חלק ניכר מהנפילה במסים - בגלל המיסוי הירוק וההשקעה בגז

מספר המכוניות שיובאו צנח ב-11%, וההכנסות ממסי קנייה היו נמוכות במיליארד שקל מהתחזית. ההכנסות ממסי נדל"ן ירדו בממוצע ב-16.5%

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> כיצד נוצר הבור התקציבי הענק ב-2012? גידול עצום בהחזרי מע"מ וירידה בהכנסות ממסי קנייה על מכוניות הם שניים מההסברים הבולטים לפיגור שנצבר בהכנסות ממסים, לצד ירידה בהכנסות ממסי נדל"ן.

החשש ברשות המסים הוא שלפחות בתחומי הרכב והמע"מ, וככל הנראה גם בתחום מס החברות, הפיגור בהכנסות ממסים יימשך גם לתוך 2013 - כך עולה מניתוח של נתוני ההכנסות המדינה ממסים ב-2012 שנערך ברשות.

האוצר הניח בתקציב המדינה כי ישראל תסיים את 2012 עם הכנסות של 232 מיליארד שקל ממסים. ואולם כבר בתחילת 2012 היה ברור כי מדובר בתחזית מופרכת, ומשרד האוצר עידכן אותה ל-221 מיליארד שקל.

באמצע 2012 הסתבר כי גם התחזית הזאת אינה עומדת במבחן המציאות - והאוצר מיהר להעלות את המסים על אלכוהול וסיגריות, והעלה את המע"מ ב-1%. גם לאחר העלאה זו, המדינה סיימה את 2012 עם הכנסות ממסים של 218.6 מיליארד שקל - 2.4 מיליארד שקל פחות מהתחזית המעודכנת, וכמעט 14 מיליארד שקל פחות מהתחזית המקורית שניתנה ב-2010.

ניתוח הסיבות לפיגור בהכנסות ממסים מגלה כמה ממצאים מפתיעים: כך, למשל, ב-2012 המדינה העבירה החזרי מע"מ בסכום של 33.3 מיליארד שקל - 16 מיליארד יותר מב-2011. מדובר בסכום חריג של החזרי מע"מ שנבע, ככל הנראה, מההשקעות הגדולות מאוד בהפקת הגז - מבלי שהתקבלו עדיין הכנסות ממכירת גז.

בנוסף, ההחזרים הגדולים נובעים מירידה חדה ביבוא, שהתרחשה בעיקר בחודשיים האחרונים של השנה. בעוד ההשקעות הגדולות במשק האנרגיה, עדיין בלי הכנסות, כבר כנראה לא יחזרו על עצמן ב-2013 - הירידה החדה ביבוא בסוף 2012 מדאיגה, ומלמדת על מגמת האטה משמעותית במשק.

סיבה בולטת נוספת לירידה בתקבולי המדינה היא מסי קנייה ממכוניות. מתברר כי ההכנסות ממסים אלה היו נמוכות בכמיליארד שקל מהתחזית, וזאת בנוסף לאובדן של כמיליארד שקל במע"מ על מכוניות. ההסבר לירידה במסי הקנייה הוא ירידה חדה ביבוא מכוניות לישראל - 11% פחות מב-2011. חלק גדול מהירידה נרשם שוב בדצמבר, בשל ההאטה במשק.

בנוסף, רפורמת המיסוי הירוק הפתיעה את רשות המסים בהיקפה העמוק. שיעור המכוניות הירוקות צמח מ-3% ב-2008 לכ-20% מהשוק ב-2012, ומכיוון שהמכוניות הירוקות נושאות מס מופחת, ההכנסות נפגעו.

יש לציין כי רשות המסים צפויה לנסות לעדכן לאחר הקמת הממשלה את ההגדרה של מכונית ירוקה הזכאית להנחה במס - צעד שצפוי לצמצם את שיעור ההנחות על מכוניות לא מזהמות. ועדיין, באופן קבוע, רפורמת המס הירוק הפחיתה את שיעור המס על מכוניות בישראל לממוצע של 60% בלבד.

סעיף נוסף שבו נרשמה ירידה בולטת הוא ההכנסות ממסי נדל"ן, שירדו בממוצע ב-16.5% ב-2012. הירידה, שהיתה גם במס שבח וגם במס רכישה, משקפת בעיקר את ההאטה שהתרחשה בענף הנדל"ן ב-2011. מאז חלה התאוששות קלה, כך שההערכה היא שתקבולי הנדל"ן ב-2013 יהיו גבוהים יותר.

תחזית שלילית להכנסות ממע"מ

התחזית לגבי ההכנסות ממע"מ, לעומת זאת, היא שלילית. בסך הכל, ההכנסות ממע"מ ירדו ב-1.8 מיליארד שקל בהשוואה לתחזית המעודכנת, והן משקפות את ההאטה בצריכה במשק. ההערכה היא כי הפיגור במע"מ יימשך גם אל תוך 2013.

עיקר הבעיה בהכנסות ממסים ב-2012 היתה במסים העקיפים (מע"מ, מסי קנייה). עם זאת, גם במסים הישירים נרשמה היחלשות, בעיקר בתחום מס החברות שירד ב-2.7%. הסיבות העיקריות לכך הן פגיעה בהכנסות חברות הסלולר בעקבות התגברות התחרות בענף, וכן ירידה בהכנסות החברות הפיננסיות (בנקים, חברות ביטוח) בשל המשבר בשוק ההון. בנקודה הזאת החשש ברשות המסים הוא מפני החרפה בירידת רווחיות החברות ב-2013, שעלולה לפגוע עוד בהכנסות ממסי חברות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker