משפחת עופר ביקשה מבנק ישראל לתקן היתר השליטה במזרחי טפחות

לאחר קבלת אישור מהנגיד, שמעוניין כי בעלי השליטה בבנקים יחזיקו בהם במינוף פיננסי נמוך, תעביר עופר השקעות מחצית מאחזקותיה בבנק ■ ההעברה התעכבה בשל סכסוך הירושה בין האחים דורון וליאורה עופר

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

בני משפחת עופר חתמו באחרונה על המסמכים הדרושים לביצוע השינוי המבני באחזקת מניות השליטה בבנק מזרחי טפחות ‏(19.56%‏). במשך שנה וחצי היתה עופר השקעות, הנמצאת בבעלות בני משפחת עופר, מצויה בהפרה של תנאי היתר השליטה במזרחי טפחות.

בני משפחת עופר, האחים המסוכסכים ליאורה ודורון עופר ובן דודם אייל עופר, שהגיעו להסכמות בעניין השינוי המבני, העבירו את המסמכים לאישור בנק ישראל. נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, עתיד לחתום בימים הקרובים על היתר השליטה החדש בבנק.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

כחלק מההפרדה המבנית, תעביר עופר השקעות מחצית מאחזקותיה במזרחי טפחות לחברה האחות ‏(חברה חסרת פעילות בבעלות המשפחה‏). חברה נפרדת זו, שבה המינוף נמוך, היא זו שתקבל את היתר השליטה בבנק ‏(עם מוזי ורטהיים שנותר עם אחזקותיו בבנק ושותף בגרעין השליטה‏). ההפרדה המבנית תחזק באופן משמעותי את האיתנות הפיננסית של החברה שתחזיק במניות השליטה בבנק.

חריגה משיעור המינוף

הצורך בשינוי המבני נבע מחריגה של עופר השקעות משיעור המינוף שנקבע בהיתר השליטה שהוענק למשפחת עופר במאי 1998. בהיתר זה נקבע כי ההון של קבוצת עופר השקעות לא יפחת מ-40% מסך הנכסים. ביוני 2009 התיר נגיד בנק ישראל לעופר השקעות להגדיל את שיעור המינוף, כך שההון העצמי של הקבוצה לא יפחת מ-30% מסך הנכסים לתקופה של שנתיים - עד לסוף יוני 2011; ההיתר ניתן כדי שמליסרון, החברת הבת של עופר השקעות, תוכל להגדיל את המינוף לשם רכישת קניון רמת אביב וקניון סביונים מקבוצת אפריקה ישראל, הנמצאת בשליטת לב לבייב.

באפריל 2011 הגדילה הקבוצה עוד יותר את המינוף, כאשר מליסרון רכשה את השליטה בבריטיש ישראל. לאחר הרכישה ירד שיעור ההון העצמי של קבוצת עופר השקעות לכדי פחות מ-30% מסך הנכסים של הקבוצה, ובכך, למעשה, נוצרה חריגה משמעותית מתנאי היתר השליטה של החברה במזרחי טפחות.

עופר השקעות מוותרת על השליטה

בבנק ישראל רואים חשיבות עליונה בכך שמניות השליטה בבנקים יוחזקו בידי בעלי שליטה איתנים פיננסית ובמינוף נמוך. בעופר השקעות רמת הסיכון עלולה להיות גבוהה אף יותר, שכן שני נכסיה העיקריים ‏(מזרחי טפחות ומליסרון‏) חשופים למחירי הנדל"ן והמצב הכלכלי במשק, כאשר המינוף שלהם גבוה מאוד. כ-70% מפעילות מזרחי טפחות היא פעילות משכנתאות, ומליסרון פועלת בשוק הנדל"ן המניב, בעיקר בתחום הקניונים.

לכן, הרעה משמעותית במצב המשק עלולה לפגוע בשתי האחזקות במקביל ולהוביל למינוף גבוה אף יותר. בתרחיש קיצון הדבר עלול להוביל לאיבוד השליטה בחברה לטובת הנושים המממנים את פעילותה; זו אחת הסיבות שבבנק ישראל מבקשים כי השליטה בבנק תוחזק בחברה נפרדת בעלת שיעור מינוף נמוך.

עופר השקעות תצא מגרעין השליטה

לאורך השנים התיר פישר לעופר השקעות לחרוג מתנאי ההיתר שנקבעו, בעקבות ההסכמה שהיתה עם בני משפחת עופר, לפיה הם יפעלו להעברת מניות השליטה במזרחי טפחות לחברה נפרדת, שבה שיעור המינוף נמוך יותר. ואולם, ברגע האמת סירב דורון עופר לחתום על המסמכים הדרושים לביצוע העברת המניות, ובכך סיכל את המהלך. סירובו של דורון בא על רקע הסכסוך עם יתר בני המשפחה.

וכך, מאז פג ההיתר הזמני לחריגה מיחסי המינוף, ביוני 2011, היתה מצויה עופר השקעות בהפרה של תנאי ההיתר. באחרונה התחיל בנק ישראל להפעיל לחצים על דורון עופר כדי שיסכים לביצוע ההפרדה המבנית, ובחודש שעבר הגיעו הצדדים להסכמה וחתמו על תנאי ההיתר החדש.

עופר השקעות מחזיקה כיום ‏(65%‏) בחברת הנדל"ן המניב מליסרון ובמניות השליטה ‏(19.56%‏) במזרחי טפחות. לפי ההסכמות שהושגו, עופר השקעות תעביר נתח של 10% ממניות מזרחי טפחות לחברה האחות, אחים עופר אחזקות, שכיום חסרת פעילות. אחים עופר אחזקות תחזיק ב-10% ממניות מזרחי טפחות, והיא זו שתחזיק בהיתר השליטה בבנק.

עופר השקעות תישאר עם אחזקה של כ-9.56% במזרחי טפחות, אבל מניות אלה יוגדרו כאחזקה פיננסית שאינה מהווה חלק מגרעין השליטה בבנק. החלוקה הפנימית ‏(בין בני משפחת עופר‏) בבעלות על מניות אחים עופר אחזקות זהה לחלוקה הפנימית בבעלות על מניות עופר השקעות. לפיכך, העברת השליטה בבנק מעופר השקעות לאחים עופר אחזקות אינה אמורה לשנות את מאזן הכוחות בין בני משפחת עופר המסוכסכים.

לקראת העברת היתר השליטה לאחים עופר אחזקות, בסוף דצמבר, מונו לחברה ארבעה דירקטורים חדשים נוסף על ליאורה עופר ומשה וידמן ‏(יו"ר מזרחי טפחות‏) המכהנים בתפקיד דירקטורים בחברה במשך תקופה ארוכה. הדירקטורים שמונו לאחרונה הם דורון עופר, יעקב אלינב, מוטי מאיר ואלי אלרואי ‏(נציגו של איל עופר בחברה‏).

למרות ההסכמה בין ליאורה לדורון עופר בעניין ההפרדה המבנית של האחזקה במניות מזרחי טפחות, שני האחים ממשיכים לנהל מאבקים משפטיים ביניהם בסוגיית ירושת אביהם המנוח, יולי עופר. עד שבית המשפט יכריע בסוגיית הירושה, נכסיו של יולי עופר מוחזקים בידי מנהלי העיזבון. ליאורה ודורון עופר מחזיקים כיום כל אחד ב-15% ממניות עופר השקעות ואחים עופר אחזקות, איל עופר מחזיק ב-33% ממניות החברות, ומנהל העיזבון מחזיק ב-36% ממניות החברות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker