רמי שביט: "אני מושך שכר של 4,000 שקל ולא אשלם שקל לנציגות"

רגע אחרי מינוי הנציגות: הדירקטורית של מועדון 365 מתפטרת; "הפרישה אינה כרוכה בנסיבות שיש להביאן לידיעת המחזיקים", נכתב בהודעה למשקיעים; מקורב לחברה: "מעולם לא ראיתי הקמת נציגות מחזיקים בחברה כל כך טובה וסולבנטית"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14

מה גרם לדירקטורית הבלתי תלויה של מועדון 365 יעל גיט להתפטר מתפקידה? אף שמדובר בדירקטורית שכיהנה בוועדת הביקורת, בוועדה לבחינת הדו"חות הכספים ובוועדת התגמול, כל מה שהחברה כתבה בהודעה למשקיעים היה "הפרישה אינה כרוכה בנסיבות שיש להביאן לידיעת המחזיקים בניירות הערך של התאגיד".

גיט אמרה על עזיבתה כי "אין שום קשר בין מצבה של החברה או מינוי הנציגות לבין עזיבתי. הקמתי את קרן להב לתעשייה הקיבוצית, אני יותר מחודש אמורה לעזוב את התפקיד והמתנתי שימצאו מחליף. קרן להב אותה הקמתי ואני עומדת לנהל התחילה את פעילותה בתחילת 2013 ואני משקיעה את מירב זמני בקרן זו". מקורב לחברה אישר את הדברים.

רמי שביטצילום: דודו בכר

בשלישי מונתה הנציגות החדשה למחזיקי איגרות החוב שלהם חייבת מועדון 365 68 מיליון שקל - מתוכם 8 מיליון שקל מוחזקים על ידי החברה האם והחברה הבת. הנציגות מורכבת מהכלכלן עופר גזית שהיה מעורב בהסדר החוב בדלק נדל"ן וממעין פז, שדרשו עבור עבודתם 450 שקל בשעה כל אחד. את הנציגות ייצג עו"ד גיא גיסין שהיה מעורב במספר לא מבוטל של הסדרים בשנים האחרונות, בהם דלק נדל"ן.

ל-TheMarker נודע כי המשא ומתן מול החברה החל כבר כמה שבועות לפני המינוי לנציגות הרשמית. גזית ופז כנציגות חשאית שמונתה על ידי הנאמן הצליחו להגיע לטיוטת הסכם רשמית מול החברה ובעל השליטה בה רמי שביט. בין היתר הגיעו הצדדים להבנה מה ייעשה עם כספי התמורה של 71 מיליון שקל שיתקבלו ממכירת חברת הבת סיבוס,  ויעשירו את קופת המועדון בכ-55-66 מיליון שקל. הוסכם בין הנציגות, בעל השליטה והחברה כי חלק מהתמורה תשמש כפירעון מוקדם למחזיקים, בעוד שהשאר יחולק כדיווידנד לחברה האם המשביר 365 (המחזיקה 100% במועדון 365).

ואולם החברה נסוגה באופן חד צדדי מההסכם והפתיעה באסיפת מחזיקי איגרות החוב כשהכריזה כלל עם ועדה באמצעות עו"ד אמיר ברטוב כי: "לאור מצבה הפיננסי האיתן, כפי שבא לידי ביטוי בדו"חות הכספיים, אין היא רואה מקום למינוי נציגות יועצים ועורכי דין למחזיקים ואין בכוונה להשתתף במימון פעילות בלתי נחוצה זו ועל המחזיקים להביא בחשבון כי המימון יבוא מכיסם האישי".

עוד הבהירה החברה למחזיקים כי: "ההבנות שהושגו עם הנציגות החשאית לא אושרו על ידי הדירקטורים החיצונים של החברה". ברטוב אף הדגיש באותה האסיפה כי המחזיקים יכולים לראות כי "בעל השליטה לא מתערב בעבודת הדירקטוריון שאינם בובות שלו". מקורב לחברה הוסיף כי הדירקטוריון לא הבין למה צריך להקדים למחזיקים תשלומים, לכן זה לא עבר את ישיבת הדירקטוריון".

מקורב לחברה הסביר: "לא מובן למה החברה צריכה ללכת להסדר, כאשר לאחר מכירת סיבוב יהה בקופתה 100 מיליון שקל". המקורב סופר את פעילות הפקטורינג של החברה כמזומן אותה היא יכולה להפסיק תוך שלושה חודשים.

נותר לתהות אם התפטרותה של הדירקטורית קשורה לפעילות החדשה של הנציגות והטענות שכעת העלו מחזיקי אגרות החוב.

בין המוסדיים המחזיקים באג"ח הלא מובטחות של החברה אפשר למצוא את הראל (המחזיק העיקרי), מנורה, מיטב וסיגמה. אפשר לראות בדו"חות כי לחברה אין כל חוב לבנקים ויש לה בקופה במאזן סולו 6 מיליון שקל. בשיחות עם המוסדיים המחזיקים באג"ח של החברה, הם הלינו על כך כי מועדון 365 שיעבדה נכסים של החברה ללא אישור של מחזיקי איגרות החוב, כנדרש על פי שטר הנפקת האג"ח.

לטענת מקורב לחברה, "לפנים משורת הדין החברה הציגה תזרים מזומנים חזוי, למרות שלא נדרשה.לכן, היא עומדת בקווננטים שנקבעו שכן היא חברה רווחית המייצרת מזומנים מפעילות שוטפת יום יומית ולכן לא צריכה להסביר דבר למחזיקי איגרות החוב".

המוסדיים הזכירו את הצהרותיו של שביט בתקשורת כי הוא עומד להפסיד הרבה כסף על פעילות קוסט 365 בשנתיים הקרובות, שמלחיצות את המחזיקים שסדרת האג"ח שלהם אמורה להיפדות בשנתיים הקרובות. מקורב לחברה הסביר: החברה פירסמה בתשקיף שהיא גייסה את החוב שהיא עומדת להשקיע בקוסט 365. חלק ממטרת הגיוס היתה למטרה זו. עד היום השקיעה החברה 20 מיליון שקל ופתחה שני סניפים, כאשר היא עתידה לפתוח עוד 9 נוספים. החברה הבהירה כי תשקיע עוד כספים רק בהתניות מסוימות, והדירקטוריון לא שם את כספי המשקיעים על קרן הצבי ללא אחריות.

חלק מהמחזיקים שאלו איך נוצר מצב שבו הדירקטוריון מאשר רכישת אג"ח של החברה האם, כשבאותה התקופה האג"ח של מועדון 365 עצמה נסחר בתשואה גבוהה יותר. לטענתם, מדובר בהחלטה שאישרה עסקת בעלי עניין שהעדיפה נשיה יותר נחותה עם תשואה פחות טובה. מקורב לחברה הסביר כי: "ההחלטה התקבלה עם כל האישורים הנדרשים כחוק והחברה פירסמה את החלטת לפני הרכישות ולא שמעה כל טענה לגבי הרכישות שהתבצעו לפני שנה וחצי מהמחזיקים בזמן אמת. תוכנית הרכישה היתה נכונה".

עוד טוענים המחזיקים כי החברה מעוניינת לחלק דיווידנדים מפעולה חד פעמית כמו מכירת סיבוס אם תיסגר סופית, תוך שלטענתם אין לחברה רווחים לחלק כי תנאי האיגרת קבעו כי אפשר לחלק 50% מהרווח הנקי שנגרם מפעולות רגילות. לשיטתם מכירת סיבוס אינה פעולה רגילה וסיבוס נחשבת לנכס מהותי, על אף שרשומה בדו"חות בשווי של 6.5 מיליון שקל. לטענת המחזיקים, אם תימכר בסוף סיבוס - שנחשבת לנכס מהותי - ללא האישור שלהם יש להם עילה לפירעון מידי.

נושא נוסף שמדאיג את המחזיקים הם אישורי עסקות הפקטורינג הרשום בספרי החברה בשווי של 38 מיליון שקל. לטענת המחזיקים, החברה נתנה הלוואות שהיה צריך לאשר אותם כעסקת בעלי עניין, שכן מדובר בחברה האחות אופיס דיפו או בחברה האם המשביר או ניו פארם, שחלק מאותם הלוואות לא יראו לעולם. מקורב לחברה הסביר כי "יש לנו הרבה כבוד למחזיקי איגרות החוב, אבל מועדון 365 היא חברה מצוינת". המקורב הזכיר כי למועדון הכנסות שוטפות של 15 מיליון שקל .

עוד הדגיש כי "החברה אינה נמצאת קרוב למצב שבו צריך להגיע להסדר כלשהו, להפך. מדובר במקרה מאוד בולט של התערבות בוטה קיצונית בלתי סבירה של נושים בחברה כשרת פירעון, שרוצים שיקדימו להם את פירעון התשלומים ללא כל סיבה".

לגבי כלל הטענות אותם העלו המחזיקים מסר " מדובר בטענות חסרות שחר והמעשים והפעולות שהמחזיקים נוקטים לאחרונה גורמים לנזקים מיותרים לחברה שנשענת על מועדון לקוחות גדול ויהיה ראוי שמחזיקי אגרות החוב ימנעו מהמשך הפעולות".

בנוגע לטענות לגבי חלוקת הדיווידנד הסביר: "אף אחד עוד לא הכריז על חלוקת דיווידנד, ולכשיכריזו על כך, מחזיקי איגרות החוב יוכלו לטעון נגד החלוקה, אך גם טענות אלה יהיו חסרות שחר. מעולם לא ראיתי מקרה בישראל שבו ממנים נציגות מחזיקים לחברה כה טובה".

בתגובה מסר רמי שביט: "אני מושך שכר מינימום של 4,000 שקל מהחברה ולא אשלם שקל אחד לנציגות. אם הנציגות תחל לפעול כל אחד מהחברים בה יקבל 450 שקל בשעה, לא כולל עוה"ד וזה הזוי. החברה במצב מעולה ואין כל למינוי הנציגות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker