סטנלי פישר לראשי הבנקים: "אל תסתתרו - תתייצבו בפני הציבור ותסבירו את העמלות"

פישר לראשי הבנקים בפגישה יוצאת דופן לפני שבוע וחצי: "תתאימו את רמות השכר שלכם לביצועים. תקבעו שכר כזה שתוכלו להסתכל לציבור בעיניים ולהצדיק אותו"

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר ערך ביום חמישי לפני שבוע וחצי שיחת נזיפה יוצאת דופן, אליה זומנו יושבי ראש ומנכ"לי הבנקים. בשיחה זו מתח הנגיד ביקורת על התנהלות הבנקים בכל הנוגע לרמות השכר הגבוהות של שכבת המנהלים הבכירה, מתח ביקורת על מחירי חלק מהעמלות, וקרא לבנקים לטפל במרכיב הוצאות השכר, ששיעורו בהוצאות התפעוליות של הבנקים הישראלים גבוה מבנקים מקבילים בעולם.

בפגישה נכחו מלבד הנגיד, גם המפקח על הבנקים דודו זקן, המשנה לנגיד ד"ר קרנית פלוג, היועץ לנגיד ודובר בנק ישראל ד"ר יוסי סעדון, יו"ר בנק הפועלים יאיר סרוסי ומנכ"ל הפועלים ציון קינן, יו"ר לאומי דוד ברודט ומנכ"ל לאומי רקפת רוסק עמינח, יו"ר דיסקונט ד"ר יוסי בכר ומנכ"ל הבנק ראובן שפיגל, יו"ר מזרחי טפחות משה וידמן ומנכ"ל הבנק אלי יונס, יו"ר הבינלאומי רוני חזקיהו ומנכ"ל הבנק סמדר ברבר צדיק, יו"ר בנק אגוד זאב אבלס ומנכ"ל הבנק חיים פרייליכמן, יו"ר בנק ירושלים זאב גוטמן ומנכ"ל הבנק אורי פז.

פישר ביקש מראשי הבנקים לא לנהוג בחזירות בעניין שכר הבכירים והביע ציפייה כי ראשי הבנקים יוותרו על חלק משכרם הגבוה. "תתאימו את רמות השכר שלכם לביצועים. תקבעו שכר כזה שתוכלו להסתכל לציבור בעיניים ולהצדיק אותו", אמר פישר לראשי הבנקים שעלות שכרם של מרביתם מסתמכת בעד כ-10 מיליון שקל בשנה.

סטנלי פישרצילום: בלומברג

פישר ציין כי שיעורי התשואה על ההון בבנקים הישראלים נמוכים בהשוואה לבנקים בחו"ל. לדבריו, התשואה הנמוכה יחסית בישראל נובעת ממרכיב מנופח של הוצאות שכר בהוצאות התפעוליות של הבנקים. פישר אמר לראשי הבנקים כי "צריך למצוא דרך להתמודד עם זה".

הוצאות השכר של חמשת הבנקים הגדולים מסתכמת בכ-17 מיליארד שקל בשנה בגין העסקתם של כ-48 אלף עובדי המערכת הבנקאית. במהלך השנה שחלפה החלו מרבית הבנקים לנקוט בצעדי התייעלות במסגרתם אלפי משרות יבוטלו, אולם הבנקים לא טיפלו בשורש הבעיה והיא הסכמי השכר הקיבוציים המקנים לעובדי המערכת הבנקאית הטבות חריגות שלא קיימות כמעט באף מגזר עסקי אחר וביניהם תוספות שכר אוטומטיות בשיעור ממוצע של כ-5.8% בשנה.

הסכמים שכר נדיבים אלו מנפחים את צד ההוצאות של הבנקים באופן עקבי, והבנקים מתקשים כיום להגדיל את ההכנסות באותו הקצב של הגידול בצד ההוצאות. פישר כאמור קרא לבנקים לטפל בעניין זה, אולם לא סיפק לראשי הבנקים הצעות קונקרטיות כיצד להתמודד עם הסכמי השכר הקיבוציים.

בעניין התחרות בין הבנקים. אמר פישר כי עם כניסתו לתפקיד נגיד בנק ישראל ב-2005 , הוא ניסה ככל יכולתו להוביל בנקים זרים לפתח פעילות קמעונאית בישראל ובכך להגביר את התחרות בין הבנקים. "לא הצלחתי לגרום לבנק זר להכנס לשוק המקומי אז, ובוודאי שהיום, כשהבנקים הגדולים בעולם נמצאים במהלך של חזרה למדינות המקור שלהם, הסיכויים לכך הם נמוכים עוד יותר".

"יש לבדוק את הסיבות למחירי העמלות. אני לא אוהב לראות מחירים הזויים על עמלות. תקבעו מחירים לעמלות כך שתוכלו להצדיק אותו ולהסביר אותו לציבור", אמר פישר, שהתכוון ככל הנראה למספר עמלות שהוזכרו בדו"ח הוועדה להגברת התחרות במערכת הבנקאית כעמלות יקרות במיוחד, וביניהן עמלת משלוח מכתב ללקוח בגינה גובים מרבית הבנקים עמלה של 90-50 שקל למכתב, כאשר בנק מזרחי הוא היקר מבין הבנקים. על אף הקריאה של הוועדה להגברת התחרות במערכת הבנקאות, אף אחד מהבנקים לא הודיע על הוזלה של מחיר עמלה זו.

עוד אמר פישר בעניין העמלות,כי "בביקורים שלי בוועדות הכנסת בעניין עמלות הבנקים - היחיד שמגן עליכם הוא משה פרל, מנכ"ל איגוד הבנקים. אתם יכולים לסייע בהגנה זו. תמצאו דרך להסביר את מה שאתם עושים. תעמדו בפני הציבור ואל תסתתרו מאחורי אגוד הבנקים".

פישר אמר לראשי הבנקים כי "יש להמשיך לחזק את התחרות בין הבנקים". לצד הביקורת, פישר גם שיבח "בנקים שכבר עושים צעדים יצירתיים שמצביעים על הגברת תחרותיות". ככל הנראה, הוא התכוון לבנק יהב שנמצא מדי שנה על ידי בנק ישראל כבנק הזול בישראל לניהול חשבון עו"ש ולבנק ירושלים שהכריז לפני שלושה חודשים על ביטול כל עמלות העו"ש והתחייב לשלם ללקוחות ריבית על יתרות הזכות בחשבון.

תחום נוסף אליו התייחס נגיד בנק ישראל בשיחה עם ראשי הבנקים נגע ליחסי הלימות ההון. פישר מתח ביקורת על כך שהבנקים בישראל שומרים על רמות ההון המינימליות הנדרשות על ידי בנק ישראל ולא מתחרים ביניהם על האיתנות הפיננסית. "אני לא רואה בנקים בישראל שמחזיקים יותר הון מהדרישות הרגולטוריות. בחו"ל דווקא יש בנקים כאלו".

בבנק ישראל הסבירו כי מדובר בפגישת עבודה וסרבו להתייחס לתוכנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker