ערן אזרן

איגוד החברות הציבוריות פנה בדרישה לממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, להכריז על חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי כמונופול. במכתב ששלח מנכ"ל האיגוד, אילן פלטו, לממונה נכתב: "אין זה ראוי שאנטרופי תגבה כספים מהחברה הציבורית. אנטרופי גובה שירותי ייעוץ מהגופים המוסדיים השוכרים את שירותיה. מדובר בניצול לרעה של כוחה המונופוליסטי".

לפני כשבוע, פורסם ב-TheMarker כי אנטרופי, המנוהלת על ידי ענת גואטה, תגבה מהחברות הציבוריות דמי ייעוץ של 2,000-6,000 שקל בחודש, או 75 אלף שקל בשנה. התשלום ייקבע בהתאם לסולם המבוסס על ההון העצמי של החברות. ההתייעצות נועדה לסייע לחברות לבחון בצורה מוקדמת את הנושאים העולים לאישור באסיפה הכללית - בהתאם לקווים המנחים של מדיניות אנטרופי - כך שהסיכוי שיבחרו בהצלחה בהצבעות יגדל.

אילן פלטוצילום: יעל צור

האיגוד פנה לכלל החברות הציבוריות בבקשה שלא לחתום על התקשרות מחייבת עם אנטרופי, עד להשלמת הבירור בנושא. "איגוד החברות הציבוריות רואה בחומרה את הניסיון של המונופול בתחום הייעוץ למוסדיים להגדיל רווחים על חשבון החברות הציבוריות. האיגוד נמצא בהליך בירור של הסוגיה מול אגף שוק ההון באוצר, רשות ני"ע וחברת אנטרופי. עד להשלמת הבירור אנחנו ממליצים לחברות להימנע מהתקשרות מחייבת עם חברה זו", מסר.

לטענת האיגוד, עם כניסתו לתוקף של תיקון 20 לחוק החברות - הנוגע להגבלת שכר הבכירים - כוחה המונופוליסטי של חברת אנטרופי גדל. התיקון לחוק, שנוסח על ידי משרד המשפטים, מחייב להביא לאישור האסיפה הכללית את מדיניות התגמול, בלי שבעלי השליטה רשאים להשתתף בהצבעה. כך נוצר שאישור מדיניות התגמול נתון בידי המוסדיים - כלומר בידי אנטרופי.

"זו שערורייה", אמר פלטו, "גל הרגולציה הפך את אנטרופי למונופול בתחומה, וכמו כל מונופול - היא מנצלת את כוחה לרעה ומבקשת שכר גם מהחברות הציבוריות. אם אנטרופי מייעצת למוסדיים, למה היא מבקשת כסף גם מהחברות הציבוריות?".

פלטו ציין שדמי הייעוץ של אנטרופי הם בבחינת "הצעה שאי אפשר לסרב לה". "הרי ברור מה יעלה בגורלה של חברה שתסרב להעביר את התשלום שהיא מבקשת. אנטרופי נמצאת בניגוד עניינים חמור, ויש צורך בטיפול מיידי מצד הרגולטורים השונים כדי למנוע את העיוות המתמשך הזה".

למרות הטענה למונופול, ב-TheMarker פורסם לפני כחודש כי איתי מקמל, לשעבר בכיר בפועלים סהר שמכרה את פעילות הייעוץ לאנטרופי, הקים חברת ייעוץ חדשה למוסדיים בשם "עמדה".

שלמה זהרצילום: אנטרופי

חברה זו החלה במתן שירותי ייעוץ לגופים המוסדיים כבר בתחילת השנה. מאיה בוארון, שעזבה לאחרונה את אנטרופי, הצטרפה ככל הנראה למקמל שכבר גייס מספר לקוחות מקרב הגופים המוסדיים.

מאנטרופי נמסר בתגובה לטענותיו של פלטו: "אנטרופי אינה מונופול. היא מעולם לא היתה מונופול ואינה יכולה להיות מונופול, כי כל אחד יכול בכל עת לפתוח פעילות מתחרה. איגוד החברות רשאי מחר לפתוח תחרות בעצמו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker