חוששים מהדפסת דולרים בארה"ב: המטבע האמריקאי ירד ב-0.3%

שערו היציג ננעל על 3.7230 שקלים ■ היורו התחזק בשיעור של 0.5%, ושערו היציג נקבע על 4.9775 שקלים ■ סטנדרט אנד פורס: למרות הגירעון, איננו מתכוונים לשנות את דירוג האשראי של ישראל (+A יציב)

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הדולר המשיך גם היום להיחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם, ובכלל זאת גם מול השקל. המטבע האמריקאי איבד 0.3%, וננעל בשער יציג של 3.7230 שקלים. גם היורו התחזק מול השקל ב-0.4%, וננעל בשער יציג של 4.9775 שקלים.

הסיבה להיחלשותו של המטבע האמריקאי היא החשש כי ארה"ב עשויה בחודשים הבאים להגביר את הדפסת הדולרים. המשקיעים צופים כי למרות הוויכוח בין הרפובליקאים לדמוקרטים בקונגרס בנוגע להעלאת תקרת החוב הלאומי, שעומדת כעת על 16.4 טריליון דולר, בסופו של דבר תושג פשרה. במידה שלא תושג פשרה, הממשל בארה"ב עשוי לעמוד אל מול חדלות פירעון טכנית, וסכנה של הורדת דירוג. 

הגדלת החוב ממשמעה הגברת קצב הנפקות האג"ח על ידי הבנק הפדראלי, מה שעשוי להחליש את ערך הדולר בעולם בשל עודף היצע בשווקים. רוב האנליסטים מעריכים כי בסופו של דבר תוגדל תקרת החוב. על כן, סוחרי החוזים העתידיים הגדילו בשבועות האחרונים את ההימור מול הדולר, ובארץ - לא מעט מהתעישיינים מוכרים כעת דולרים מחשש לירידה נוספת קרובה בערכו.

במקביל לאירועים בעולם, המסחר בשקל מתנהל בשבוע האחרון על רקע העמקת הגירעון הממשלתי בשנת 2012 ל-39 מיליארד שקל - פי שתיים מהתחזיות, המהווה גירעון של 4.2% מהתוצר (כ-920 מיליארד שקל בשנה). למרות העמקת הגירעון, המשך העליות במטבע הישראלי מול המטבעות המרכזיים בעולם מדגימים את האמון של המשקיעים במשק הישראלי.

גם חברת דירוג האשראי הגדולה בעולם, סטנדרט אנד פורס (S&P), הסבירה כי למרות הגירעון, היא אינה מתכוונת לשנות את דירוג האשראי של ישראל (+ Aיציב). לפי החברה, ב-S&P העריכו כבר באוקטובר, כי כלכלת ישראל תסיים את 2012 עם גרעון של כ-4% תוצר. להערכת חברת דירוג האשראי, האירועים בעזה (מבצע עמוד ענן) הוסיפו לגירעון 0.2%-0.25%, ולכן בחברה לא הופתעו מהפרסום של האוצר השבוע, שלפיו הגירעון הגיע ל-4.2% תוצר.

ב-S&P העריכו כי המשק הישראלי יצמח ב-2012 ב-2.7% תוצר, ולפיכך הצמיחה בפועל, 3.3%, מפתיעה לטובה. ב-S&P מעריכים כי המשק הישראלי יצמח ב-2013 ברמה של 3.1% (לא כולל השפעות הגז על תוצר המשק) - הערכה גבוהה מעט מהערכות האוצר (3.5%) ובנק ישראל (3.8%), הכוללות השפעה של 1.0% של הגז על צמיחת המשק.

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker