מעלות אישרה דירוג stable A לקבוצת דלק

"דירוג הקבוצה מושפע לשלילה ממבנה ההון של דלק המאופיין במינוף גבוה, כתוצאה ממהצמיחה המהירה בעסקיה ומהיקף ההשקעות בפיתוח מאגר תמר, שמומנו ברובן על ידי חוב ותוך כדי חלוקת דיווידנדים נדיבה", כתבה מעלות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק

מעלות S&P אישרה דירוג stable A לקבוצת דלק ולחברת הבת דלק פטרוליום. הסיבות לאישור הדירוג הנוכחי הן "מעמדה העסקי האיתן של הקבוצה הנשלטת על ידי יצחק תשובה (65%) בתחומי הפעילות העיקריים שלה; גמישות פיננסית הולמת בשל החזקות בחברות סחירות; והערכתנו להמשך תנאי זיקוק טובים בארה"ב לצד הגידול הצפוי בתזרים המזומנים מתמר ברבעון השני של 2013", כתבה מעלות.

מעלות מדגישה כי דירוג הקבוצה מושפע לשלילה ממבנה ההון של דלק, המאופיין במינוף גבוה כתוצאה מהצמיחה המהירה בעסקיה בשנים עברו והיקף ההשקעות בפיתוח מאגר תמר, שמומנו ברובן על ידי חוב, ותוך כדי חלוקת דיווידנדים נדיבה. עוד ציינה מעלות כי הדירוג מושפע לשלילה מחשיפה גבוהה לתחום האנרגיה המאופיין ברמות סיכון גבוהות יחסית.

יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

לאור הקשר החזק בין הקבוצה לדלק פטרוליום, מעלות מניחה כי קבוצת דלק רואה בחוב של דלק פטרוליום כחוב שלה לכל דבר ועניין, ולכן השוותה את דירוג שתי החברות.

מעלות מעריכה שיהיו מימושים נוספים של החזקה בטווח הבינוני לנוכח עומס פירעונות של קבוצת דלק ב-2014, כפי שדלק מימשה 14% מהחזקותיה בדלק USA. עוד מעריכה מעלות כי לאור המלצות ועדת הריכוזיות, הקבוצה תעדיף להיפרד מהחזקותיה בפניקס ותמכור את פעילות הפיננסים שלה, ותבחר להתמקד בתחום הגז הטבעי.

מעלות קובעת כי רמת הנזילות של קבוצת דלק הינה פחות ממספקת. "אנו בוחנים את הנזילות של הקבוצה ומעריכים כי היחס בין מקורות המזומנים לשימושים יעמוד בשנה הקרובה על 1 ויירד אל מתחת ל-1 ב-2014. באותה נשימה מזכירה מעלות כי לקבוצה גמישות פיננסית גבוהה הנובעת מהחזקה בנכסים סחירים נקיים משעבודים או התניות פיננסיות, אשר יאפשרו לה לממש חלק מנכסיה ולשמור על שליטה אפקטיבית.

מעלות לא מייחסת משקל מהותי בקביעת הדירוג להצעת החברה האוסטרלית WOODSIDE לרכוש זכויות בפרויקט לוויתן בתמורה ל-304 מיליון דולר, זאת לנוכח הזמן הארוך להתממשות עסקה זו.

מעלות טוענת כי הסדר דלק נדל"ן אשר גרם לתשובה להכניס יד לכיס ולתת ערבויות אישיות , הפיג חלק מהסנטימנט השלילי ששרר בשוק ההון כפי שמשתקף מתשואות האג"ח הנעול בין 2%-5% ומגדילות את נגישות הקבוצה שנמנעה בשנה האחרונה מלגייס חוב לגייס חוב בשוק המקומי.

מעלות צופה כי הקבוצה תציג רווח EBITDA מתואם של 3.8 מיליארד שקל ב-2012 ו-4.2 מיליארד שקל ב-2013. עוד היא מעריכה כי היחס ה-FFO לחוב המתואם יעמוד על כ-11% בשנת 2012 וכ-14% בשנת 2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker