לבייב ערך עסקות נדל"ן ברוסיה ובסין ב-600 מ' ד'

בנוסף לרכישת בנייני משרדים ומגורים במוסקבה ב-230 מיליון דולר מצ'יינה סוננגול, ערך לבייב עסקה נוספת עם רומן אברמוביץ' ב-371 מיליון דולר

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> ב-2010 הגיעה חברת אפריקה ישראל להסדר חוב עם בעלי האג"ח והבנקים, בהיקף כולל של כ-8 מיליארד שקל. לטענת המוסדיים והבנקים, אחת הסיבות העיקריות שבזכותן הסכימו להשאיר את לב לבייב כבעל השליטה היא קשריו ברוסיה, ויכולתו לקדם פרויקטים ולהשביח את שוויה של החברה הבת אפי פיתוח, הנחשבת הנכס העיקרי של אפריקה ישראל.

רק בעתיד ניתן יהיה לדעת אם נוכחותו של לבייב ברוסיה היא אכן יתרון עבור המשקיעים של אפריקה. בינתיים לבייב, המתפקד גם כיו"ר פעיל של אפי פיתוח (בנוסף ליו"ר החברה האם אפריקה ישראל להשקעות), הוביל בחודש האחרון במוסקבה שתי עסקות קנייה ומכירה של אפי פיתוח, בהיקף כולל של כ-600 מיליון דולר.

לב לבייבצילום: עופר וקנין

אפי פיתוח, הנסחרת בבורסת לונדון לפי שווי שוק של 622 מיליון דולר, שיגרה לבורסה לפני שבוע דיווחים על העסקות הללו, ואולם לבייב, המעדיף להיצמד לכללי החשאיות של עולם היהלומים, שבו הוא נחשב לאחד השחקנים הגדולים בעולם, לא חשף למשקיעים את שמות הקונים והמוכרים.

אפי פיתוח דיווחה כי התקשרה בהסכם עם צד שלישי בלתי קשור לקבוצה לרכישת זכויותיו (50%) ומלוא התחייבויותיו בחברה זרה בשם Krown Investments, שבה מחזיקה אפי פיתוח בשאר הזכויות, תמורת 230 מיליון דולר.

נכון להיום חברת הנכסים Krown Investments מחזיקה בכל הזכויות בשני הפרויקטים אוזרקובסקיה 2 ואוזרקובסקיה 3, שהם חלק מפרויקט אקוואמרין במוסקבה, ששוויו בספרי אפי פיתוח נכון לסוף יוני 2012 הוא 388 מיליון דולר.

אוזרקובסקיה 2 כולל קומפלקס מגורים שהקמתו הושלמה ומרבית שטחיו נמכרו, ואוזרקובסקיה 3 כולל ארבעה בנייני משרדים, בשטח השכרה כולל של כ-51 אלף מ"ר, לרבות חניון תת קרקעי הכולל 557 חניות. פרויקט אוזרקובסקיה 3 הושלם ב-2012, ועדיין לא התחילו באכלוסו.

אפריקה אמנם לא פירטה את זהות שותפה בנכס, אבל מכלי התקשורת הכלכליים הרוסיים עולה כי מדובר בחברת סופר פאשן (Super Passion), שהיא חלק מחברת ההשקעות הפרטית צ'יינה סוננגול הסינית - שאת אנשיה לבייב הכיר במהלך פעילותו באנגולה, בעיקר בתחומי יהלומים.

לפי הפרסומים ברוסיה, החברה הסינית רכשה מחצית מהזכויות ב-Krown Investments מידי אפי פיתוח ב-2006 (כשנה לפני שאפי פיתוח הונפקה בלונדון) תמורת כ-150 מיליון דולר. לפי ערכו של פרויקט אקוואמרין, לבייב היה אמור לשלם כ-200 מיליון דולר, אולם בדיווחה ציינה אפי פיתוח כי הסכום המשולם כעת אינו משקף באופן חד משמעי את שוויו של הנכס, אלא כולל בתוכו התקזזויות פנימיות בין הצדדים.

לפי גורמים בשוק ההון המעורים בנעשה באפריקה, קבוצת לבייב וצ'יינה סוננגול שותפות בעסקי היהלומים, ואולם לפי מקורבים לקבוצת לבייב, נכון להיום הקבוצה רק מושקעת במסגרת השקעה פיננסית במניות של אחת החברות הציבוריות שבשליטת צ'יינה סוננגול. גורמים שהיו בעבר מקורבים לאפריקה ציינו כי כשנעשו בדיקות של נכסים של אפי פיתוח ברוסיה מטעם רשות ניירות ערך, הועלתה סוגיית הקשרים של קבוצת לבייב עם השותפים.

כבר בסוף 2008, לאחר שהבין כי ביצע עסקות במחירים מופקעים לרכישת נכסים בניו יורק, ניהל לבייב עם הסינים מגעים להכנסתם כשותפים בבניין ה"ניו יורק טיימס" ובמגדל השעון, וכן תיכנן למכור להם את הבעלות ב וול סטריט 23 במסגרת עסקות בהיקף של מאות מיליוני דולרים כל אחת.

בסופו של דבר השלימו הצדדים רק עסקה אחת, שבמסגרתה מכרה אפי ארה"ב (חברה בת פרטית בבעלות מלאה של אפריקה) את זכויותיה בוול סטריט 23 תמורת 150 מיליון דולר. מקורבים לאפריקה טענו אז כי מדובר במחיר אטרקטיבי וזאת היתה אחת מעסקות הנדל"ן הבודדות בהיקפים כאלה שנסגרו באותה תקופה בניו יורק, והיא סייעה לאפריקה רבות.

אפריקה מציינת כי רכישת זכויות השותף תסייע לה למכור את הנכס במחיר גבוה יותר מהשווי שלפיו הוא רשום בספריה, שכן בעבר ניהלה אפי פיתוח מגעים עם אלפא בנק ועם גופים נוספים למכירת חלקה בנכס - אך המגעים הללו לא הבשילו לכדי הסכם.

בנוסף הוביל לבייב לפני פחות מחודש עסקה ברוסיה שבמסגרתה מכרו אפי פיתוח ושותפתה סנגירי הרוסית, שבשליטת אלכסנדר צ'גירינסקי, את הזכויות והחובות בפרויקט ארבע הרוחות במוסקווה בהיקף 371 מיליון דולר.

גם במקרה זה, לא ציינה אפריקה את שם הרוכש, ומהתקשורת הרוסית התברר כי מדובר בחברת קפריקורנוס אינווסטמנטס (Capricornus Investments) הרשומה באיי הבתולה הבריטיים. החברה מצויה בשליטת האוליגרך והמיליארדר היהודי הרוסי רומן אברמוביץ', שהונו האישי לפי מגזין "פורבס" מוערך ביותר מ-12 מיליארד דולר. לפי כלי תקשורת ברוסיה ובחו"ל, אברמוביץ' הוא ידיד עסקי של לבייב זה שנים, ובעבר אף רכש מניות של אפי פיתוח ותיכנן להשקיע באפי אירופה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker