בלעדי

ארנסט אנד יאנג: "האטה במיזוגים ורכישות בישראל ב-2013"

"הכלכלה הגלובלית לא תראה שיפור ב-12 החודשים הקרובים; ההתאוששות מהמשבר צפויה להמשיך לפחות עוד שנה" - כך עולה מסקר מקיף שערכה חברת רואי החשבון והייעוץ בקרב 1,500 מנהלים בכירים מ-41 מדינות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סקר אותו ערכה חברת רואי החשבון והייעוץ ארנסט אנד יאנג מצא כי בשנה הקרובה צפויה האטה בשוק המיזוגים והרכישות בישראל ובעולם. הסקר - שנערך בקרב 1,500 מנהלים בכירים מ-41 מדינות, בהן ארה"ב, בריטניה, ישראל, גרמניה, סין, הודו וברזיל - העלה כי רק 25% מהמנהלים צופים לבצע עסקת רכישה במהלך 2013. זהו הנתון הנמוך ביותר שהתקבל מאז הסקר הראשון אותו ערכה החברה בשנת 2009, לאחר פרוץ משבר הנדל"ן העולמי.

אתמול (ג') הובהר כי הסיבה העיקרית לביטול העסקה למכירת חברת גיוון אימג'נג היתה כי הצעות מטעם הרוכשים היו נמוכות ב-25%-30% מהמחיר אותו היתה מעוניינת הוועדה המיוחדת של החברה לקבל עבור המכירה - כ-800 מיליון דולר - מיליארד דולר.

מסתמן כי הסקר מאשש את הרגשתה של הוועדה המיוחדת, כי המחירים שהוצעו בעסקה נמוכים מדי. בסקר של ארנסט אנד יאנג נמצא כי רק 19% מהמנהלים, לעומת 31% לפני חצי שנה, עומדים לממש נכסים. כאשר הסיבה לירידה החדה הינו הפער בהערכת השווי של נכסים פונטנצייאלים לרכישה ביחס למחיר המבוקש על ידי המוכרים.

הפער בהערכות השווי בין המוכרים והקונים

בסקר נמצא כי המניע הנוסף להאטה הצפויה בשוק המיזוגים והרכישות הינה הציפייה של מנהליים לירידה במחירי הנכסים בשנה הקרובה והחשש מביצוע רכישות במחיר שלא יצדיק את עצמו.

לדעת ארנסט אנד יאנג, ההאטה תשפיע גם על גובה הסכם של העסקות, שכן יותר מ-80% מהמנהלים שהשתתפו בסקר וצופים לבצע רכישות בשנה הקרובה מסרו כי יבצעו עסקות בסכום הנמוך מ-500 מיליון דולר לעסקה .כמו כן, 38% מהמנהלים שצפו לבצע רכישה הגבילו את הסכום ל-50 מיליון דולר בלבד.

ארה"ב כיום נחשבת למקום בו קיימות הרבה הזדמנויות לביצוע מיזוגים ורכישות והמשקיעים בעולם טוענים כי היא אמורה להוביל את ההתאוששות הגלובלית בתחום זה. עם זאת, מהסקר עולה כי בדומה לתוצאות הסקר הגלובלי, גם בארה"ב צופים הנסקרים ירידה במספר המיזוגים והרכישות.

מספר המנהלים שמעריכים כי יבצעו רכישה בשנת 2013 ירד מ-34% ל-23%. גם במספר המנהלים שמעריכים שיעמידו נכסים למכירה בשנה הקרובה חלה ירידה - מ-34% ל-16%.

לטענת ארנסט אנד יאנג, החסם העיקרי לעסקות מכירה ורכישה בקרב המנהלים האמריקנים הינו פערי המחירים. לשיטתם, ניתן להבחין כי תשומת הלב הארגונית נעה כעת מאסטרטגיה עסקית, שאופיינה בצמיחה דרך מיזוגים ורכישות או מימוש פעילויות, לשיפור הביצועים ושימוש בנכסי הארגון הקיימים.

לפי הסקר שנערך בישראל, בו השתתפו מנהלים בכירים ממאה חברות בורסאיות וקרנות השקעה, חלה ירידה חדה במספר המנהלים המתכוונים לממש נכסים ב-12 החודשים הקרובים. אם לפני כחצי שנה 26% מהמנהלים הביעו נכונות לממש נכסים, ב-2013 רק כ-10% מתכוונים לממש נכסים. כמו כן, רק 6% מהמנהלים מעוניינים לבצע רכישות לעומת 8% לפני כחצי שנה.

עוד עלה מהסקר כי מרבית המשיבים, הן בארץ והן בעולם, סבורים כי הכלכלה לא תראה שיפור ב-2013, אך תתקיים מגמה של יציבות כלכלית. מרבית הנסקרים סבורים כי ההתאוששות מהמשבר צפויה להמשך לפחות עוד שנה. לפי הנשאלים, הארגונים כיום מאמצים אסטרטגיית צמיחה שמרנית וממקדים את מאמציהם בבקרת עלויות ובהתייעלות תפועלית.

ירון הר צביצילום: יח"צ

לדברי ירון הר צבי, שותף המנהל את המחלקה הכלכלית בארנסט אנד יאנג ישראל, "אחד הגורמים המרכזיים להאטה בשוק המיזוגים והרכישות בשנה הקרובה נובע מהפער הגדול בהערכות השווי בין המוכרים לקונים". יחד עם זאת, מסביר הר צבי כי ישראל ממשיכה להיות יעד השקעה אטרקטיבי לקרנות הזרות. לדבריו, הקרנות צפויות למנף הזדמנויות למיזוגים ורכישות בשוק המקומי בשנה הקרובה ולהגביר את נוכחותם בישראל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker