סדק במונופול בזן: תאבד הכנסות של 1.5 מיליארד ש' מדור אלון

חברת דור אלון, שרכשה עד כה דלק לתחנותיה רק מבזן, מעבירה מחצית מרכישותיה לבית הזיקוק באשדוד שבשליטת פז נפט ■ ההחלטה עד כה מכרה בזן דלק לכל חברות הדלק הישראליות, למעט פז ■ מקבוצת בז"ן נמסר בתגובה כי הקבוצת פועלת בשוק דלקים תחרותי ופתוח כשחקן איזורי מרכזי בעל ערך מוסף מוביל

איתי טרילניק
שתפו בפייסבוק

>> לראשונה מאז הפרטת חברת בית הזיקוק באשדוד ומכירתה לפז ב-2007, החברה תמכור דלק לדור אלון, חברת הדלק הרביעית בגודלה בישראל - כך נודע ל-TheMarker. דור אלון תרכוש ב-2013 מבית הזיקוק של פז כמחצית מכמות הדלק שהיא מוכרת ללקוחותיה.

לפי הערכות, דור אלון סיכמה על קניית כ-40 אלף טונה בנזין וסולר בחודש מבית הזיקוק של פז בעלות שנתית של כ-1.5 מיליארד שקל. עד כה רכשה דור אלון כמעט את כל כמויות הדלק מבתי הזיקוק (בזן) שבשליטת החברה לישראל. חברת בית הזיקוק של פז מכרה עד כה דלק לחברת הדלק של קבוצת פז באופן כמעט בלעדי.

ישראל יניב, מנכ"ל דור אלוןצילום: איציק בירן

שני בתי הזיקוק באשדוד ובחיפה, שהיו בעבר חלק מחברה ממשלתית אחת, הופרטו ונמכרו ברפורמה בשנים 2005-2006. פז קיבלה אישור להשתתף במכרז לרכישת בית הזיקוק באשדוד, למרות היותה חברת הדלק הגדולה בישראל, המחזיקה כ-26% ממספר תחנות הדלק. לאחר ההפרטה, מכרה חברת בית הזיקוק של פז דלק בעיקר לתחנות הדלק של פז ולרשות הפלסטינית שבה היה לה זיכיון מלא לדלק ותוצרי זיקוק, כגון זפת וביטומן, משנת 2007.

סונול, דלק ודור אלון נאלצו לקנות דלק מבית הזיקוק בחיפה שהפך, למעשה, למונופול. במקביל, הוסר הפיקוח על מחירי הדלק שגובים בתי הזיקוק. חברות הדלק מתלוננות על כך שמבנה השוק מעוות, וכי למעשה הן נמצאות בין פטיש מונופול הזיקוק לסדן הפיקוח על מחיר הבנזין.

ועדה בין משרדית שבחנה את תוצאות הפרטת בתי הזיקוק, קבעה ב-2010 כי ההפרטה גרמה לפגיעה בתחרות במשק הדלק. באחד המקרים פנתה חברת דלק קטנה יחסית, חברת Ten, לממונה על ההגבלים העסקיים בטענה שבזן מנצלת את כוחה לרעה נגדה.

הכנסות בזן ממכירת תוצרי זיקוק

לחברות הדלק פתוחה האפשרות לייבא דלק מחו"ל, וכמה מהן אף ייבאו כמויות קטנות. ב-2012 רכשו במשותף החברות סונול, דור אלון וחברת Ten משלוח של 30 אלף טונה בנזין, לאחר שקיבלו אישור מיוחד מהממונה על ההגבלים העסקיים לייבוא המשותף. ואולם, הצעד נתפש הצהרתי במהותו, שכן לטענת מקורות בענף, בזן משווה את מחיריה למחירי היבוא. עם זאת, גם מחירי היבוא נחשבים גבוהים יחסית בשל מרכיב ההובלה לישראל.

19% מההכנסות נובעים מיצוא

במקביל, שני בתי הזיקוק בחיפה ובאשדוד מייצאים כמויות גדולות של תזקיקים למדינות באזור הים התיכון, בעיקר קפריסין וטורקיה. היצוא תרם לכ-19% מהכנסות בית הזיקוק של פז ב-2011 ולכ-31% מהכנסות בזן המחזיקה גם בחברות-בנות המייצרות תוצרי נפט שאינם דלק.

לפי הערכות, נכונותה של פז למכור כיום דלק גם לדור אלון נעוצה בעובדה שבמכרז לרכישת דלק שפירסמה הרשות הפלסטינית, איבדה פז לטובת בזן כמחצית מהחוזה שתרם כ-11.6% מהכנסותיה ב-2011.

דור אלון במקום הרביעי

נוסף על כך, פז המשיכה בהשקעה ניכרת בשדרוג בית הזיקוק שנחשב מיושן יחסית בעת ההפרטה, ומצליחה כיום לזקק יותר דלק מכל חבית נפט.

דור אלון, המחזיקה בכ-18% ממספר תחנות הדלק בישראל, רכשה בשנים האחרונות דלק בעיקר מבזן.

יוצא דופן היה הרכש מבית הזיקוק של פז לשיווק ברצועת עזה, לפי הסכם מ-2007. ואולם, אספקת הדלק לרצועה עזה צומצמה בשל המצב הביטחוני, ורכישותיה של דור אלון מבית הזיקוק של פז הצטמצמו. ב-2011 דיווחה דור אלון כי עלות רכישת הדלק מבזן גבוהה פי 19 מעלות הרכישה מבית הזיקוק של פז.

מבז"ן נמסר בתגובה: "קבוצת בזן פועלת בשוק דלקים תחרותי ופתוח כשחקן איזורי מרכזי בעל ערך מוסף מוביל. הפעלת המידן החל מתחילת השנה והגידול הצפוי בזמינות הגז הטבעי עם הפעלת מאגר "תמר" ברבעון השני, יחזקו עוד יותר את היתרונות התחרותיים של בזן ויאפשרו לבזן להמשיך ולהתחרות בהצלחה בשווקים המקומיים והבינלאומיים. באשר לפרטים בכתבה, בזן אינה נוהגת לתת פרטים על הסכמיה המסחריים עם לקוחותיה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker