אקסלנס: לכניסת יחימוביץ' לממשלה תהיה השפעה שלילית על הבורסה

ניסיון העבר מלמד שהצלחה של גושי השמאל והמרכז בבחירות גורמת בדרך כלל לעלייה בבורסה בתל אביב. אבל במחלקת הברוקראז' של בית ההשקעות אקסלנס סבורים שבבחירות הנוכחיות המצב שונה, בשל ההשפעה הצפויה על תמלוגי הגז ועל אישור מכירת כיל לפוטאש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כלכלני אקסלנס ברוקראז' צופים שינוי לרעה בשוק ההון הישראלי אם מפלגת העבודה, בראשות שלי יחימוביץ', תיכנס לממשלה שבראשה יעמוד בנימין נתניהו לאחר הבחירות, שיערכו השבוע. נתוני העבר דווקא מראים על תגובה חיובית בשוק ההון כאשר מפלגות השמאל והמרכז נוחלות הצלחה בבחירות. אלא שהפעם, אומרים באקסלנס, המצב שונה.

בהיעדר סדר יום מדיני ברור שצפוי להשפיע על השווקים, ולאור הגישה הכלכלית שמנהיגה יחימוביץ', מצפים באקסלנס ברוקראז' שלממשלה שאליה תצטרף מפלגת העבודה תהיה "השפעה שלילית חזקה על שוק ההון", כלשונם.

במחלקת המחקר של אקסלנס אומרים כי הקמת ממשלה בראשות יחימוביץ' היא תרחיש לא סביר, אך לא שוללים אפשרות כזאת על הסף. "ממשלה בראשות יחימוביץ' היא תסריט אימים לחברות הגז והנפט ולכיל", אומר גלעד אלפר, ראש מחלקת המחקר של אקסלנס.

כיצד השפיעו הבחירות הקודמות

אלפר טוען כי המניות שיושפעו במידה הרבה ביותר מתוצאות הבחירות הן מניות הגז (רציו, דלק קידוחים, אבנר וישראמקו) ויצרנית האשלג כיל. זאת, מכיוון שהממשלה היא זו שקובעת את גובה התמלוגים שתקבל המדינה ממאגרי הגז וממכירות האשלג של כיל.

"סכנה ברורה ומיידית למניות הבנקים"

אנשי מחלקת המחקר של אקסלנס רואים לנגד עיניהם שני תסריטים עיקריים: בתסריט הראשון, הליכוד מרכיב ממשלה דומה בהרכבה לזו הנוכחית. בממשלה זו יישבו בעיקר מפלגות ימין וחרדים ומפלגת העבודה תיוותר בחוץ. בתסריט השני, נתניהו מרכיב ממשלה בראשותו אך בשיתופה של מפלגת העבודה.

השפעת תוצאות הבחירות על שוק ההון על פי אקסלס

"לממשלה שתכלול את יחימוביץ' תהיה השפעה שלילית חזקה על מניות הגז", אומר אלפר. לדבריו, קיימת סכנה ברורה לעלייה בשיעור תמלוגי הגז (שמסתכם כיום ב-50%) לצד איסור כמעט מוחלט על יצוא של הגז אם יחימוביץ' תיכנס לממשלה. באקסלנס צופים כי אם נתניהו ירכיב ממשלה ללא יחימוביץ' תהיה לכך השפעה חיובית על מגזר הגז. במקרה כזה, צופים בבית ההשקעות, "התמלוגים לא יעלו, ומסקנות ועדת צמח (שמשמעותן יצוא של לפחות 50% מהגז) יאושרו - אם לא במלואן אז לפחות ברובן".

השפעה דומה צופים באקסלנס גם על מניית כיל, יצרנית האשלג מקבוצת החברה לישראל של משפחת עופר. לטענתם, עסקת המכירה המסתמנת של כיל לפוטאש הקנדית לא תעבור אם יחימוביץ' תהיה בממשלה, מה שישפיע לרעה על המניה. מנגד, לממשלה ללא יחימוביץ' מייחסים באקסלנס השפעה חיובית על כיל, שכן התמלוגים לא יעלו ויש סיכוי רב יותר למכירה.

גם על הבנקים וחברות האחזקה צופים באקסלנס השפעה שלילית חזקה אם יחימוביץ' תהיה שותפה בממשלה. "מניות הבנקים יושפעו לרעה נוכח סכנה ברורה ומיידית לעלייה משמעותית בשיעור המע"מ ורפורמות צרכניות נוספות וניסיון להורדת מחירי הנדל"ן, שישפיעו לרעה על איכות האשראי" אמרו באקסלנס. לממשלת ימין ללא העבודה מייחסים השפעה לא מהותית על סקטורים אלה.

גלעד אלפר

הפועלים: לבחירות תהיה השפעה מינורית

במערכות הבחירות הקודמות התגובות של שוק ההון לתוצאות היו ברורות למדי - כך עולה ממחקר שערכו בבנק הפועלים. לפי המחקר, ב-1988, 1996, 2001 ו-2009, שנים שבהן ניצח הימין בבחירות, שוק המניות ירד בחודש הראשון שלאחר הבחירות, ואילו במערכות הבחירות של 1992, 1999 ו-2003 (בשתי הראשונות שבהן זכה השמאל, ובאחרונה זכה אריאל שרון, כשהבטיח אופק מדיני) השוק עלה לאחר הבחירות. עם זאת, בבנק הפועלים צופים כי לבחירות הנוכחיות צפויה להיות השפעה מינורית על שוק המניות.

איתמר עדן, שותף ומייסד חברת ההשקעות קריפטונייט, המנהלת קרנות גידור, מסביר כי השוק הישראלי נמצא זה שלושה חודשים בהמתנה להתפתחויות שלאחר הבחירות. לטענתו, צפויה תנודתיות רבה בשוק שלאחר הבחירות, שכן המשקיעים יחפשו כיוון מסוים. לפיכך ממליץ עדן על אסטרטגיה של אוכף (קנייה של אופציית CALL ו-PUT על מדד ת"א 25). לדבריו, "זוהי אסטרטגיה שצפויה להניב רווחים אם תהיה תנודה חדה לאחד מהכיוונים".

עדן מבסס את האסטרטגיה שלו על נתוני העבר, שהראו תנודות גדולות לאחר מערכות הבחירות. כך למשל, במערכת הבחירות שהסתיימה ב-29 במאי 1996, שבה התמודד בנימין נתניהו מול שמעון פרס, תגובת שוק ההון לניצחון נתניהו הייתה חדה, שכן השוק ציפה לניצחונו של פרס שנתפש כממשיך תהליך השלום המעודד צמיחה ואופטימיות כלכלית.

תנודתיות גדולה אחרי הבחירות

סביב מערכת הבחירות האחרונה, ב-2009, נרשמו תנודות גדולות בבורסה בתל אביב. שוק ההון המקומי היה בנקודת שפל אחרי המשבר הגדול של 2008, אך בשלושת השבועות שקדמו ליום הבחירות מדד ת"א 25 עלה במפתיע ב-10.5%. ביום שלפני הבחירות היה המדד בשיא מקומי של אותה שנה. תגובת השוק לתוצאות הבחירות היתה ירידה יומית של 2.5%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker