רוני יצחקי מתכוון לגייס 85 מיליון שקל מהציבור

יצחקי מחסנים הפרטית מנצלת את התעוררות שוק האג"ח לגיוס חוב ■ מידרוג אישרה מחדש את דירוג אג"ח מסדרה א' של החברה ברמה של A3 עם אופק יציב והעניקה דירוג זהה לגיוס החוב החדש ■ תמורת החוב היא תשעבד שני נכסים בהיקף של 150 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

>> ההתעוררות בשוק האשראי החוץ בנקאי גורמת גם לחברת יצחקי מחסנים הפרטית, בשליטתו של רוני יצחקי ומשפחתו, לנצל את המומנטום לצורך הגדלת קופת המזומנים. החברה, שפעילה בעיקר בתחומי הנדל"ן, דיווחה אתמול כי חברת הדירוג מידרוג אישרה מחדש את דירוג אג"ח מסדרה א' של החברה ברמה של A3 עם אופק יציב והעניקה דירוג זהה לגיוס חוב חדש של עד 85 מיליון שקל. הגיוס ישמש את החברה בעיקר לפעילותה השוטפת.

החברה מציינת כי לפי מתווה ההלוואה החדש, תמורת החוב היא תשעבד שני נכסים בהיקף של כ-150 מיליון שקל (בהתאם לשוויים במאזניה נכון לסוף יוני 2012), היקף שהיה צפוי לגדול להערכתה לכ-185 מיליון שקל בסוף ספטמבר 2012. ההלוואה החדשה תהיה צמודת מדד ותיפרע בתשעה תשלומי קרן שווים מדי שנה מדצמבר 2013 עד דצמבר 2021.

נכון להיום ליצחקי מחסנים התחייבויות לבעלי האג"ח בהיקף של כ-240 מיליון שקל. זאת במסגרת סדרה א', הנסחרת בפלטפורמת רצף מוסדיים, צמודת מדד, בעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של 2.5 שנים, נושאת ריבית שנתית של 6.75% ועומדת לפירעון עד 2016. כמו כן, לחברה חוב בנקאי של עשרות מיליוני שקלים.

נכון לסוף יוני 2012 היקף המאזן של יצחקי מחסנים היה כ-838 מיליון שקל. הונה העצמי (כולל זכויות מיעוט) היה 219.5 מיליון שקל. החברה ייצרה במחצית הראשונה של 2012 NOI (הכנסות תפעוליות נטו) של כ-38 מיליון שקל. מלבד פרויקט לב הארץ, שנמצא בצומת קסם ליד ראש העין, החברה מקימה שני מרכזים מסחריים ברחוב הלח"י בבני ברק, המשועבדים בשיעור LTV (יחס בין חוב לבטוחה) של כ-52%. בנוסף, לחברה יש נכסים לא משועבדים בשווי מצרפי המוערך ב-232 מיליון שקל.

"אישור מחדש ואופק הדירוג נובע מהמשך מגמת השיפור בתיק הנכסים המניבים של החברה, שבא לידי ביטוי בגידול ההכנסות משכר דירה", כך מסבירים האנליסטים של מידרוג, ניר יוסף ואילון גרפונקל, את הדירוג לחברה. "שיפור זה הוא פועל יוצא של המשך אכלוס פרויקט לב הארץ - מתחם המבנים להשכרה בתחום הלוגיסטיקה, שהחברה קידמה בשנים האחרונות - כך שכיום מאוכלסים כ-120 אלף מ"ר לעומת כ-95 אלף מ"ר מלפני שנה". השניים מוסיפים כי "החברה ממשיכה לפתח חלקים בפרויקט באופן הצפוי להגדיל את ההכנסות השנתיות בכ-15 מיליון שקל בתוך כשנתיים, וזאת בהתבסס על חוזים חתומים".

במידרוג סבורים כי מלבד התרומה התזרימית של פרויקט לב הארץ, יש לו גם תרומה חיובית לפרופיל הסיכון של החברה, משום שהוא מגדיל את היקף פעילותה, משפר את הפיזור הגיאוגרפי של נכסיה, מפחית את תלותה בנכסים מהותיים ומשפר את מועד סיום הסכמי השכירות.

האנליסטים של מידרוג מציינים כי ב-2012 פחתה יתרת הנזילות של החברה מכ-57 מיליון שקל בסוף יוני 2011, לכ-28 מיליון שקל בסוף יוני 2012, וכי לחברה לא נותרו מסגרות אשראי בלתי מנוצלות. עם זאת, הם סבורים כי למרות שעבודם של שני הנכסים להלוואה החדשה, לא חל שינוי משמעותי בגמישות הפיננסית של החברה - לטענתם, משום ששווי הנכסים של החברה עלה משמעותית עם ההתקדמות באכלוס פרויקט לב הארץ. ואולם, במידרוג מוסיפים הסתייגות ומציינים כי "על אף המיצוב הטוב של הפרויקטים, ביחס לקבוצת הדירוג, לחברה עדיין מעט פרויקטים, פיזור גיאוגרפי נמוך וחשיפה גבוהה לשוכרים ולענף עיצוב הבית והריהוט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker