הבורסה אוהבת את לפיד: המדדים נחתמו בעליות של 1%

■ אמש בוול סטריט איבדה מניית מלאנוקס 4.2% מערכה והערב יפרסמו דו"חותיה הכספיים ■ אורמת השילה 6.2% מערכה עקב מחיקה על תחנת כוח בקליפורניה

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המסחר באחד העם נחתם במגמה חיובית על רקע ההישג של מפלגת יש עתיד שגרפה 19 מנדטים בבחירות לכנסת ה-19, ונהפכה למפלגה השנייה בגודלה. ת"א 25 ו-100 התחזקו ב-1%, מדד הבנקים זינק ב-2% בהובלת מניית בנק דיסקונט שזינקה ב-3.3% ומדד הנדל"ן הוסיף 0.9% לערכו.

בגזרת המניות בלטות לחיוב נובה הדואלית שהובילה את העליות בתל אביב 100 והוסיפה לערכה 4.7% - החברה צפוייה לפרסם את דוחותיה ב-19 בפברואר. דסק"ש התחזקה ב-5.5%, קומפיוגן הוסיפה 4.8% לערכה ואפריקה נכסים עלתה ב-4.7%.

בנימין נתניהוצילום: רויטרס

את הירידות הובילה מניית אורמת שאיבדה 6.2% על רקע הפרשה של 230 מיליון דולר לפני מס ברבעון הרביעי של 2012 בגין ירידת ערך השקעתה בתחנת הכוח הגיאותרמית North Brawley שבקליפורניה. עוד בלטות בירידות מפתחת הצ'טים לייבפרסון שהשילה 4% ובבילון שצנחה ב-4.25% בעקבות צמצום כוח העבודה בחברה ומניות רמי לוי ומלאנוקס מחסירות 2.8% כל אחת. 

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בקבוצת הראל ביטוח ופיננסים, התייחס למסחר על רקע תוצאות הבחירות וציין כי "על סמך תוצאות ספירת 99% מהקולות, נראה כי מבנה הגושים שנוצר והרכבם מקטין את ההסתברות להקמת ממשלת ימין (או שמאל) צרה ופריצת מסגרת התקציב. עדיין נזכיר שיש לקצץ כ-15 מיליארד שקל רק בשביל לעמוד במגבלת ההוצאות בתקציב 2013. מבנה הקיצוץ התקציבי והשפעתו על המעמדות השונים יקבעו על פי השותפים הקואליציוניים החדשים. התחזקות מפלגות המרכז מעלה את ההסתברות לשינוי פנים תקציבי כך שיהיה יותר תומך צמיחה".

מניות במרכז

קרן יורק ועוד קרן זרה רכשו אג"ח של אלביט הדמיה במאות מיליוני שקלים ויחד הגיעו הקרנות עם סיטי ודויטשה בנק שמימנו לאלביט הדמיה רכישה עצמית של חלק מהאג"חים, לאחזקה של יותר מ-25% מההיקף הכולל של האג"ח שלה שיכול לחסום קבלת החלטות. החובות האדירים של מוטי זיסר כוללים חוב של כ-850 מיליון שקל של חברת אירופה ישראל לבנק הפועלים, חובות של כ-2.4 מיליארד שקל של החברה הבת אלביט הדמיה לבעלי האג"ח, כ-300 מיליון שקל של אלביט הדמיה לבנקי הפועלים ולאומי וחוב של כ-1.2 מיליארד שקל של פלאזה סנטרס, החברה הבת של אלביט הדמיה, לבעלי האג"ח בארץ.

חברת אורמת טכנולוגיות שבשליטת משפחת ברוניצקי וקרן פימי, תבצע הפרשה של 230 מיליון דולר לפני מס ברבעון הרביעי של 2012 בגין ירידת ערך השקעתה בתחנת הכוח הגיאותרמית North Brawley שבקליפורניה. תחנת הכוח בנורת' ברולי נכנסה לפעילות מסחרית ב-2010 אולם לא הגיעה להספק המתוכנן שלה -50 מגה-וואט- בשל קשיים תפעוליים שקשורים לסתימת בארות ההזרקה של המים החמים בחזרה למאגר הגיאותרמי. התחנה שבה הושקעו 400 מיליון דולר עבדה בהספקים של 20-13 מגה-וואט ונדרשו השקעות נוספות כדי להגדיל את ההספק לכושר הייצור המתוכנן.

אפריקה נכסים מקבוצת אפריקה ישראל הודיעה כי חתמה על הסכם למכירת אחזקותיה (45%) בפארק העסקים רחובות לשותפיה בפרויקט - חברה מקבוצת אמות השקעות בע"מ וחברה בבעלות עו"ד אפי שפיטלני - בתמורה לכ-66 מיליון שקל. פארק העסקים רחובות, מבנה המיועד לתעשייה, נבנה בשלבים על ידי קבוצת אפריקה ישראל ובנייתו הושלמה לפני כעשור. המבנה כולל למעלה מ-30 אלף מ"ר המיועדים להשכרה והוא מניב כ-12 מיליון שקל בשנה (מזה חלק החברה 45%). היות וכנגד פארק העסקים רחובות לא היתה התחייבות אשראי כלשהי, כל המזומנים הנובעים מהעסקה ישמשו לחיזוק מיצובה הפיננסי של אפריקה נכסים.

העסקה למכירת השליטה בחברת פרטנר לחיים סבן צפויה להיות מושלמת בתוך כ-10 ימים. זאת לאחר ששלשום התקבל האישור משר התקשורת, משה כחלון. כך התמלאו כל התנאים המתלים להתקיימותה, כמו אישור מחזיקי האג"ח של סקיילקס ‏(החברה האם של פרטנר‏) שבשליטת אילן בן דב, שהחברה חייבת להם כ-1.5 מיליארד שקל, וכן אישור של בנק מזרחי טפחות. בשבוע הבא יתכנס דירקטוריון פרטנר לאישור העברת השליטה ולמינוי שלמה רודב ליו"ר החברה במקום בן דב, שיישאר דירקטור בחברה עם אחזקה של כ-15% בה ושליטה משותפת.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker