אלוביץ' צריך מישהו חסר סנטימנטים

דווקא מינוי של מנכ"ל מתוך הקבוצה מגלם יתרונות רבים

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג

כששאול אלוביץ' נכנס לבזק בשלהי 2009, הוא קיבל חברה שמתקתקת כמו שעון. רק שנתיים וחצי לפני כן התרחש בחברה זעזוע נוראי, כאשר המנכ"ל, היו"ר וחלק מחברי ההנהלה נדחקו ממנה החוצה על ידי רשות ניירות ערך.

שלמה רודב ואבי גבאי נכנסו לבזק על מנת לייצב אותה, להרגיע את המשקיעים, ולהחזיר את החברה למסלול אסטרטגי חיובי של צמיחה מתוך שיתוף פעולה עם משרד התקשורת ולא מתוך מלחמה בו. שניהם עשו עבודה מצוינת: רודב תיקן את הממשל התאגידי הלקוי בחברה, וגבאי הפך את בזק לחיה תחרותית המייצרת רווח אדיר וחוזרת לבצע השקעות בתשתיות העתיד שלה. תחת רודב נוצרה בבזק הרמוניה לא טריוויאלית בין ארבעה מנכ"לים שאפתנים ובין דרישות בעלי השליטה.

אלוביץ' לא רצה לזעזע את הספינה, מאחר שהבין כי הקבוצה מנוהלת טוב ומוכוונת בדיוק למטרותיו, כלומר החזר החוב האדיר שלקח כדי להשתלט על בזק. הוא ביקש מרודב להישאר בתפקידו ככל שיחפוץ, וכאשר זה עזב נכנס בנעליו. כל עוד העסק תקתק, אלוביץ' רצה לשמור על יציבות. אך כפי שהוכח במקרה של חברות הסלולר, לכל תקופה יציבה יש סוף. התחרות שבפתח תכפה על בזק להתאים עצמה לתנאי שוק חדשים, ולמעשה להמציא עצמה מחדש - בפעם השנייה מאז שהופרטה. את השינוי הזה כבר יוביל אלוביץ'.

שאול אלוביץ'צילום: מוטי מילרוד

הדילמה המרכזית שעומדת בפני אלוביץ' היא אם להביא מנכ"ל חיצוני לבזק או לשדרג את אחד המנהלים המוכשרים מבפנים. מינוי של מנכ"ל מתוך הקבוצה מגלם יתרונות רבים. בזק היא חברה מורכבת לניהול ובעלת DNA ייחודי: השילוב בין הסביבה התחרותית הגועשת, האתגרים הטכנולוגיים, ועד עובדים דומיננטי ורגולציה לוחצת היא ייחודית לחברה, וקשה לצבור ניסיון רלוונטי לניהול כוחות אלה מחוץ לקבוצה. עם זאת, לא בטוח שזו תהיה ההעדפה של אלוביץ'. הוא יודע שבזק חייבת לעבור תהליכים טראומטיים, ואינו בטוח שאיש פנים מסוגל לבצע אותם. אלוביץ' צריך קפיצת מדרגה, ולפעמים כדי לעשות זאת צריך להביא משהו מבחוץ. כפי ששלמה רודב הגיע מבחוץ ב-2006 וביצע בבזק קפיצת מדרגה, עתה אלוביץ' מחפש את הרודב הבא.

אלוביץ' מבין כי ימי הזוהר של שוק התקשורת חלפו. רמות הרווחיות שמהן נהנה הענף לא יחזרו. מה שהתחיל בשוק הסלולר צפוי להמשיך לשוק הטלוויזיה, ולהגיע תוך שנה עד שנה וחצי גם לשוק התקשורת הקווי - פרת המזומנים האחרונה בענף. בזק נמצאת לקראת תהליך קשה של מיזוגים בין זרועות החברה. אלוביץ' מתכנן קיצוץ של מאות מיליוני שקלים בהוצאות של חברות הקבוצה, שיגיע בעיקר ממיזוג המטות. בסביבתו מדברים על קיצוץ של עד מיליארד שקל בטווח הארוך בהוצאות הקבוצה. מנכ"ל שיגיע מבפנים יתקשה לחתוך בבשר החי. אלוביץ' זקוק למישהו חסר סנטימנטים, ואותו כנראה ימצא מחוץ לארגון.

השינוי הקרב הוא גם הסיבה העיקרית שבגללה גבאי החליט לעזוב. הוא הביט במנכ"לים המתחרים ממחזור הגיוס שלו בשוק התקשורת, והבין שעליו לבחור בקפידה את מועד הפרישה שלו. גבאי משלים קדנציה מצוינת בבזק, מבלי שדבק בו הרבב שדבק במתחריו. הוא עדיין איש צעיר, שמתכנן המשך לקריירה שלו ומחפש אופציות בשירות הציבורי. הוא לא יכול להרשות לעצמו לצאת לגלות כמו עמוס שפירא מסלקום ודוד אבנר מפרטנר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker