בעלי אג"ח קצרות באלביט למוסדיים: נתעקש על תשלום פברואר - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בעלי אג"ח קצרות באלביט למוסדיים: נתעקש על תשלום פברואר

מחזיקי האג"ח טענו כי חברת הנאמנות משמרת נגועה "בניגוד אינטרסים"

9תגובות

נמשכת המלחמה בין מחזיקי האג"ח הקצרות של חברת אלביט הדמיה למוסדיים שעיקר החזקתם היא באג"ח הארוכות: החברה סירבה להגיע היום לאסיפת המחזיקים בטענה כי בעל השליטה, מוטי זיסר, ושאר נציגי החברה יהיו נוכחים באסיפה הבאה שתתקיים ב-20 לינואר. חובות החברה למחזיקי האג"ח מעורכים ב-2.1 מיליארד שקל.

גיל חרמוני

שחקן המעו"ף עופר אייזנברג, המחזיק ב-20% מהסדרה הקטנה ב' ומיוצג על ידי עו"ד אסף ברם ממשרד עורכי הדין ברם סלוקי, טען כי האסיפה אינה משרתת את האינטרסים של המחזיקים בסדרות הקצרות, וכי הנאמן פועל בניגוד עניינים ובכך מפר את חובת האמונים שלו כלפי סדרה ב'.

לדעת אייזנברג, אסור לעצור את התשלומים, אך אם הנאמנים סבורים אחרת לאור מצבה הכלכלי של החברה, יש לקחת אותה כבר עתה לפירוק ולהעמיד את החוב לפירעון מיידי. אייזנברג הזכיר לנוכחים כי כבר לפני שנה התריע כי החברה לא תוכל לעמוד בתשלום החוב, אך מנגד כל האנליטסטים של המוסדיים השתיקו אותו בטענה כי "עוד שנה יהיה לחברה כבר כסף". לטענת אייזנברג, יש לו עילת תביעה טובה נגד הדירקטורים של החברה, שהוציאה תוכנית רכישה עצמית של אגרות החוב למרות ההתרעות שלו.

הנאמנים הסבירו באסיפה למחזיקי האג"ח כי הם רוצים למנות נציגות משותפת שתעצור את כלל התשלומים של החברה כבר כעת. אך הצהרתם של הנאמנים הרתיחה את מחזיקי איגרות החוב הקצרות מסדרות א' וב' , שאמורים לקבל את תשלום הריבית והקרן על סך 76.7 מיליון שקל ו-7.3 מיליון שקל בהתאמה ב-20 פברואר 2013.

עו"ד גדעון קירש, המייצג בעלי אג"ח הקצרות, הבהיר לנוכחים כי האסיפה בכלל מנוגדת לאינטרסים של מחזיקי אגרות החוב הקצרות, שמעוניינים לקבל בקרוב את כספם. לטענתו, הואיל וחברת הנאמנות מייצגת שתי סדרות קצרות טווח וסדרה ארוכה, היא מצויה בניגוד עניינים ולכן עליה להתפטר עד מחר מתפקידה.

לטענת עו"ד קירש "הנאמן סירב לבקשתי להמשיך באסיפה רק מטעם המחזיקים בסדרות הארוכות, ועמד על כך כי סדרות אק וב' ימשיכו להיות שותפים באסיפה".

בחברת משמרת, הנאמן של סדרות אג"ח קצרות וארוכות, סירבו להתייחס לאסיפה, אך הבהירו כי הם בודקים את ניגוד העניינים שנטען כלפיהם וטרם קיבלו החלטה בנושא.

הנאמנים הסבירו לנוכחים כי ביטול האסיפה המשותפת לא ישרת את הסדרות הקצרות. לטענתם, אין צורך בשתי נציגויות, משום שאם הנציגות שתמונה לסדרות הקצרות תדרוש את התשלום ותאיים בפירוק, הנציגות של סדרות האג"ח הארוכות תפנה לבית המשפט בבקשה לקבל צו מניעה אשר יעצור את התשלום. ביהמ"ש לא צפוי להכריז על פירוק, משום שהסדרות הקצרות מהוות חלק קטן מהסך הכולל של החוב, וישלח את הצדדים לדון בהסדר כולל.

נתוני האחזקה של המוסדיים, ביניהם: איילון, אלומות, אנליסט, דש, ילין לפידות, כלל, מגדל, מיטב, מנורה ופסגות, מראים כי הם מחזיקים סכום כולל של 3.6 מיליון שקל בסדרה ב', לעומת סכום משמעותי של 411 מיליון שקל ביתר הסדרות. למוסדיים גם אחזקה נוספת כוללת של 292 מיליון שקל באיגרות החוב של החברה הבת פלאזה (62.5%), שמפתחת מרכזי קניות במרכז ובמזרח אירופה ורשומה בהולנד.

לטענת קירש, "המוסדיים פסולים להצביע בסדרות הקצרות בשל ניגוד העניינים המובנה אך הנאמן מעדיף את האינטרסים של המחזיקים המוסדים מטעמים השמורים עימו".

נציג דש הסביר לנוכחים כי "כבר עכשיו כלל המחזיקים צריכים לפעול יחדיו להסדר כולל לחברה כי גם אם ישלמו את התשלום הקרוב צריך לשרת את החלק האחר שטרם שולם. אם ישולם התשלום הקרוב לסדרות א' וב' אז סדרות ג' ו-ד' דרשות את התשלום הקרוב של מארס ואפריל".

עוד הבהיר כי נציג דש, בו תמכו שאר המוסדיים, כי הם פועלים כדי למנוע את חלוקת דיווידנד של 30 מיליון הדולר מהחברה הבת פלאזה. המוסדיים סבורים כי התשלום יזיק לנכס המרכזי של אלביט, ולכן על כלל הצדדים למנוע אותו במטרה ללכת להסדר כולל לחברה ולנסות להשביח את כלל נכסיה.

סדרה ג' אמורה לקבל תשלום של 8.4 מיליון שקל בתחילת מארס. סדרה ד' אמורה לקבל ב-1.4 תשלום של 133.4 מיליון שקל, וסדרה ו' אמורה לקבל באותו המועד תשלום של 8.2 מיליון שקל.

אוהד אלוני ממובילי התארגנות המחזיקים הפרטיים מסר כי "האסיפה שזומנה היום בבהילות ובהתראה קצרה של ימים בודדים, איננה מאפשרת למחזיקים הפרטיים להיערך ולקחת חלק באסיפות.הנאמנים הנם נאמנים של כלל ציבור המחזיקים ולא רק של הגופים המוסדיים ועליהם לקחת זאת בחשבון. תמוהה גם הבהילות, לאור העובדה שעברו 14 יום ממועד הורדת הדרוג ועד שהנאמנים החליטו לזמן את האסיפה. מה גם שמצבה הבעייתי של החברה ידוע ויעידו על כך תשואות האג"ח הנסחרות בעשרות אחוזים מזה למעלה משנה".

בסיום האסיפה הוחלט לדחות את ההחלטה עד לאחר העדכון שתפרסם החברה בנוגע למצבה ב-20 בינואר, באופן שיאפשר למחזיקים להיחשף לתהליכים ולהיערך בהתאם.

במכתב ששלח עו"ד ברם לאחר האסיפה לנאמנים הוא הלין על כך שמטרתה המיידית של הנציגות המשותפת היא להביא לדחיית תשלומים האג"ח הקצרות בניגוד לעמדת החברה. כמו כן, הוא תקף את עמדת הנאמנים והסביר כי במידה שהתשלומים יבוצעו כסדרם, עלול להיווצר מצב בו יחסר כסף בקופה לתשלום עתידי.

ברם הדגיש כי אינו מעלה טענה זו בדיעבד כי אם בזמן אמת שכן  אייזנברג שלח מספר מכתבי התראה בנושא לנאמנים ולדירקטורים בשנה האחרונה. לדבריו, "למרות המכתבים, בחרו הנאמנים להחריש ולקבל את עמדת החברה לפיה לא יהא בפעולות אלה כדי לפגוע בחוסנה הפיננסי בטווח הארוך.  הצהרות שחוזרות על עצמן היום אך כיום שוות בעיני הנאמנים כקליפת השום". לטענת ברם, "לא רק שהנאמנים כשלו במניעת דילול הקופה, הם התעלמו מהתרעות מרשי וכעת כאותם שומרי סף שכשלו הם מבקשים לאחוז בהגה הקטר".

בסוף דצמבר הורידה חברת הדירוג מעלות את דירוגה של אלביט הדמיה ב-6 רמות ל-B והעריכה שהחברה עלולה להגיע לחדלות פירעון ב- 2013 בשל הירידה בנזילותה של החברה ובאיתנותה הפיננסית. אלביט הדמיה צפתה על פי דו"ח המקורות והשימושים שפירסמה באחרונה שבתחילת 2013 יהיו בקופתה 82 מיליון שקל בלבד, כלומר סכום שנמוך ב-100 מיליון שקל בהשוואה ליתרת הפתיחה ב-2013 שנצפתה על ידי החברה באוגוסט 2012. המצב הדאיג את חברת הדירוג לאור העובדה כי אלביט הדמיה אמורה לפרוע התחיבויות פיננסיות ב-630 מיליון שקל ב-2013 וזאת כאשר חלק גדול מהמקורות החזויים טרם מגובים בחוזים חתומים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#