מעלות: אזהרה מהערת עסק חי בדו"חות אי.די.בי פיתוח השנה

"קיים סיכון אי ביצוע בזמן של עסקת מכירת כלל ביטוח לכור ולכן אי אפשר לכלול אותה בהערכותינו; הערת עסק חי תוביל להורדת דירוג של cc שהינו תחנה אחת לפני כשל פרעון", כתבה מעלות S&P

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
שלי אפלברג
שלי אפלברג

חברת הדירוג מעלות Standard & Poor’s הורידה היום את הדירוג של חברת אי.די.בי פיתוח, הנשלטת על ידי נוחי דנקנר, ל-ilB מדירוג ilBB, ובאותה עת הוציאה את הדירוג מ-CreditWatch שאליו הוכנס עם השלכות שליליות ב-19 בספטמבר 2012. מעלות S&P קבעה כי תחזית הדירוג הינה שלילית.

מעלות כותבת כי "אנו עדים לשחיקה נוספת ומתמשכת בפרופיל הנזילות ה'חלש' של החברה שתבוא לידי ביטוי בצפי למחסור במזומנים של כמיליארד שקל ב-2014 עם אפשרות להפרת התניות פיננסיות כבר בתום 2013 בשל חוב בנקאי של 2.1 מיליארד שקל".

נוחי דנקנרצילום: מיכל פתאל

לטענת מעלות, מאז הכניסו את הדירוג לרשימת מעקב, החברה לא צימצמה משמעותית את הפער בין התזרים הצפוי לחובות אותם היא אמורה לשלם בשנת 2014. כמו כן, מעלות רואה בעייתיות בכך שהחברה טרם הגיעה לסיכומים חדשים בקשר להתניה פיננסית מרכזית שהיא עלולה להפר בתוך שנת 2013. מעלות מזכירה כי לחברה חסרים 1 מיליארד שקל על מנת לעמוד בפירעון החובות וההוצאות במהלך 2014. "מדובר בגירעון משמעותי הדורש מענה מהיר", כותבת מעלות.

מעלות מבהירה כי אי.די.בי פיתוח מתקשה למשוך דיווידנדים מהחברות הבנות דיסקונט השקעות וכור, ולנוכח מעמדה הפיננסי הרעוע הדרך היחידה שלה לגשר על הפער בין צורכי המימון לתזרים המזומנים הינו מכירת נכסים. "לאור המינוף הגבוה של 130% אין אנו יכולים לשלול הערת עסק חי בדו"חות הכספיים של החברה כבר ב-2013, דבר אשר יוביל להורדת דירוג ל- - ccתחנה אחרונה לפני כשל פירעון".

מעלות מבהירה כי היא רואה את הניסיון למכור את כלל עסקי ביטוח לכור כדבר טוב, אך לנוכח העבודה כי זוהי עסקת בעלי עניין ובהתחשב באקלים הציבורי, הדרך לאישור העסקה תהיה מורכבת. לדעתם, "קיים סיכון אי ביצוע בזמן שאינו מאפשר את הכללת העסקה בתרחיש הנזילות הבסיסי שלנו". מעלות מזהירה גם מצעדים אותם עלולים לנקוט מחזיקי אגרות החוב של אי.די.בי פיתוח.

מעלות מעריכה כי קופת המזומנים של החברה תתרוקן עד סוף מרץ 2014. לפיכך היקף המזומן בקופה, בנוסף לדיווידנדים ולדמי ניהול שצפויים להתקבל ותקבולים ממכירה, יספיקו לכיסוי עד חודש בפברואר.

מעלות מזהירה כי אי.די.בי פיתוח עלולה להפר התניה הדורשת ממנה לשמור על מזומנים בגובה שני רבעונים של קרן וריבית כאשר חסרים לחברה 500 מיליון שקל כדי לעמוד בהתניה זו בתום הרבעון השלישי של 2013. לטענת מעלות, "אי.די.בי תלויה בנכונות המערכת הבנקאית לשנות התניות או למחזר חובות בקנה מידה גדול".

מעלות מזהירה כי היא תפעל להורדת הדירוג ל- cccבטווח של שלושה חודשים מהיום אם תרחיש הנזילות הבסיסי שלה יצביע על גרעון תזרימי בתוך חלון של 12 חודשים, או במידה שהחברה לא תתקדם באופן משמעותי עם תוכניות מימוש נכסיה, לרבות מכירת כלל, ולא תפעל מול הבנקים לשנות אמות מידה פיננסיות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker