רשות ההגבלים: "איננו הרגולטור הנכון לפיקוח על אנטרופי"

אתמול שלח איגוד החברות הציבוריות מכתב לרשות ובו דרש להכריז על חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי כמונופול ■ אולם, לבקשה קודמת של תנועת הצלחה מחודש אוקטובר, השיבה הרשות בשלילה: "הכשלים הלכאוריים אינם לקוחים מהשדה התחרותי"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

איגוד החברות הציבוריות שלח אתמול (ב') מכתב לרשות ההגבלים העסקיים ובו דרש להכריז על חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי כמונופול. אולם היום מתברר כי הרשות כבר השיבה בעניין בשלילה לבקשה קודמת שהוגשה בחודש אוקטובר על ידי תנועת הצלח"ה (התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת) וחבר הוועד המנהל שלה, עו"ד אלעד מן.

"איננו סבורים כי פיקוח של מערך ההגבלים העסקיים על פעילותה של אנטרופי, ולו גם כשלב ביניים, הוא המנגנון הרגולטורי המתאים להתמודדות עם כשלים לכאוריים אלו", כתב אלעד מקדסי, עו"ד רשות ההגבלים בתשובה לפניית הצלח"ה. "הכשלים הלכאוריים עליהם הינך מצביע נוגעים לניגודי עניינים העשויים להתעורר, כביכול, מאופן פעילותה של אנטרופי ואינם לקוחים מהשדה התחרותי".

בשבוע שעבר פורסם ב-TheMarker כי אנטרופי, שמנוהלת על ידי ענת גואטה ובראשה עומד גל סטאל, מתכוונת לגבות מהחברות הציבוריות דמי התייעצות של 6,000-2,000 שקל בחודש (עד 75 אלף שקל בשנה). בתמורה לתשלום, אנטרופי תסייע לחברות הציבוריות להכין את ההצעות העולות לאישור באסיפה הכללית בהתאם לקווים המנחים של מדיניותה, כך שהסיכוי שיעברו בהצלחה את ההצבעה יגדל.

דיוויד גילהצילום: עופר וקנין

החלטתה של אנטרופי גררה תגובה זועמת מצד איגוד החברות הציבוריות. במכתב ששיגר אתמול מנכ"ל האיגוד אילן פלטו לממונה על ההגבלים, פרופ' דיוויד גילה, נטען שלא ראוי שאנטרופי, שמקבלת כבר שכר מהגופים המוסדיים, תגבה גם כספים מהחברה הציבורית. האיגוד טען שאנטרופי מנצלת לרעה את כוחה המונופוליסטי בשוק, ודרש מהממונה להכריז על עליה כמונופול.

ואולם, חשוב להדגיש שגם איגוד החברות הציבוריות אינו נקי מניגודי עניינים. המלצותיה של אנטרופי נוגעות בעיקר לענייני שכר בכירים ולעסקות בעלי עניין בחברות הציבוריות. ההמלצות שמנפקת החברה עשויות לפגוע בבעלי השליטה בחברות ובמנהליה, כך שפעילותו של האיגוד בעניין מתנהלת בקונטקסט מורכב.

מלבד תשובתה של הרשות להגבלים עסקיים, כבר לפני מספר חודשים קבעה רשות ני"ע שאין להגביל את השימוש שעושים גופים מוסדיים בשירותי הייעוץ של אנטרופי. על רקע פנייה שהועברה אליה בעניין על ידי ח"כ זהבה גלאון (מרצ), הרשות ציינה שאין פסול בקיומם של גופים המייעצים לגופים מוסדיים ושקיומן של חברות הייעוץ הוא "שכיח ומקובל בעולם".

הרשות הסבירה שאין להגביל את השימוש שעושים מנהלים מוסדיים בשירותי חברות הייעוץ מאחר שיש לו מספר יתרונות. לדבריה, שירותיה של אנטרופי מסייעים לעבודתם השוטפת של המנהלים המוסדיים שנדרשים להשתתף ולהצביע באסיפות תכופות של מספר חברות במקביל, וכן שהם תורמים להוזלת העלויות ומביאים אף לשיפור ברמתו המקצועית.

הרשות הדגישה כי ההסתמכות על חברת ייעוץ חיצונית יכולה גם לפתור סוגיות של ניגוד עניינים אצל הגופים מוסדיים, שמחזיקים לא פעם במניות ובאיגרות החוב של החברה במקביל. לדברי הרשות, ההסתמכות על ניתוח חיצוני גם מצמצמת ניגודי עניינים נוספים, כמו קשרי בעלות או קשרים עסקיים בין בעל השליטה בגוף המוסדי לבין החברה שההצבעה נערכת בעניינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker