תעלומה: מי גרף מאות אלפים מאופציות של מודיעין בתוך שבוע?

ביום חמישי הודיעה מודיעין על כוונתה לבצע הנפקת זכויות נוספת ולגייס 30 מיליון שקל ■ ההנפקה איפשרה לגורמים אנונימיים שרכשו עשרות מיליוני אופציות של מודיעין בשמונת הימים שלפני ההודעה, לרשום רווח מהיר של עשרות אחוזים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

ביום חמישי בשבוע שעבר הודיעה שותפות חיפושי הגז והנפט מודיעין אנרגיה שבשליטת צחי סולטן, על כוונתה לבצע הנפקה זכויות ולגייס 30 מיליון שקל. מדובר בהנפקה שנייה בתוך כשבועיים, לאחר שבסוף דצמבר 2012 גייסה השותפות 56 מיליון שקל.

ההודעה על ההנפקה שהפתיעה רבים בשוק, הקפיצה את שווי האופציות של מודיעין ב-69%-136% ואיפשרה לגורמים אנונימיים, שרכשו עשרות מיליוני יחידות בשבוע שלפני, רווח מהיר של עשרות אחוזים בשבוע.

כדי להבין את הדרך לאקזיט המהיר צריך לבחון את שמונת הימים שלפני ההכרזה על ההנפקה. באותה התקופה נרשמת תכונה במסחר באופציות של מודיעין. בין 31 בדצמבר ל-8 בינואר החליפו ידיים 69 מיליון אופציות מסדרה 12 - 75% מסך ההון הרשום למסחר. במקביל, 95 מיליון אופציות מסדרה 11, כמעט מלוא ההון הרשום, החליפו בעלים. מדובר על עסקות בשווי שבין עשרות למאות אלפי שקלים ביום אחד, ובסך הכל בשווי כולל של כ-3 מיליון שקל.

לזרם המכירות המאסיבי היו שתי סיבות עיקריות. הסיבה הראשונה היא שהמשקיעים, שהחזיקו בפוזיציה מאז ההנפקה בסוף דצמבר, הניחו שהאופציות יישארו מחוץ לכסף עד ליום הבשלתן. כך, מחיר המימוש של אופציה 11 הוא 60 אגורות (עד ספטמבר 2013) - רחוק מאוד ממחיר השוק באותה התקופה (25 אגורות); ואופציה 12 ניתנת למימוש במחיר נמוך יותר של 30 אגורות, אך היא תקפה לשבועות הקרובים בלבד (עד 26 בינואר 2013), שהוא זמן מימוש קצר ביותר.

סיבה שנייה לזרם המכירות העז היתה ההנחה שמודיעין אינה צפויה לצאת להנפקת זכויות נוספת בתקופה הקרובה. הנפקת זכויות מקפיצה את שווי האופציות שמוחזקות בידי המשקיעים, מאחר שהאופציות מעניקות למחזיק בהן זכות להשתתף בהנפקה ולרכוש יחידות השתתפות בהנחה משמעותית. בהנפקה הנוכחית מדובר על הנחה כמעט 50% על מחיר השוק של יחידות ההשתתפות.

צחי סולטןצילום: עופר וקנין

ואולם שתי ההנחות של המשקיעים קרסו. ביום חמישי הודיעה מודיעין על ההנפקה, ודחפה את האופציות מסדרה 12 לזינוק של 136% (מחירן קפץ ל-2.6 אגורות - פי שניים ממחיר ההנפקה). אופציה 11 קפצה בכ-70% למחיר של 3.9 אגורות - פי 2.5 ממחיר ההנפקה. כתוצאה מכך, הגורם או הגורמים האנונימיים שהחליטו לרכוש עשרות מיליוני האופציות לפני ההודעה, עשו עסקה לא רעה והצליחו לגרוף רווח של מאות אלפי שקלים בתוך שמונה ימים. בנוסף, הרוכשים צפויים ליהנות מרווח נוסף בעת מימוש הזכויות בהנפקה.

יוצא אפוא שהמשקיעים שהשתתפו בהנפקת מודיעין בסוף דצמבר הפסידו שלוש פעמים. בפעם ראשונה, כשהחליטו למכור את האופציות בשוק בזול מתוך הנחה שיישארו "רחוקות מהכסף"; בפעם שנייה, לאחר צניחה של 25% במחיר יחידות ההשתתפות שליוותה את ההודעה על ההנפקה השנייה; ובפעם שלישית - לאחר שהפסידו גם את הזכות להשתתף בהנפקה המחודשת של מודיעין ולקבל יחידות השתתפות בהנחה.

גורם נוסף שמימש ניירות ערך של מודיעין היה כלל חיתום; החברה שבשליטת צחי סולטן המובילה את ההנפקות עבור מודיעין. החברה רכשה בהנפקה מדצמבר יחידות השתתפות ואופציות ב-4 מיליון שקל. ביום חמישי (היום שבו הודיעה מודיעין על ההנפקה) היא מכרה יחידות השתתפות ואופציות בכ-3 מיליון שקל. יחידות ההשתתפות נמכרו במחיר של 19.5 אגורות, המגלם הפסד של 30% מהרכישה בהנפקה. ואולם ההפסד מתקזז ברווח ממימוש האופציות, וכן בעמלות שקיבלה כלל חיתום.

מכלל חיתום נמסר: "כלל חיתום מוגבלת מבחינת עיתוי יכולתה לפעול בניירות הערך של מודיעין עקב חשש לקיומו של מידע פנים. על כן ולאור מדיניות ההשקעה שלה, החליטה החברה לממש את מלוא אחזקתה במועד שברור כי אין לה חשיפה למידע שאינו ציבורי ודיווחה על כך בהתאם לחוק".

גבריאלה מאושרת

במקביל להיערכות של מודיעין להנפקה שנייה, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז תל אביב אישרה אתמול את קידוח הנפט ברישיון גבריאלה, שמוחזק בידי מודיעין (70%), אדירה אנרגיה (25%) וטוהר השמש (5%). עלות הקידוח המשוערת ברישיון היא 96 מיליון דולר (ללא מבחני הפקה). בתגובה, זינקו אתמול יחידות ההשתתפות של מודיעין ב-23.3%.

למרות האישור עמותת צלול שבה והתריעה על הסכנה בקידוחי הנפט מול חופי ישראל. "משרד האנרגיה והמים משמש חותמת גומי ומאיץ מתן אישורים לקידוחים, על אף שהמדינה טרם הסדירה את המנגנונים הנדרשים למענה מהיר למקרה של דליפת נפט, אין ציוד חירום, אין הכשרת כוח אדם מיומן לטיפול במצב דליפת נפט, ואין אמצעים מספיקים לפיקוח על האסדות לווידוא פעילות סביבתית תקינה בהן", מסרה צלול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker