יעקב סיסו מקים קרן מזנין למימון מרכיב ההון העצמי של יזמי נדל"ן למגורים

היקף הקרן צפוי להיות 200 מיליון שקל, שיאפשרו לה לממן 50 פרויקטים בשש השנים הקרובות ■ סיסו: "זה הזמן להיכנס לפעילות מימון"

>> יעקב סיסו מקים בימים אלו קרן מזאנין לבנייה שתתמקד במימון מרכיב ההון העצמי הנדרש לקבלת ליווי בנקאי להקמת פרויקטי נדל"ן למגורים. הלוואות אלו יסייעו ליזמי נדל"ן להתגבר על השמרנות הבנקאית שבה דורשים כיום הבנקים מהיזמים להעמיד הון עצמי של כ-30% מהפרויקט.

מדיניות הקרן היא להעמיד לרשות היזמים כמחצית מההון העצמי הנדרש בידי הבנקים. היקף הקרן צפוי להיות כ-200 מיליון שקל, מתוכו השלים סיסו גיוס של כ-50 מיליון שקל ממשפחת ריגר ושותפים מחו"ל. סיסו גם במגעים לגיוס כ-50 מיליון שקל נוספים ממשקיעים פרטיים זרים. את היתרה צפוי סיסו לגייס מגופים מוסדיים.

קרן המזאנין תתמקד בעיקר בפרויקטי תמ"א 38/2, שבה היזם נכנס עם הדיירים בבניין הישן להסכם שלפיו הוא הורס את המבנה הקיים ובונה במקומו בניין מגורים חדש עם זכויות בנייה מוגדלות. הדיירים בבניין מקבלים דירות חדשות, והרווח ליזם נובע לרוב ממכירת הדירות שנוספו לבניין. פרויקטים אלו נפוצים כיום בעיקר בגבעתיים ורמת גן.

הקרן גם תממן פרויקטים רגילים שלא במסגרת תמ"א 38, וכן פרויקטים קטנים ליזמים שבבעלותם קרקע, אך אין להם נגישות להון. כיום פעילות בישראל שתי קרנות מרכזיות שעוסקות בהלוואות מזנין ליזמים נדל"ן למגורים: הראל גמלא מקבוצת הביטוח הראל, ומניף שבבעלות מבטח שמיר, בנק דיסקונט ואדמונד צ'אצ'ג. מבטח שמיר חושפת בדו"חותיה כי מניף עוסקת בתחום הלוואות המזנין בפרויקטים לנדל"ן הן בישראל והן במזרח אירופה. היקף הנכסים של מניף ב-2011 הסתכם בכ-120 מיליון שקל והרווח הנקי היה 2.4 מיליון שקל.

בניגוד למניף מתכוונת קרן המזנין של סיסו לפעול רק בישראל ולהתמקד באזורי הביקוש. לדברי סיסו, "כדי שהמחירי הדיור לא ימשיכו לעלות צריך לטפל בצד ההיצע. הבעיה המרכזית כיום היא שבשנים האחרונות היצע הדירות לא מדביק את הביקוש. כדי להגדיל את ההיצע דרושים יותר מקורות מימון לענף הבנייה וגם יותר פרויקטים. רוב הבנקים מצויים כיום קרוב למגבלות הענפיות בתחום האשראי לבנייה, וגם היזמים לא משופעים בהון עצמי. לכן נראה שזה נכון בתקופה הזו להיכנס לפעילות מימון הבנייה".

סיסו מציין כי בפרויקטים הקטנים יחסית נופלים היזמים בין הכיסאות, שכן בבנקים מעדיפים לעבוד מול הקבלים הגדולים. סיבה נוספת שסיסו מציין לכניסה לשוק כיום היא מהלכים, שלדבריו משרד האוצר שוקל בימים אלו כדי לסייע לפרויקטי תמ"א באזור המרכז. בהתייחס לנתונים הפיננסיים מציין סיסו, כי "ככלל אצבע יזמי נדל"ן מצפים לתשואה של כ-100% על ההון שהם משקיעים בפרויקט שאורכו כ-3-4 שנים.

לדבריו, קרנות מזנין נוהגות לדרוש ריבית של כ-15% (שקלית) בגין אשראי שנועד לממן את מרכיב ההון עצמי, בעוד בגין אשראי רגיל לליווי פרויקט גובים הבנקים ריבית שקלית של כ-5%-6%. "שולי הביטחון בפרויקטים למגורים הם מספיק גדולים, ולכן איני חושש מירידת מחירים. בפרויקט שבו היזם יביא 15% מהיקף הפרויקט הון עצמי, וההערכה היא לרווח של 15% על היקף הפרויקט - המשמעות היא שמחירי המכירה צריכים לרדת בכ-30% כדי שייגרם לי נזק מהלוואת המזנין", אומר סיסו.

לפיכך, טוען סיסו, הסיכון המרכזי בפעילות הוא מפני רמאויות מהיזם. לאחר השלמת הגיוס מתכוון סיסו להיכנס למימון של כ-50 פרויקטים בשש השנים הקרובות. להערכתו, בשיא הוא יגיע למימון של כ-25 פרויקטים במקביל.

יעקב סיסוצילום: אייל טואג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker