פסגות והראל דרשו מבזן לחזק את הביטחונות לבעלי אג"ח

המשקיעים המוסדיים דרשו, בין השאר, שיעבוד שלילי על נכסים של בתי זיקוק והגדלת הריבית על איגרות החוב שהנפיקה, בעקבות כוונתה לקחת על עצמה חוב בסך 500 מיליון דולר של החברה-הבת כרמל אולפינים ■ בזן הביעה נכונות לבצע את המהלך בתיאום עם המוסדיים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> חברת בתי זיקוק (בזן) והמשקיעים המוסדיים המחזיקים באג"ח שהנפיקה, מתקדמים לקראת הבנות שיאפשרו לבזן לקחת על עצמה חוב פיננסי נטו בסך 500 מיליון דולר של החברה-הבת, כרמל אולפינים (כאו"ל).

שלשום התקיימה פגישה בין נציגי בזן לנאמני האג"ח של החברה, הרמטיק רזניק ומשמרת, ונציגי פסגות והראל. הפגישה נערכה ביוזמת נאמני האג"ח שביקשו מבזן הסברים כיצד תעמוד בהתחייבויותיה לבעלי האג"ח, לנוכח כוונתה לקחת על עצמה את חובותיה של כאו"ל לבנקים ולבעלי האג"ח.

עקיבא מוזסצילום: אייל טואג

בזן קיבלה את ההחלטה לאחר שוויתרה על הניסיון לערוך מיזוג סטטוטורי עם כאו"ל. מטרת רה-ארגון החוב הפיננסי של קבוצת בזן היא לאפשר התייעלות בקבוצה ועסקות בין שתי החברות בלי להידרש לקבלת אישור מהמשקיעים המוסדיים ומהבנקים.

החוב הפיננסי נטו של בזן מסתכם ב-1.5 מיליארד דולר, והחוב הפיננסי נטו של כאו"ל מסתכם ב-500 מיליון דולר - 270 מיליון דולר לבעלי האג"ח. לפיכך, המחאת החוב לבזן תגדיל את חובה הפיננסי בשליש ותרע, לכאורה, את מצבם של בעלי האג"ח.

אווירה חיובית במגעים

לפי הערכות, המשקיעים המוסדיים דרשו מבזן שיעבוד שלילי על כמה מנכסיה, הגדלת הריבית המשולמת והתחייבות לעמידה באמות מידה פיננסיות בתמורה להסכמתם להמחאת החוב של כאו"ל לבזן - אף על פי שהאג"ח של בזן אינן מובטחות כיום בשיעבוד כלשהו על נכס כלשהו ובזן אינה נדרשת לעמוד באמות מידה פיננסיות. בזן הביעה נכונות לא לבצע מהלך חד-צדדי ללא תיאום עם המוסדיים, לדון עמם בעניין הפיצוי ולמנות יועץ כלכלי שיעריך את הפגיעה ביכולת הפירעון של בזן כתוצאה מלקיחת החוב של כאו"ל.

נראה כי המוסדיים ובזן יגיעו להבנות כפי שקרה בקרדן אן.וי. החברה הבטיחה לבעלי האג"ח מסדרה א' וב' שיעבוד שלילי על מניות החברה-הבת, קרדן לנד צ'יינה, והתחייבה לא לחלק דיווידנדים עד 2015, אף על פי שהאג"ח לא היו מובטחות בשיעבודים, כדי לאפשר את התשלום הבא של האג"ח בפברואר 2013.

נראה כי האווירה החיובית במגעים בין הנאמנים, בעלי האג"ח ובזן נובעת, בין השאר, מההכרה בכך שבזן שערבה דה-פקטו לחובה של כאו"ל הנמצאת בבעלותה המלאה, תתקשה למחזר את חובה בעתיד בשוק ההון או בבנקים, אם לא תגבה את כאו"ל. האג"ח של כאו"ל נמצאות בדירוג - BBB; אם הדירוג יירד ברמה אחת, בעלי האג"ח יהיו זכאים לדרוש פירעון מיידי של האג"ח לפי שטר הנאמנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker