ת"א נסגרה באדום: בזק איבדה 3.4%; מלאנוקס נפלה ב-5.6%

ת"א 25 סיים בירידה של 1.5% ■ הבנקים נפלו בשיעור של 2.7% ■ נייס הוסיפה 3.5% בעקבות פערי ארביטראז' חיוביים ■ דסק"ש הגיבה בירידה של 2.9% להערכות כי האוצר לא יאשר את עסקת כלל ביטוח-כור

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המסחר בת"א הסתיים הערב בירידות שערים. למרות פערי ארביטראז' חיוביים ועליות השערים בבורסת וול סטריט בשישי האחרון, גררו מניות הבנקים התקשורת הישראליות את המדדים המובילים כלפי מטה. 

מדד ת"א 25 איבד הבוקר 1.5% מערכו; מדד ת"א 100 ירד ב-1.5; מדד הבנקים השיל 2.7%, ומדד התקשורת התממש בשיעור של  0.3%. מניית נייס הוסיפה 3.5% בעקבות פערי ארביטראז' חיוביים; דסק"ש הגיבה בירידה של 2.7% להערכות כי האוצר לא יאשר את עסקת כלל ביטוח-כור. מניית בזק מגיבה בירידה של 2.7% לפרישה של המנכ"למלאנוקס איבדה 5.6% בעקבות פערי ארביטראז' שליליים. 

האוצר נגד עסקת כור – כלל ביטוח

חברת כור אינה עומדת כיום בדרישות משרד האוצר לקבלת היתר שליטה בחברת כלל ביטוח, אך למרות זאת דיווחה לבורסה כי בכוונתה להיכנס למגעים עם אי.די.בי פיתוח לרכישת השליטה בכלל ביטוח.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

עד אפריל 2012 לא היו כללים חד-משמעיים שמגדירים מי יכול לקבל היתר שליטה בבנק או בחברת ביטוח. ואולם, ב-18 באפריל 2012 הציגו המפקח על הבנקים, דודו זקן, והממונה על שוק ההון והביטוח, פרופ' עודד שריג, מסמך מדיניות (טיוטה להערות הציבור) שגובש במשרד האוצר ובבנק ישראל במשך כשנה, ואשר מגדיר את התנאים שמבקש שליטה צריך לעמוד בהם על מנת לקבל היתר שליטה בבנק או בחברת ביטוח.

באמצעות מסמך זה ביקשו הרגולטורים לנהוג בשקיפות כלפי מבקשי היתר שליטה, כך שכל משקיע המתעניין ברכישת שליטה בגוף שמנהל כספי ציבור יידע את התנאים שבהם הוא נדרש לעמוד.

תקרת החוב בארה"ב: בית הנבחרים יצביע על ארכה של 3 חודשים

בית הנבחרים האמריקאי יקיים בשבוע הבא הצבעה על אישור העלאת תקרת החוב של הממשל בארה"ב לשלושה חודשים, אמר היום מנהיג סיעת הרוב הרפובליקני בית הנבחרים, אריק קנטור.

"בשבוע הבא, נאשר העלאת זמנת של תקרת החוב למשך שלושה חודשים על מנת להעניק לסנאט ולבית הנבחרים זמן נוסף לאישור התקציב", אמר קנטור. מוקדם יותר היום אמר יו"ר בית הנבחרים האמריקאי, ג'ון ביינר הרפובליקאי, כי יש לאשר את תקציב הממשל בטרם תבוצע העלאה ארוכת טווח של תקרת החוב של הממשל.

תקרת החוב היא הסכום המירבי שמותר לארה"ב ללוות על פי חוק. בעבר הועלתה תקרת החוב כדרך שגרה, כמהלך טכני בלבד. אולם לנוכח לחצים כבדים לקצץ בחובותיה, משתמשים הרפובליקאים בגבול הטכני הזה כבן ערובה בקרב על קיצוצי התקציב. אם תקרת החוב לא תועלה ברגע שארה"ב תגיע לרגע שבו אין לה כסף לפרוע את חובותיה, היא עלולה להיכנס באופן טכני לחדלות פירעון.

מניות במרכז

קבוצת בזק לקראת זעזוע ניהולי. אבי גבאי, מנכ"ל חברת בזק, הודיע הבוקר על רצונו לעזוב את החברה. גבאי הוביל את בזק ב-6 השנים האחרונות, מאז החליף את מנכ"ל החברה הקודם, יעקב לגברד. גבאי קיבל את החברה במשבר תאגידי לאחר פרשיית האפציות של גלברד.

חברת תהל, שבבעלותה המלאה של קרדן אן.וי, השלימה בסוף השבוע שעבר את מכירת בית תהל ברחוב אבן גבירול בתל אביב לחברת הביטוח הפניקס תמורת 74 מיליון שקל במזומן. תהל תרשום רווח הון של 33 מיליון שקל בלבד מהמכירה, ולא 53 מיליון שקל כפי שהעריכה עם פרסום ההודעה על החתימה על הסכם המכירה בדצמבר 2012.

חברת הדירוג מעלות Standard & Poor’s הורידה ביום חמישי את הדירוג של חברת אי.די.בי פיתוח, הנשלטת על ידי נוחי דנקנר, ל-ilB מדירוג ilBB, ובאותה עת הוציאה את הדירוג מ-CreditWatch שאליו הוכנס עם השלכות שליליות ב-19 בספטמבר 2012. מעלות S&P קבעה כי תחזית הדירוג הינה שלילית.

חברת יוניטרוניקס, המתמחה בפיתוח פתרונות חניה אוטומטית, מערכות אחסון ולוגיסטיקה חכמות ובקרים תעשייתיים אוטומטיים, השלימה בסוף השבוע בהצלחה גיוס של 42.5 מיליון שקל בשיעור ריבית מירבי של 5.7% במסגרת הנפקת אג"ח למשקיעים מוסדיים. על פי תוצאות המכרז, הגיע הביקוש מצד משקיעים מוסדיים לקרוב ל-65 מיליון שקל. בכוונת החברה לקיים מכרז ציבורי בהמשך השבוע ולגייס כ-50 מיליון שקל בסך הכל. 

הבנקים הגדולים ממשיכים לבצע הנפקות. מזרחי-טפחות השלים ביום חמישי את השלב המוסדי בהנפקת אג"ח של 1.56 מיליארד שקל. הבנק ביצע הרחבה של שתי סדרות אג"ח צמודות למדד, וזכה לביקושים גבוהים בהיקף של 3.5 מיליארד שקל. השלב הציבורי, שבו יוצעו אג"ח ב-185 מיליון שקל, יתקיים ביום ראשון הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker