"המוסדיים נגועים בניגודי עניינים - צריך לשים סוף לגילוי העריות; קשה להאמין שהעסקה תצא לפועל" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
עסקת כור-כלל ביטוח

"המוסדיים נגועים בניגודי עניינים - צריך לשים סוף לגילוי העריות; קשה להאמין שהעסקה תצא לפועל"

הגופים המוסדיים האחראים לכספי הציבור מגלים התנגדות רפה לניסיון של נוחי דנקנר למכור את כלל ביטוח לכור ■ חלק ניכר לא הסכימו לדבר בשל היותם חברי נציגות מחזיקי האג"ח באי.די.בי ■ מקורב לאי.די.בי: "אני משוכנע שהרגולציה והמוסדיים יחבקו את המהלך; זהו חיזוק אדיר לאי.די.בי פיתוח" ■ האם יאפשרו המוסדיים לדנקנר לבצע את עסקת בעלי העניין הגדולה בהיסטוריה של שוק ההון?

7תגובות

>> נוחי דנקנר ממשיך למצות כל אפשרות יצירתית העומדת לרשותו כדי להעלות כספים למעלה הפירמידה של אי.די.בי, בניסיון לחלץ את הקבוצה מהבור הפיננסי העמוק שאליו נקלעה. אי.די.בי אחזקות, החברה האם הציבורית של הקבוצה, והחברות הפרטיות גנדן וטומהוק שבשליטת דנקנר ומשפחתו חייבות במצטבר לבעלי האג"ח ולבנקים כ-3 מיליארד שקל - בעוד קופות המזומנים שלהן מכילות מאות מיליוני שקלים בודדים.

כור - החברה הבת של דיסקונט השקעות (70.1%) שהיא חברה בת של אי.די.בי פיתוח שבבעלות אי.די.בי אחזקות - מחזיקה בקופת מזומנים דשנה של כ-2.3 מיליארד שקל. אבל נכון להיום, בשל שיקולי איתנות פיננסית והפסדים שנצברו, אי.די.בי אחזקות אינה יכולה להעלות את הכספים האלה באופן ישיר.

כדי להתגבר על מכשול זה, דנקנר ומנהליו מנסים לרקום מהלכים פיננסיים מורכבים. בינתיים נעשו כבר שני ניסיונות: מיזוגה של כור לתוך דסק"ש וקבלת הלוואה לאי.די.בי אחזקות בסך כ-250 מיליון דולר מקרן הפריווט אקוויטי KKR, תוך שעבוד זכויות כור במכתשים אגן - אלא שהניסיונות האלה לא קרמו עור וגידים.

מוטי קמחי

כעת דנקנר מנסה לקדם מהלך חדש של עסקת בעלי עניין, שבמסגרתה כור תרכוש מידי אי.די.בי פיתוח את השליטה בכלל ביטוח וכן יוצע לכור גם לרכוש חלק מהחזקות הציבור בחברה. כלל ביטוח נסחרת לפי שווי שוק של כ-3.05 מיליארד שקל - שווי המגלם מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של כ-0.84.

כלל ביטוח מנוהלת על ידי איזי כהן, שמוביל בימים אלה מהלכים שמטרתם להעלות את רווחיות החברה לקראת המכירה הצפויה. החברה נשלטת על ידי אי.די.בי פיתוח (55%), ששווי שוק של אחזקתה מגיע לכ-1.68 מיליארד שקל. בנק הפועלים מחזיק בכ-9.5% מכלל ביטוח והציבור בכ-35.3% מהחברה. בימים אלה מתחילים לעשות הערכות שווי לכלל ביטוח, כדי לקבוע אינדיקציה למחיר שלפיו ינסו לבצע את העסקה.

מדובר בעסקה שסיכויי הצלחתה, כפי שהם נראים כרגע, אינם ברורים בכלל. העסקה מערבת בתוכה אינטרסים שונים של בעלי המניות והאג"ח באי.די.בי פיתוח, בדסק"ש ובכור - וכן של בנקים ומוסדות פיננסיים החשופים לאי.די.בי ולדנקנר בסכומים מהותיים.

בינתיים, גם באגף הפיקוח על הביטוח ושוק ההון במשרד האוצר לא מתלהבים ממתווה העסקה (ראו עמ' 25). גם הנאמנים של מחזיקי אג"ח כור כבר נערכים לכינוס האסיפות, כדי להגן על זכויות המחזיקים.

בעקבות פניית TheMarker בסוף השבוע למחזיקי האג"ח הרלוונטיים לעסקה, חלק ניכר מהמחזיקים הגדולים בקרב הגופים המוסדיים לא הסכימו להתבטא לציטוט בשל היותם חברי נציגות של מחזיקים באי.די.בי אחזקות או באי.די.בי פיתוח. ועדיין, מהשיחות עולה כי אין התלהבות גדולה מכך שמדובר בעסקת בעלי עניין. בין השאר מועלות תהיות לגבי ישימותה, ושאם דנקנר אכן נחוש בדעתו להשלים את העסקה - הוא יצטרך להציג פתרונות יצירתיים ביותר.

"עסקה טובה - למי?"

שאלנו את נציגי המוסדיים האם מדובר בעסקה טובה, אף שכל פרטיה עדיין אינם ידועים.

אייל טואג

"טובה למי?", השיב גילעד אלטשולר, מנכ"ל ומבעלי השליטה בבית ההשקעות אלטשולר שחם, המחזיק באג"ח של כור, דסק"ש ואי.די.בי פיתוח. "מפריע לי שהעסקה לא נעשית בגלל הצרכים של כור - אלא בגלל הצרכים של בעלי השליטה. יכול להיות שמדובר בעסקה הכי טובה בעולם, אבל אני לא אוהב את התהליך של קבלת ההחלטות. לא ברור האם כור חיפשה עסקות אחרות. גם לא ברור למה היא צריכה לרכוש דווקא את כלל ביטוח ולא רכשה, למשל, את מגדל שהיתה על המדף (ובסופו של דבר, נרכשה על ידי שלמה אליהו; מ"ר, ש"א)".

עוד אמר אלטשולר: "לא ברור לי למה עסקות כאלה מתבצעות על סמך צרכים מלמעלה - ולא על סמך ניהול שוטף. למה שנה שלמה ישבו על הכסף ועכשיו נזכרים. הדרך שבא הולכים לעסקה אינה נכונה. רק הזמן יכול להגיד אם היה תהיה טובה או לא".

מנהל השקעות בכיר באחד הגופים המוסדיים הגדולים: "עסקת בעלי עניין זה אף פעם לא דבר טוב והסיכויים שהיא תצליח אינם נראים גבוהים במיוחד. ובכל זאת, יש דרכים שאם יפעילו אותן נכון ייתכן שזה יצליח. צריך להבין שהסיכויים שדנקנר ימכור את חלקה של אי.די.בי פיתוח בכלל ביטוח לפי מחיר השוק נמוכים מאוד, שכן אז הסיפור של אי.די.בי פיתוח גמור ואין לה הרבה סיכויים להתאושש - והוא מבין את זה.

"ואחרי שדנקנר לא מצא קונים אחרים, הוא ינסה למכור אותה לכור בפרמיה של 20%-30% על מחיר השוק - כלומר לקבל כ-2.2 מיליארד שקל. במצב כזה, הוא יזדקק להסכמות של בעלי המניות והאג"ח של כור. כדי שבעלי המניות של כור יסכימו נראה שיצטרכו לבצע הצעת רכש מלאה, כדי לנטרל אותם. הציבור מחזיק ב-17% מכור ואם יקבל פרמיה של 20% - ניתן יהיה לקנות את המניות האלה בכ-500 מיליון שקל.

"הכי הגיוני שאת המהלך הזה תבצע אי.די.בי פיתוח (המחזיקה 13% מכור), ואז אם היא תקבל כ-2.2 מיליארד שקל מעסקת כלל ביטוח ותשלם על עוד 17% ממניות כור - עדיין יישארו לה כ-1.7 מיליארד שקל. סכום זה יספק לה חמצן לשנים הקרובות, ואז כור תוחזק ב-30% על ידה וב-70% על ידי דסק"ש - כך שאת כל הדיווידנדים שיגיעו בעתיד לא יהיה צורך לחלוק עם הציבור", הסביר מנהל ההשקעות הבכיר.

מנהל בכיר במוסדי הוסיף: "דסק"ש היא חברה ממונפת מאוד שהיתה אמורה לבצע מימושים מהותיים כדי להתמודד עם חוב כל כך גדול (יותר מ-5 מיליארד שקל לבעלי האג"ח ולבנקים; מ"ר, ש"א). המימושים שביצעה - מקסימה והמלט - אינם משמעותיים ומספיקים, והיא חייבת לבצע עוד מימוש מהיר מאוד.

"הבעיה היא שהעסקה המוצעת, תוך שימוש בקופת המזומנים של כור לרכישת כלל ביטוח, יכולה לגרום להתנגדות נחרצת מצד מחזיקי האג"ח ובעלי המניות של דסק"ש, שבונים על קופת המזומנים הדשנה. גם שאלת המחיר ואחוז הרכישה מטרידה, כשעדיין לא הובהר איזה חלק מכלל ביטוח יימכר ומה המינוף שיהיה לכור. מה גם שהעסקה בעייתית מאוד למוסדיים שמחזיקים גם באג"ח וגם במניות של כל החברות. שכן לאור ההחזקות הצולבות, כל הגופים המוסדיים נגועים בהמון ניגודי עניינים - ולכן קשה להאמין שזה יצא לפועל", מדגיש הבכיר.

"אין כאן פתרון אמיתי"

"אפשרות נוספת היא ביצוע החלפה, כך שכל בעלי מניות של כור יקבלו מניות של דסק"ש לפי יחס החלפה המשקף פרמיה, כשצריך גם לשכנע את בעלי מניות של דסק"ש שיסכימו - מהלך לא טריוויאלי", הוסיף מנהל במוסדי אחר. "צריך גם לשכנע את בעלי האג"ח של כור שלא ישבו בחיבוק ידיים ויפנו לערכאות משפטיות.

"בלי ביטחונות ראויים בעלי האג"ח של כור לא יסכימו לעסקה. מה שדנקנר יכול לעשות זה למכור מניות של קרדיט סוויס שעלו, ולשחרר ביטחונות - או לשעבד מניות כלל ביטוח לטובת בעלי האג"ח", פירט המנהל.

בגוף מוסדי גדול נוסף המחזיק אג"ח של כמה חברות באי.די.בי, טענו: "מצבו של דנקנר דומה לאחד שמסתובב צמא ורעב במדבר ומחפש אוכל ושתייה, כשבסוף חוץ מחול - הוא לא מוצא דבר. אי.די.בי שוב נמצאת בפיגור של כמה שנים אחרי המציאות. את כלל ביטוח היה צריך למכור ב-2010, כשקרן פרמירה הביאה צ'ק שמן - כעת, לא בטוח שכל ההנדסה הפיננסית הזאת תוביל לדרך המלך. אם דנקנר לא יביא פתרון מימוני משמעותי הוא יצטרך לתת את המפתחות של אי.די.בי לאחרים, והזמן שלו אוזל.

"העניין כאן הוא לא המחיר, שכן גם אם דנקנר יביא מחיר סביר, הוא לוקח הון ממקום אחד ומעביר אותו למקום אחר - אבל בכך לא פותר את הבעיות הפיננסיות של אי.די.בי, שכן לא רואים כאן הגעה של כסף חדש שכה חיוני. ואם דסק"ש תיקלע בעוד כמה חודשים לבעיה כספית, אז הוא שוב יעשה עסקה מפוקפקת בשביל להרוויח זמן?

"אין כאן פתרון אמיתי וזאת הבעיה בעסקה. אם רוצים למכור את כלל ביטוח שימכרו אותה החוצה - מדוע לעשות את זה בתוך הבית, תוך שימוש נוסף בלוליינות פיננסית. צריך לשים סוף לגילוי העריות. בגלל זה הפיקוח על הביטוח לא אוהב את העסקה וברשות ניירות ערך לא יאהבו אותה, כי זה לא מכניס כסף חדש לקבוצה שמתמודדת עם הערת עסק חי ואי-עמידה בתשלומים עתידיים", הדגישו במוסדי.

"נראה כי מדובר בעסקה טובה לבנק הפועלים, שחשוף באמצעות אשראי בעייתי של כ-750 מיליון שקל לאי.די.בי פיתוח וגם מחזיק במניות כלל ביטוח", הסביר אנליסט חוב באחד הגופים המוסדיים, המעורה בנעשה באי.די.בי.

יניב צלאל, מנהל ההשקעות הראשי של מיטב גמל ופנסיה, המחזיקה באג"ח של אי.די.בי פיתוח, דסק"ש וכור: "אני בספק גדול אם עסקת בעלי העניין כזאת מורכבת תצא לפועל. צריכים אישור של כל כך הרבה גופים ויש ניגוד עניינים גדול מאוד של כל הגופים המוסדיים המחזיקים בניירות הערך של אי.די.בי פיתוח, דסק"ש וכור".

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון: "עבור מחזיקי האג"ח של כור מדובר בחדשות בעייתיות. בסופו של יום יצטרכו למצוא פתרון עבורם ולפצות אותם או בפירעון חלקי או בתוספת ריבית ופירעון חלקי של האג"ח. דירקטוריון כור יצטרך לבדוק שזאת העסקה הכי טובה עבורה מכל העסקות שיש כיום בשוק. כרגע, יותר נראה שזאת עסקה שצועקת ‘הצילו את אי.די.בי אחזקות'. צריך לזכור שבעלי האג"ח של כור לא השתתפו בחגיגות ההצלחה של כור, אבל ייאלצו לסבול אם מצב החברה יידרדר", הסביר פגוט

"אנחנו לא מתייחסים לחברות שבהן אין לנו אחזקות", ציינו בילין לפידות. גם באקסלנס העדיפו שלא להגיב בשל היותם חברי נציגות באי.די.בי אחזקות.

"אני משוכנע שהרגולציה והמוסדיים יחבקו את המהלך הזה, שיהיה לפי פרמטרים מחמירים ובשקיפות מלאה", אמר אתמול מקורב לאי.די.בי. "זהו חיזוק אדיר לאי.די.בי פיתוח, של חוסן פיננסי ונזילות במיליארדי שקלים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#