פרסום ראשון

אושר הפיצול בהיתר "גל"; הזדמנות עולה ב-5%

במהלך החודש האחרון צנחו יחידות ההשתתפות של הזדמנות בכ-60% ■ לפני כחודש אישר הממונה על ההגבלים לרציו למכור כ-10% מהזכויות בהיתר "גל" להזדמנות ישראלית

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הממונה על הנפט במשרד האנרגיה אישר אתמול (ג') את פיצולו של היתר חיפוש הגז והנפט "גל" לשני רישיונות "נטע" ו"רועי". כמו כן אישר הממונה את חלוקת הזכויות ברישיונות בין רציו חיפושי גז ונפט (70%), אדיסון האיטלקית (20%) והזדמנות ישראלית (10%) - כך נודע ל-TheMarker. על רקע ההחלטה, יחידות ההשתתפות של הזדמנות עולות ב-4.6%, ויחידות ההשתתפות של רציו מטפסות ב-0.3%.

היתר "גל" נמצא כ-150 ק"מ מקו החוף במשולש גבולות המים הכלכליים של ישראל, מצרים וקפריסין. מדובר בהיתר חיפוש הגז והנפט המשמעותי האחרון שנמצא מול חופי ישראל. ההיתר כולל שני מתחמים (פרוספקטים) - "נטע" ו"רועי", כשמם של נכדיו של גיאולוג רציו איתן אייזנברג. בשני המתחמים בוצעו כבר סקרים סיסמיים, אך תוצאותיהם טרם נותחו ופורסמו.

אייל שוקר, מנכ"ל הזדמנות ישראלית

בחודש אוגוסט 2011 הגישה רציו בקשה לממונה על הנפט לפצל את היתר "גל" לשני רישיונות, על רקע זיהויים של שני מבנים. בעוד ש"היתר" מעניק זכות ראשונים לחפש גז או נפט, הרי ש"רישיון" מתיר באופן מעשי ביצוע קידוח.

לאחר פקיעת ההיתר, הממונה על ההגבלים יצר קשיים בהסדרת הזכויות מחדש, וזאת מתוך חשש להסדר כובל שנבע מאחזקתה המקבילה של הזמנות ישראלית ברישיון פלאג'יק (10%), הממוקם מצפון ל"גל". בחודש שעבר נפתרה הסוגייה, לאחר שהממונה אישר להזדמנות להחזיק בזכויות ב"גל", במקביל לאחזקה בפלאג'יק. הממונה סייג את החלטתו כשקבע שהזדמנות תיאלץ לבחור בין "פלאג'יק" ל"גל", במקרה שבשני הרישיונות יימצא גז טבעי.

יחידות ההשתתפות של הזדמנות ישראלית הגיבו היום בעליות חדות לפרסום, וזאת מאחר ש"גל" מסתמן כנכס העיקרי האחרון של השותפות. במהלך השבועות האחרונים צנחו יחידות ההשתתפות של הזדמנות ב-60%, וזאת על רקע הערכות בשוק שהסקרים הסיסמיים שבוצעו ב"ישי" (פלאג'יק) הצביעו על כך שכמות הגז ברישיון נמוכה מהציפיות.

הסקרים הסיסמיים המוקדמים שבוצעו ב"ישי" הצביעו על פוטנציאל של 3.2 TCF(שליש מהכמות במאגר הענק "תמר") לגז טבעי. אולם, בדיווח שהוציאה השותפות לאחר ניתוח תוצאות הקידוח ב"ישי", היא לא פירטה על כמות הגז שנמצאה, אלא הסתפקה בדיווח שנמצאו "סימני גז משמעותיים". כעת השותפות מתכוונת להמשיך ולבחון את הרישיונות הנוספים הקיימים בפלאג'יק.

ברקע להמתנה לאישור הממונה על הנפט והסדרת סוגיית ההסדר הכובל, בחודש נובמבר חתמה רציו על הסכם עם חברת הנפט האיטלקית אדיסון, לפיו אדיסון תרכוש 20% מהזכויות בהיתר "גל" עם אופציה לרכישת 20% נוספים. בהסכם בין שתי החברות הוחלט שאדיסון, שהינה חברה בת של EDFהצרפתית, תהיה אחראית על הקידוחים ב"גל". עלות כל קידוח נאמדת בכ-100 מיליון דולר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker