זעזוע בקבוצת בזק: המנכ"ל אבי גבאי פורש לאחר 6 שנים

בין המועמדים להחליף את גבאי: סטלה הנדלר, שפרשה לפני כשבוע מתפקיד יו"ר HOT; רון אילון, מנכ"ל yes ולשעבר סמנכ"ל הכספים בבזק; איציק בנבנישתי, מנכ"ל בזק בינלאומי; רן גוראון, המשנה למנכ"ל בזק

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18
אמיר טייג

קבוצת בזק לקראת זעזוע ניהולי. אבי גבאי, מנכ"ל חברת בזק, הודיע הבוקר על רצונו לעזוב את החברה. גבאי הוביל את בזק ב-6 השנים האחרונות, מאז החליף את מנכ"ל החברה הקודם, יעקב לגברד. גבאי קיבל את החברה במשבר תאגידי לאחר פרשיית האפציות של גלברד.

גבאי צפוי לעזוב את הקבוצה תוך חצי שנה, ובסבירות גדולה יוחלף על ידי מנהל אחר בקבוצה. מבזק נמסר היום כי גבאי יפרוש מתפקידו בעוד חצי שנה לאחר שיימצא לו מחליף ותושלם תקופת החפיפה. ההערכות הן כי המועמדים המובילים לרשת את מקומו הם: רון אילון, מנכ"ל yes, ולשעבר סמנכ"ל הכספים בבזק, איציק בנבנישתי, מנכ"ל בזק בינלאומי, רן גוראון המשנה למנכ"ל בזק ודוד מזרחי, סמנכ"ל הכספים בחברה ומשנה למנכ"ל.

אבי גבאיצילום: אייל טואג

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

במקביל, קיימות הערכות כין סטלה הנדלר, אשר הודיעה לפני כשבוע על פרישתה מתפקיד יו"ר HOT, עשויה להתמודד אף היא על התפקיד. הנדלר הובילה בשנת 2007 עבור שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, את מיזוג 012 קווי זהב עם סמייל-אינטרנט זהב. כמו כן, היא הייתה מעורבת בעסקה בו רכש אלוביץ' את השליטה בבזק בשנת 2009. מנגד, הנדלר עשויה להיות מחוייבות לזמן צינון, בין מעברה מ-HOT למתחרה בזק. בכל תסריט, לא צפוי ששאול אלוביץ' יפנה את כסאו כיו"ר הקבוצה.

גבאי הגיע גם הוא מתוך קבוצת בזק. לאחר שעזב את משרד האוצר, השתלב בבזק הממשלתית כסמנכ"ל כלכלה. בשנת 2003 מונה למנכ"ל חברה הבת בזק בינלאומי ובשנת 2006 למנכ"ל בזק. בשנת 2012 עמדה עלות שכרו של גבאי על כ-6.3 מיליון שקל. ההערכות הן כי בכל תקופתו כמנכ"ל בזק הרוויח שכר ובונוסים הגבוהים מ-40 מיליון שקל. כמו כן, קיבל גבאי שתי חבילות של אופציות אשר היו שוות בשיאן לפחות 30 מיליון שקל נוספים.

עזיבתו של גבאי מתרחשת לקראת שינויים הצפויים בבזק. בשנה הקרובה צפויה החברה לבקש אישור ממשרד התקשורת ומהמונה על ההגבלים העסקיים לבצע שני מיזוגים בתוך החברה. האחד הוא בין בזק ובין בזק בינלאומי, והשני הוא בין בזק ו-yes. שני מיזוגים אלו יצמצמו מהותית את שדרת הניהול בחברה. בקבוצת יורוקום, בעל השליטה בבזק, מקווים כי מיזוגים אלו יחסכו בהוצאות כבדות של מאות מיליוני שקלים בשנה, בעיקר באמצעות צמצום מטות החברה. ביורוקום מקווים כי צמצום הוצאות עשוי לחפות על הירידה הצפויה ברווחיות בזק הקווית נוכח התחרות הגוברת.

מכה כואבת לבזק

"גבאי היה מנכ"ל מוערך מאוד. הוא היה איש חזון, שלט בצורה מרשימה בכל האספקטים של חברה מסובכת לניהול כמו בזק, התמודד יפה עם ועד העובדים של החברה והוביל תהליכי התייעלות שכללו פרישה של אלפי עובדים" - כך כתב הבוקר אורי ליכט, מנהל מחלקת המחקר ואנליסט התקשורת בבית ההשקעות IBI, בתגובה להודעה של גבאי.

שאול אלוביץ'צילום: עופר וקנין

"מדובר במכה כואבת לבזק המגיעה רק מספר חודשים לאחר פרישתו של סמנכ"ל הכספים ,אלן גלמן, ובשעה שאנו עומדים בפתחה של תקופה מאתגרת בה תאלץ בזק להתמודד עם תחרות גוברת ועם רגולציה חזקה. אנו שותפים להערכה שנראה גל של חילופי תפקידים בבזק ואיננו שוללים גם שנראה את סטלה הנדלר שפרשה רק לאחרונה מ-HOT חוזרת בדרך זו או אחרת לקבוצת אלוביץ'", הוסיף ליכט.

"הגיע הזמן לשינוי"

גבאי אמר היום כי "אחרי למעלה מ-14 שנים בקבוצת בזק, וקרוב ל-6 שנים בתפקיד המנכ"ל, אני חש שזה הזמן עבורי לעשות שינוי. הקושי הגדול ביותר שלי בהחלטה היה המחשבה על הפרידה מהעובדים המצויינים והמחוייבים של בזק. יחד עשינו שינוי גדול, לטובת בעלי המניות, הלקוחות והעובדים. אלו היו שנים נהדרות, מלאות פעילות ועמוסות בעשייה אמיתית. בזק של היום היא חברה חזקה עם תשתיות מצויינות, הערכה גבוהה של הלקוחות, הנהלה מנצחת, תרבות ארגונית מצויינת, ועובדים המהווים גאווה של ממש.

"אני רוצה להודות לשותפיי לדרך, לצוות ההנהלה המצויין והדינמי, לשאול אלוביץ', יו"ר הדירקטוריון על התמיכה הגדולה, העצות הטובות לכל אורך הדרך, ועל כך שסיפק ומספק לבזק חזון ויכולת לתכנן לטווח ארוך. לדירקטוריון החברה, ולחברי הדירקטוריון משנים קודמות, על האמון שנתנו בהנהלה, על החבל הארוך שניתן לנו בניהול החברה, ועל כך שאיפשרו לנו להוביל להחלטות גדולות שלוו בהשקעות עתק. ליו"ר נציגות העובדים שלמה כפיר, שהשכיל לתרום מחוכמתו וניסיונו הרב, וידע לאפשר שינויים גדולים, שבסופו של יום חיזקו את החברה ואת עובדיה.

"והחשובים לי מכל, העובדים שליוו אותי וליוויתי אותם לאורך כל השנים הללו. העובדים שהפכו את האמירה 'הכי טוב בבית' לנכונה גם עבור מקום העבודה. מהם קיבלתי ביטחון ביכולת לעשות את מה שנראה מאוד קשה ואנרגיות עצומות בכל הזדמנות".

בעל השליטה, שאול אלוביץ' מסר כי, "אבי הוא ללא ספק מנהל בעל יכולות ניהול נדירות. אבי ניהל את בזק בתקופה מורכבת ומאתגרת מאין כמוה, והוביל לביצועים תפעוליים ופיננסיים שאין שני להם בחברות טלקום בארץ ובעולם. אבי מותיר אחריו חברה במצב מצויין, כזאת המשקיעה בעתידה עבור לקוחותיה, מתוך תפיסת מובילות ארוכת טווח. אני מודה לאבי על תקופת העבודה המשותפת, ואני משוכנע, מתוך היכרותי האישית את אבי, שבמה שלא יבחר לעשות בעתיד, הוא ימשיך להצליח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker