. זאת היתה השקעה מאוד ממונפת, אבל אז היינו בתחילת הדרך, ולא היה לנו הרבה מה להפסיד”.

חץ גם עקץ את מי שהשקיע בשנות הגאות בנדל”ן במזרח אירופה, בעוד אלוני חץ נכנסה לנדל”ן מניב בשווייץ: “כשהשקענו ב–2006–2007 במניות PSPהשווייצית בשוק שמניב 3%–4% תשואה על ההשקעה בנדל”ן מניב איכותי, קיבלנו ביקורות מהאנליסטים שציפו לתשואות של 3%–4% בחודש. שכן זאת היתה תקופה של קניית קרקעות ברומניה, והשקעות של אפריקה בישראל ברוסיה. ואולם לא עבר הרבה זמן, והעולם התחיל לחפש אפיקים יותר בטוחים.

"טוב שבחרנו בהשקעה משעממת"

“אנחנו שמחים שבחרנו בהשקעה המשעממת הזאת. יש אנשים שמשקיעים בזהב, בנפט, אבל איני חושב שיש השקעה יותר טובה מנדל”ן מניב - כי מרגע הראשון שביצעת את ההשקעה אתה מקבל שכר דירה. ואולם כל זה בתנאי שמימנת זאת נכון”.

לדבריו, “מעולם לא הקרבנו מח”מ של הלוואות לטווח ארוך לטובת טווח קצר, כי מי שמחפש להרוויח על הטווח הקצר עוד 1%-2% בריביות, הוא לא יודע מה הוא יפגוש בעתיד וראינו שזה בדיוק מה שקרה לדלק נדל”ן שמימנו השקעות ארוכות טווח בריביות לטווח קצר. הדבר הבטוח ביותר הוא שיקרו דברים שאינך צופה. החוכמה בעסקים היא להישאר במשחק. אם אתה לא ממומן נכון, יגרשו אותך מהחדר ויהיה לך קשה לחזור אליו”.

בקשר להשקעה גדולה של כ-300 מיליון דולר בתחום המשרדים בארה”ב יחד עם קרן נדל”ן של בנק ההשקעות ג’יי.פי מורגן, סיפר חץ: “אחרי בדיקות ותהיות רבות החלטנו להשקיע בארה”ב, וללכת על שוק המשרדים בשווייץ של ארה”ב - שזה וושינגטון, הנחשבת אחרי ניו יורק לשוק השני בגודלו בארה”ב, ואף גדול מלונדון. מדובר בשוק יציב, אנטי מחזורי עם שוכרים חזקים. לא רק הממשלה, אלא חברות שונות ומשרדים של עורכי דין ורואי חשבון.

“החברה שנשקיע בה תהיה לא ממונפת עם הון עצמי של כ-700 מיליון דולר. עם מינוף של 50% נוכל להגיע לנכסים של כ-1.5 מיליארד דולר. אז אפשר יהיה להגיע לשוק ההון האמריקאי. ואולם איננו משקיעים רק בשביל להנפיק, אנחנו מצפים מהשקעה זו שתהיה ל-10 שנים עם תשואה שנתית ממוצעת של כ-6%”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker