התשואות על האג"ח האירופיות צונחות - אבל לא בטוח שזה לטובה

התאוששות שוקי האג"ח אינה מעידה על התאוששות כלכלית ■ החשש הגדול ביותר הוא שהירידה בתשואות עשויה לפגוע בתמריץ שיש למנהיגי גוש היורו לקבל החלטות קשות בנוגע לרפורמות חיוניות

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

>> הקווים המזגזגים על מסכי הסוחרים המצביעים על מחירי האג"ח הממשלתיות הם הדבר הקרוב ביותר לאק"ג שלשווקים הפיננסיים יש למדידת מצבן של כלכלות. לפי מדד זה, המטופלים בבית החולים של האיחוד האירופי מראים התאוששות מרשימה.

ב-10 בינואר ירדה התשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים של ממשלת ספרד אל מתחת ל-5% לראשונה זה כמעט שנה. אף שהתשואות עלו מאז מעט, עלות המימון של ממשלת ספרד כיום נמוכה בכ-2.5% מהשיא שאליו הגיעה ביולי 2012, כשהחששות מהתפרקות גוש היורו הגיעו לעוצמות חדשות. גם המטופלת האיטלקית מראה שיפור. התשואה על האג"ח המקבילות של ממשלת איטליה מתקרבות ל-4%, כמעט 2.5% פחות מהשיאים שרשמה בשנה שעברה.

מדדים אחרים מצביעים אף הם על שיפור. בנקים גדולים באיטליה ובספרד מצליחים למכור אג"ח ארוכות טווח. גם בנקאים אירופיים צפויים לצמצם את תלותם בחלון של הלוואות החירום של הבנק המרכזי של אירופה (ECB). הוו ון סטיניס, אנליסט במורגן סטנלי, מעריך כי בנקים - בעיקר בליבה של אירופה - עשויים להחזיר הלוואות בסך 100-200 מיליארד יורו מתוך כטריליון יורו שלוו מהבנק המרכזי ב-2011-2012. מריו דראגי, נשיא ה-ECB, טוען כי נראית מגמה חיובית מידבקת באירופה. יש היגיון בטענה זו, אך האם האזור באמת בדרכו להתאוששות?

ההימור נגד היורו מתפוגג

הגורם הראשון לאופטימיות משקיעים הוא הבטחותיו של דראגי כי ה-ECB יעשה כל שביכולתו להצלת היורו. הבטחות אלו הובילו לפרץ רכישות אג"ח מצד קרנות גידור שכיסו פוזיציות שורט (מכירה בחסר, הימור נגד ני"ע) על אג"ח ממשלתיות של איטליה וספרד. "הייתי אומר כי כ-80%-90% מעוקצו של הימור נגד היורו התפוגג", אמר אחד ממנהלי הקרנות.

תהלוכת חג במדרידצילום: אי–פי

משקיעים מוסדיים כמו קרנות פנסיה וחברות ביטוח חוזרים כעת לשווקים אלה. אחת הסיבות לכך היא שהאג"ח של ספרד ושל איטליה עדיין מציעות תשואות מפתות, גם לאחר שלוקחים בחשבון את סיכון חדלות הפירעון שלהן - לעומת התשואות האומללות של נכסים אחרים.

גם למגמה המידבקת החיובית של דראגי עשויה להיות השפעה. מחיריהן של אג"ח ממשלתיות אינם משקפים רק את חוסנן הפיננסי של מדינות, אלא גם משפיעים עליו. באיטליה ובספרד חובות שנראים סבירים בריביות של 3%-4% נהיים בלתי ניתנים לקיום כאשר הריביות מטפסות לכ-6%-7%. אי לכך, למשקיעים משתלם להמשיך למכור את האג"ח, אף שהן זולות יותר. משקיעים זהירים כמו חברות ביטוח נוטים למכור אג"ח תנודתיות במיוחד מכיוון שהן משפיעות על מדדי הסיכון הפנימיים שלהן.

גורמים שכאלה יכולים גם להתהפך, אומר אנדרו בולס מחברת פימקו, חברת הקרנות הגדולה, שכבר כמה חודשים רוכשת אג"ח של ספרד ושל איטליה, לאחר שבעבר מכרה את מרבית אחזקותיה בתחום. "כאשר מחירי האג"ח נופלים, אנשים רוצים למכור, וזה יכול לעבוד גם בכיוון ההפוך", אומר בולס. "אם התשואות על האג"ח יציבות או יורדות, אם התנודתיות יציבה או נחלשת, אפשר לדחוף משקיעים בחזרה פנימה", הוסיף.

האמון בשוקי האג"ח נחשב לנקודת מפנה במשבר. אך חלק מהאותות עשויים להיות מטעים. חשש אחד הוא שהקשר בין בנקים חלשים לממשלות חלשות התחזק מחדש בחודשים האחרונים. סוחרי האג"ח חושדים כי חלק גדול מהביקוש לאג"ח ממשלתיות של ספרד ושל איטליה מגיע מהבנקים המקומיים במדינות אלה.

בנק ברקליס הבריטי מעריך כי חלק מקשר זה קיבל זריקת עידוד מהזרמת ההון לבנקים הספרדיים באחרונה. "באופן נקודתי אפשר לראות כי בימי חג ספרדיים, שבהם אין רוכשים ספרדיים, פערי התשואות בין אג"ח של ספרד לשל גרמניה למשל, מתרחבים", אומר משקיע אחד. אף שיש סימנים של עניין מחודש מצד משקיעים זרים, נראה שהם רוכשים אג"ח שמועד פירעונן קרוב, ולכן הם מוגנים על ידי הבנק המרכזי של אירופה, הרוכש אג"ח ממשלתיות כעת.

התמונה הכלכלית היסודית עודנה עגומה. כלכלת גרמניה התכווצה ברבעון הרביעי. האבטלה גבוהה מאוד במדינות הפריפריה של אירופה, ומגדילה את החששות מחוסר נחת חברתי. ספרד ואיטליה מחמיצות את יעדי הפחתת הגירעון שלהן. חברות קטנות בשתי המדינות מתקשות להשיג הלוואות. התמ"ג במרבית מדינות הפריפריה צפוי להצטמצם השנה.

החשש הגדול ביותר הוא שהירידה בתשואות עשויה לפגוע בתמריץ שיש למנהיגי גוש היורו לקבל החלטות קשות בנוגע לרפורמות חיוניות. "קובעי המדיניות באירופה פועלים רק כאשר אקדח מוצמד לרקתם, והאקדח היחיד הוא השווקים", אומר וילם בויטר מסיטיגרופ. "העובדה שמנהיגים מפסיקים לקבל החלטות קשות בכל הפעמים שבהן הלחץ נחלש, היא אחת הסיבות שבגללן מגמה חיובית מידבקת היא דבר שלילי מאוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker