האם ייעוץ השקעות בבנק מועיל ללקוח

ליועץ השקעות פרטי קשה לשרוד בסביבה שבה הבנקים מעניקים שירות דומה בחינם

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

>> בישראל יש 3,646 בעלי רישיון הרשאים להעניק ייעוץ השקעות, מתוכם כ-3,500 בעלי רישיונות שעובדים כיועצי השקעות בבנקים. כלומר, 96% מיועצי ההשקעות בישראל מקבלים את משכורתם מהבנקים. היתר, לפי הערכות, נמצאים בשלבי חיפוש עבודה, מועסקים כאנליסטים בבתי השקעות וחדרי מסחר, ומספר מועט ביותר של בעלי רישיונות (כ-10-20) עוסקים במתן ייעוץ השקעות באופן פרטי. נתונים אלו מלמדים על מעמדם הבלעדי של הבנקים בתחום ייעוץ ההשקעות. מצב זה שבו 96% מבעלי רישיונות הייעוץ מקבלים את שכרם מהבנקים, עלול ללמד על כשל שוק.

הבנקים מעניקים ללקוחות ייעוץ השקעות, שלכאורה הוא בחינם. המודל בנוי על כך שלאחר שיחת הייעוץ בבנק, הלקוח מבצע לרוב פעילות בניירות ערך, שבגינה גובה הבנק עמלות (קנייה ומכירה ודמי ניהול פיקדון ניירות ערך) יקרות בהשוואה לעמלות המקובלות בבתי ההשקעות. מדובר למעשה במודל שבנוי על סבסוד צולב, שיוצר ערפול של המחירים האמיתיים שמשלם הלקוח על פעילות ההשקעות.

אף לא אחד מהבנקים כיום נדרש לפרסם את התשואות הממוצעות שמשיגים תיקי ניירות הערך של הלקוחות המיועצים, ולכן גם לא ניתן לקבוע מה התוצאה של פעילות הייעוץ בבנקים. האם בממוצע היא מיטיבה עם הלקוחות? או שהתשואות נטו (בניכוי עמלות) המושגות אצל לקוחות מערכת הבנקאות נמוכה ממדד השוואה מוסכם כלשהו (בנצ'מרק)?

בעוד בתי ההשקעות כפופים לרגולציה של רשות ניירות ערך, המחייבת כי בתי ההשקעות ישלחו ללקוח דו"ח מפורט של התשואות, המפקח על הבנקים אינו דורש זאת מהבנקים. חלק מהבנקים מציגים ללקוחות רק את התשואה שהשיגו נייר הערך או קרן הנאמנות שקיימות בתיק מאז רכישתם, ללא דו"ח שנתי או רבעוני שמסכם את התשואה הכוללת בגין הפעילות בניירות ערך. היעדר דו"ח רבעוני או שנתי אחיד בגין פעילות לקוחות הבנקים בניירות הערך מקשה על הלקוחות להבין אם בסיכומו של דבר הם משיגים לאורך זמן תשואות סבירות על הפעילות עם יועץ ההשקעות.

המפקח על הבנקים, דודו זקן, צריך גם לדרוש מהבנקים להציג ללקוח מה הניב לו תיק ההשקעות המיועץ בבנק לעומת הבנצ'מרק המקובל. יצירת שקיפות מלאה כלפי הלקוח היא שתדרבן למצב של תחרות מלאה, לא רק על המחיר אלא גם על איכות הייעוץ. אולי כשהלקוחות יידעו מהי התשואה הממוצעת המושגת בתיקים המיועצים, הם יחפשו יועץ השקעות פרטי, ולא בהכרח את זה שמעניק לו שירות חינם.

עם זאת, לפי שעה הסבסוד הצולב, שבו הבנקים מעניקים ייעוץ השקעות שהוא לכאורה בחינם, מחסל את האפשרות שתתפתח תעשייה מקבילה של יועצי השקעות פרטיים. ליועץ השקעות פרטי שדורש תשלום מלקוחותיו, קשה לשרוד בסביבה שבה הבנקים מעניקים שירות דומה בחינם, וכך הבנקים שומרים על מעמדם הבלעדי בתחום הייעוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker