כיל מבססת מעמדה בסין: חוזים לאספקת אשלג ב-265 מיליון ד'

הסכמים אלו מבססים את מעמדה של כיל כאחד הספקים המרכזיים לשוק הסיני, ומבטיחים לה נתח שוק משמעותי לשנים הקרובות באחד מ-3 שוקי האשלג הגדולים בעולם

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת כיל דשנים שמנוהלת על ידי דני חן חתמה על הסכמי מסגרת ל-3 השנים הקרובות לאספקת אשלג בסין. הסכמים אלו מבססים את מעמדה של כיל כאחד הספקים המרכזיים לשוק הסיני ומבטיחים לה נתח שוק משמעותי לשנים הקרובות באחד מ-3 משוקי האשלג הגדולים בעולם.

על פי הסכמי המסגרת תספק כיל ללקוחותיה,מפיצי דשנים ויצרניות דשנים, 3.3 מיליון טונה אשלג על פי מחירים שיקבעו תקופתית בהתאם לרמות המחירים שישררו השוק הסיני, ככל הנראה המחירים שייקבעו עם שתי יצואניות האשלג הגדולות בעולם:קנפוטקס שמאגדת את 3 יצרניות האשלג הצפון אמריקאיות ו BPC שמאגדת את יצרניות האשלג הרוסיות כחלק מההסכם חתמה כיל דשנים עם לקוחותיה על הסכמי הספקה של 660 אלף טונה למחצית הראשונה של 2013 במחיר של 400 דולר לטונה כלומר בשווי כולל של 264 מיליון דולר.

חתימת ההסכם בסיןצילום: יח"צ

המחיר זהה למחיר ההספקה שנקבע בשבוע שעבר בין חברת סינופרט , אחת מיבואניות הדשנים הגדולות בסין, לבין קנפוטקס שהיא חברת הייצוא המשותפת לפוטאש הקנדית ולמוזאיק ואגריום האמריקאיות. הכמות עליה חתמה כיל שווה ל-66% מהכמות שתסופק על ידי 3 יצרניות אלו במחצית הראשונה של 2013.

כמות זו שווה כמעט לכמות שסופקה על כיל ב-2012 כולה (670 אלף טונה) אם כי במחיר גבוה יותר 470 דולר לטונה. הכמות שכיל מצפה לשווק בסין ב-2013 וב-3 השנים הקרובות מבטאת גם את הצפי לביקושים חזקים לדשנים בסין בתקופה זו, עובדה שמהווה אינדיקציה חיובית לשוק הדשנים כולו, שהמתין לרמות המחירים ולכמויות שייקבעו בחוזי ההספקה לסין.

הצלחתה של כיל לשמור על נתח השוק הגבוה שלה בשוק האשלג בסין (14.7% מהשוק הסיני בינואר ספטמבר 2012) למרות שהיא יצרנית האשלג השישית בגודלה בעולם היא תוצאה של ההחלטה של כיל ב-2010 לאמץ אסטרטגיית שווק חדשה בסין. כיל נטשה את קשריה עם יבואניות הדשנים הגדולות מסוגה של סינופרט, שהעדיפו לקדם את ענייניהן של יצואניות האשלג האמריקאיות והרוסיות, והחלה לשווק ישירות ליצרני דשנים ולמפיצי דשנים.

החלטה זו הוכיחה עצמה בחוזים שנחתמו היום שמבטאים לא רק גידול במספר הלקוחות אלא גם הצלחה לשווק לסין לראשונה את כל סל המוצרים של כיל בתחום האשלג.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker