לאחר עצירת הדיווידנדים: אגמון שילם מכיסו 60 מ' ש' להפועלים

גיל אגמון נטל ב-2010 הלוואה של מיליארד שקל לרכישת השליטה בדלק רכב ■ באחרונה הגיע אגמון להבנות עם המממנים, ובראשם הפועלים, לגבי אמות המידה הפיננסיות של ההלוואה ■ המממנים מעריכים שב-2013 החברה תחזור לחלק דיווידנד

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> המנכ"ל ובעל השליטה בדלק רכב, גיל אגמון, פרע במלואו ובמועד תשלום שוטף של קרן וריבית בסכום של כ-60 מיליון שקל בגין הלוואה פרטית בסך מיליארד שקל שנטל עם אחיו עו"ד צביקה אגמון ב-2010.

ההלוואה, שניתנה על ידי קונסורציום מממנים בראשות בנק הפועלים, שימשה את אגמון לרכישת 22% נוספים של דלק רכב מקבוצת דלק הנמצאת בשליטת יצחק תשובה.

גיל אגמון
גיל אגמון , מנכ"ל דלק רכבצילום: עופר וקנין

ואולם הפעם פרע אגמון את התשלום מכיסו הפרטי ולא באמצעות דיווידנדים מדלק רכב שלא חילקה דיווידנדים מאז מאי 2012. ככל הידוע, אגמון מחזיק, בין השאר, במניות פורד ובנכסים פרטיים אחרים.

בעקבות מו"מ שניהל אגמון עם ראשי הפועלים, המנכ"ל ציון קינן וראש חטיבה עסקית שמעון גל, הגיעו הצדדים להבנות, בין השאר, לגבי שינוי בכמה מאמות המידה הפיננסיות של ההלוואה. אגמון אחזקות, הנמצאת בבעלות אגמון ואחיו, עומדת כיום בכל תנאי ההלוואה.

אגמון נאלץ להשתמש במקורות חלופיים לפירעון התשלום לבנק הפועלים, מכיוון שמאז העסקה עם דלק ב-2010, החלו התוצאות של דלק רכב, יבואנית מאזדה, פורד ו-BMW, בהידרדרות.

זאת, עקב השפעות שליליות של אובדן נתח שוק למאזדה והתחזקות הין היפני שבגינו יש לחברה התחייבויות בהיקפים גדולים; אלה הגדילו באופן ניכר את הוצאות המימון של החברה, ובעקבות זאת ירדה מניית דלק רכב בעשרות אחוזים. כשהגיעה המניה לשפל, היה אגמון מופסד על הנייר יותר מ-400 מיליון שקל.

עם זאת, בחודשים אחרונים חל שיפור במצבה של דלק רכב על רקע היחלשות הין בכ-20% מול השקל מאז תחילת הרבעון הרביעי של 2012, השקת דגמים חדשים של מאזדה ומכירות חזקות של פורד; השיפור עתיד לבוא לידי ביטוי בתוצאות הרבעון הרביעי של 2012, והרווח לפני מס עשוי להגיע ליותר מ-150 מיליון שקל. הרווח יאפשר לאגמון ליהנות משכר ב-2012, שכן חוזה התגמול החדש מבוסס על כך שהוא יקבל שכר כאחוז מסוים מהרווח לפני מס, אם הרווח יגיע ליותר מ-150 מיליון שקל.

מניית דלק רכב עלתה מאז תחילת דצמבר 2012 בכ-25% למחיר של כ-30 שקל למניה המשקף לחברה שווי שוק של כ-2.8 מיליארד שקל. לפי הערכות המממנים, החברה תחלק דיווידנדים לאחר פרסום הדו"חות השנתיים ל-2012.

שווי המניות, המשועבדות לבנק הפועלים, מגיע ל-1.05 מיליארד שקל, וההפסד של אגמון על הנייר (מותאם דיווידנדים שחולקו) בגין העסקה צומצם לכ-270 מיליון שקל. "המצב של דלק רכב נראה הרבה יותר מעודד, ואין לנו סיבות מיוחדות לדאגה", אמרו כמה מהמממנים של אגמון אחזקות ודלק רכב.

המקרה של אגמון ממחיש שוב את יכולתם של הבנקים להגיע להבנות בחדרים סגורים כאשר לקוחות נזקקים לסיוע. נוסף על בנק הפועלים שלקח על עצמו חיתום מלא על ההלוואה, העניקו לאגמון מימון אגוד, דיסקונט, מזרחי טפחות והבינלאומי וכמו כן קרן המנוף בראשית, הראל וכלל ביטוח.

ההלוואה שימשה את אגמון לרכישת 22% נוספים של דלק רכב, נוסף על כ-15.5% שהחזיק קודם לכן. הרכישה בוצעה במחיר של 50 שקל - פרמיה של כ-20% על מחירה בשוק בעת ההודעה על העסקה המתגבשת, בתחילת ספטמבר 2010.

אגמון שיעבד לבנק הפועלים את כל אחזקותיו בדלק רכב (כ-38%) ללא מנגנון - MTM (Mark To Market) כלומר, ההחזר ההלוואה יתבסס על תזרים המזומנים מהדיווידנדים מדלק רכב, ולא יהיה תלוי בשווי השוק של מניית דלק רכב. ההלוואה היא בעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של כ-4.5 שנים ובנויה מתשלומים שוטפים ומתשלום גדול (בולט) לקראת סוף חייה. מאז נטל את ההלוואה פרע אגמון יותר מ-150 מיליון שקל.

מגיל אגמון לא התקבלה תגובה לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker