דמי החסות של אנטרופי: תנו 75 אלף שקל - ונעזור לכם לאשר שכר המנכ"ל

אנטרופי מספקת למוסדיים חוות דעת על דרך ההצבעה באסיפות; חברות ציבוריות המעוניינות לעבור את ההצבעות בשלום - פונות לאנטרופי שהודיעה באחרונה כי הייעוץ לחברות יהיה כרוך בתשלום מראש

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

>> בשבוע שעבר קיבלו עשרות חברות ציבוריות מכתב מטעם אנטרופי, החברה המייעצת לגופים המוסדיים כיצד עליהם להצביע באסיפות של בעלי המניות. "בעקבות שינויים רגולטוריים (כמו תיקון 20 לחוק החברות שלפיו, עסקת בעלי עניין מחייבת אישור של המיעוט, א"ש), התברר כי בחברות קיים צורך אמיתי בהתייעצות מוקדמת", כתבה אנטרופי והודיעה כי מעתה תגבה תשלום בעבור התייעצות מוקדמת.

"ההתייעצות", מסבירים באנטרופי, "היא מתוך רצון לבחון את מתווה הנושאים העולים לאישור האסיפה הכללית, בהתאם לקווים המנחים במדיניות אנטרופי". וכמה תעלה ההתייעצות הזאת? תשלום מראש של 2,000-6,000 שקל בחודש או 75 אלף שקל בשנה, מקסימום. ואולם אם החברה ששילמה לא השתמשה בשירותי הייעוץ, אנטרופי עדיין תיהנה מהכנסה.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

מחיר הייעוץ של אנטרופי

עצה טובה שווה, כנראה, זהב גם בשוק ההון, אבל אין זו חובה. אנטרופי מסבירה בהמשך: "לא קיימת חובה מצד החברות הציבוריות לשלם את דמי הטיפול הללו". באנטרופי אומרים כי שבשל ריבוי הדרישות מצד החברות להתייעץ עמה נאלצה "לתגבר את כוחותיה ולהשקיע משאבים לא מבוטלים כדי לעמוד באתגרים המקצועיים".

לכאורה, זה נראה הגיוני שחברה עסקית בשוק חופשי תגבה כסף ממי שמוכן לשלם לה, מה גם שאין מדובר בסכום מהותי לחברה ציבורית. ואולם אנטרופי אינה מספקת שירותים לחברות הציבוריות, אלא למוסדיים, והתשלום שהיא דורשת מהחברות נראה כמו דמי חסות - שלמו לי, ונדאג שהסעיפים הבעייתיים שלכם יעברו באסיפה. יתרה מזו, הדרישה של אנטרופי עלולה ליצור מצב שבו מי שייפגע הם לקוחותיה הגופים המוסדיים, על אחת כמה וכמה - עמיתיהם.

מעמדה הייחודי של אנטרופי צבר באחרונה כוח. אנטרופי היא הגוף היחיד שאמור לספק למנהלי הכסף המוסדיים חוות דעת בלתי-תלויה על הדרך ההצבעה הנכונה בסוגיות, כגון שכר לבעלי שליטה או עסקות בעלי עניין. זכות ההחלטה היא של הגוף המוסדי, אבל לחוות הדעת של אנטרופי יש משקל רב בקבלת ההחלטה על אופן ההצבעה.

החברות מעוניינות לדעת מראש מה עליהן לעשות כדי לעבור את ההצבעות בשלום, ולשם כך פונות לאנטרופי. כך, למשל, הן מציגות בפניה את תוכנית התגמולים הצפויה, ואנטרופי מייעצת להם מה לשנות כדי שהתוכנית תאושר. כך יצרה אנטרופי שילוש לא קדוש - הגוף שממליץ (אנטרופי) לגופים המבקרים (בעלי המניות והמוסדיים), מקבל שכר מהגופים המבוקרים (החברות).

המוסדיים גם נעזרים באנטרופי כעלה תאנה. אנטרופי עוזרת למוסדיים להכריע בסוגיות שעלולות ליצור ניגודי עניינים מול בעלי השליטה. מנהלי הגוף המוסדי יכולים לגלגל את האחריות לקבלת ההחלטות על יועץ חיצוני (אנטרופי) ולפתור עצמם מקבלת החלטה שעלולה לסבך אותם עם בעלי השליטה. הרי מה יותר פשוט מלהצביע על גוף חיצוני ולהסביר לבעל הבית כי אם זה תלוי בהם, הם היו מצביעים אחרת.

החברות עשויות להבין שאם לא ישלמו לאנטרופי, הן יחשפו עצמן לסיכון שבו יסור חינן והן לא יצלחו בשלום את ההצבעות מול המוסדיים. איזה מנכ"ל ירצה להסתבך עם הלוחש על אוזנם של המוסדיים בגלל כמה עשרות אלפי שקלים - זו ממש "הצעה שאי אפשר לסרב לה".

מאנטרופי נמסר בתגובה: "מדובר במנגנון המפחית חשש לניגוד עניינים ואינו מהווה מרכיב מהותי מסך הכנסותיה של אנטרופי שרובו המכריע, מקורו - מלקוחותיה המוסדיים. המנגנון שנקבע מנתק את הקשר בין התשלום לבין המלצתנו האובייקטיבית, היות שהתשלום ייגבה בתחילת השנה ולא בגין כינוס אסיפה מסוימת. כך, למעשה, מופחת באופן מהותי החשש לניגוד עניינים. החברות הציבוריות רשאיות להימנע מתשלום ולפעול על פי מדיניותנו שהתפרסמה ברבים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker