שבוע שלילי באחד העם: ת"א 25 ירד ב-1.4%; הבנקים ב-3.3%

היום ננעלו רוב המדדים בעליות שערים קלות ■ מדד הביטוח זינק ב-2% ■ בלטה במסחר מניית אנלייט שזינקה ב-22% ■ בבילון זינקה ב-7% ■ נובה עלתה ב-6%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5

המסחר בבורסת תל אביב התנהל רוב שעות היום (ה') בירידות שערים קלות, על רקע המגמה המעורבת אתמול בניו יורק, שנבעה בעיקר מהחשש לאי העלאת תקרת החוב בארה"ב. אולם, החוזים העתידיים החיוביים בניו יורק, בסמוך לשעת הנעילה, בעקבות נתוני האבטלה הטובים מהצפוי, תרמו לסיום חיובי ברוב המדדים. 

מדד תל אביב 25 נחתם בירידה קלה של 0.08%, מדד תל אביב 100 עלה ב-0.1%. מדד הבנקים ירד ב-0.65%, ומדד הביטוח זינק ב-2%. מדד נדל"ן 15 עלה ב-0.9%, ומדד התקשורת נחלש ב-0.2%. מחזור המסחר היומי הסתכם ב-715 מיליון שקל.

צילום: בלומברג

בסיכום שבועי, ת"א 25 ות"א 100 איבדו 1.4%. מדד הבנקים ירד ב-3.3%, מדד הביטוח נחלש ב-1.5%, ומדד הנדל"ן ירד ב-1.3%. לעומתם, מדד התקשורת עלה ב-0.8%, ומדד תל אביב נפט וגז הוסיף 1%.

בלטה במסחר היום, מניית אנלייט , שזינקה ב-21%. החברה, שבשליטת שאול אלוביץ ומשפחת ויל, עשתה צעד חשוב לקראת הקמת מתקן לייצור חשמל בטכנולוגיה פוטו וולטאית שיהיה הגדול בישראל. מתקן חלוציות שבנגב יחובר לרשת ההולכה של חברת החשמל ויהיה בהספק כולל של 55 מגה-וואט. עלות הקמתו מוערכת ב-520 מיליון שקל.

עוד בלטו במסחר: מניית כיל שעלתה ב-0.32% במחזור הגבוה בבורסה, על רקע חוזה חדש לאשלג שחתמה בסין; מניית מלאנוקס שהוסיפה 2.6% במחזור גבוה, לאחר שכבר השילה כ-23% בחודש האחרון, ועל רקע היערכות המשקיעים לפרסום תוצאות החברה בשבוע הבא; וכן מניית נובה שהתחזקה ב-6.7% לאחר שאישרה את תחזיות הרווח לרבעון.

גם בבילון זינקה ב-7%, על רקע השקה מוצלחת לגירסא מחודשת של תוכנת התרגום. מנגד, רמי לוי איבדה 3.3%, על רקע הפרסומים כי החברה עשויה למכור פעילות הסלולר.

מניית ביונדווקס זינקה במהלך המסחר ב-7%, על רקע כל הדיווחים בישראל ובעולם על התפשטות מחלת השפעת ושפעת החזירים. עם זאת, המניה ננעלה בירידה של 0.5%. החברה מפתחת חיסון אוניברסלי - Multimeric-001 - נגד הרוב המוחלט של זני השפעת ובכלל זה שפעת עונתית, שפעת העופות ושפעת חזירים.

המסחר בעולם, ובכלל זאת גם בישראל, מושפע מהדיונים בארה"ב בנוגע להעלאת תקרת החוב, שעומדת כעת על 16.4 טריליון דולר. משקיעים צופים כי למרות הוויכוח בין הרפובליקאים לדמוקרטים בעניין, בסופו של דבר תושג פשרה. במידה ולא תושג הסכמה, הממשל בארה"ב עשוי לעמוד אל מול חדלות פירעון טכנית וסכנה של הורדת דירוג. 

הגדלת החוב ממשמעה הגברת קצב הנפקות האג"ח על ידי הבנק הפדראלי והדפסת דולרים, מה שעשוי להחליש את ערך הדולר בעולם (פיחות). רוב האנליסטים מעריכים כי בסופו של דבר תוגדל תקרת החוב. מסיבה זו גם סוחרי החוזים העתידיים בעולם הגדילו בשבועות האחרונים את ההימור כנגד הדולר.

"לא נוריד את דירוג ישראל"

מדדי איגרות החוב הקונצרניות, התל בונד (20, 40, 60), נסחרו בין ירידות לעליות שערים. בלטו במסחר איגרות החוב של מבני תעשייה (סדרה יד') שעלו ב-0.7% במחזור גבוה, וירדו לתשואה של 5.45%. החברה השלימה החברה את השלב המוסדי בו היא גייסה 136 מיליון שקל. כמו כן בלטו איגרות החוב של אי.די.בי פיתוח (סדרה ז') שעלו ב-1.6%, וירדו לתשואה של 26.3%. העליות באג"ח חלות על רקע כוונת החברה למכור אחזקותיהע בכלל ביטוח לידי כור (ראה להלן).

בגזרת איגרות החוב הממשלתיות נרשמו ירידות שערים חדות. איגרת חוב ממשלתית שקלית (אינה צמודה למדד) ל-10 שנין ירדה ב-0.34%, והתשואה עליה עולה ל-3.77%. איגרת חוב צמודה לתקופה דומה יורדת ב-0.35%, ועולה לתשואה של 1.36%.

המסחר באיגרות החוב הממשלתיות התנהל בשבוע האחרון על רקע העמקת הגירעון הממשלתי ב-2012 ל-39 מיליארד שקל - פי שניים מהתחזיות - המהווה גירעון של 4.2% מהתוצר (כ-920 מיליארד שקל בשנה). למרות העמקת הגירעון, המשך העליות באיגרות החוב הממשלתיות ובמטבע הישראלי מדגימים את האמון של המשקיעים במשק הישראלי.

חברת דירוג האשראי הגדולה בעולם, סטנדרט אנד פורס (S&P), הסבירה כי למרות הגירעון, היא אינה מתכוונת לשנות את דירוג האשראי של ישראל (+A יציב). לפי החברה, ב-S&P העריכו כבר באוקטובר כי כלכלת ישראל תסיים את 2012 עם גירעון של כ-4% תוצר. להערכת חברת דירוג האשראי, האירועים בעזה (מבצע עמוד ענן) הוסיפו לגירעון 0.2%-0.25%, ולכן בחברה לא הופתעו מהפרסום של האוצר השבוע, שלפיו הגירעון הגיע ל-4.2% תוצר.

ב-S&P העריכו כי המשק הישראלי יצמח ב-2012 ב-2.7% תוצר, ולפיכך הצמיחה בפועל, 3.3%, מפתיעה לטובה. ב-S&P מעריכים כי המשק הישראלי יצמח ב-2013 ברמה של 3.1% (לא כולל השפעות הגז על תוצר המשק) - הערכה גבוהה מעט מהערכות האוצר (3.5%) ובנק ישראל (3.8%), הכוללות השפעה של 1.0% של הגז על צמיחת המשק.

מניות בולטות במסחר

חברת כיל דשנים שמנוהלת על ידי דני חן חתמה על הסכמי מסגרת ל-3 השנים הקרובות לאספקת אשלג בסין. הסכמים אלו מבססים את מעמדה של כיל כאחד הספקים המרכזיים לשוק הסיני ומבטיחים לה נתח שוק משמעותי לשנים הקרובות באחד מ-3 משוקי האשלג הגדולים בעולם.

המנכ"ל ובעל השליטה בדלק רכב, גיל אגמון, פרע במלואו ובמועד תשלום שוטף של קרן וריבית בסכום של כ-60 מיליון שקל בגין הלוואה פרטית בסך מיליארד שקל שנטל עם אחיו. ההלוואה, שניתנה על ידי קונסורציום מממנים בראשות בנק הפועלים, שימשה את אגמון לרכישת 22% נוספים של דלק רכב מקבוצת דלק הנמצאת בשליטת יצחק תשובה.

אי.די.בי פיתוח מנסה להעלות מזומנים מהחברות הבנות: החברה דיווחה אמש כי דירקטוריון החברה החליט להציע לכור לנהל משא ומתן על עסקה למכירת אחזקותיה בכלל ביטוח לכור. נכון להיום כלל ביטוח, המנוהלת על ידי איזי כהן ונסחרת לפי שווי שוק של כ-3 מיליארד שקל, מוחזקת ב- 55% על ידי אי.די.בי פיתוח, בכ-9.5% על ידי בנק הפועלים ובכ-35.3% על ידי הציבור.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker