אחד העם

פריגו משכה את הבורסה לירידות שערים

בתום המסחר מדדי ת"א 25 ו-100 נופלים ב-0.6%; מדד הפחד מזנק ב-5.8%; ביום שלישי צפוי להתפרסם מדד המחירים לצרכן

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
דרור רייך

יום המסחר הראשון של השבוע נחתם בירידות שערים לאחר עיכוב של כ-10 דקות בפתיחת המסחר, זאת בצל הירידות שנרשמו בסוף השבוע בגזרת המניות הדואליות ובראשן פריגו בוול סטריט.

פריגו, המניה בעלת המשקל הגבוהה ביותר במדד ת"א 25 (10.45%), צנחה בסוף השבוע ב-5.8% בעקבות הורדת המלצה של גולדמן סאקס מ'ניטרלי' ל'מכירה' בטענה כי הגידול במכירות צפוי להאט בחודשים הקרובים והורדת מחיר היעד של המניה ל-110 דולר בלבד.

בתום המסחר מדדי ת"א 25 ו-100 מאבדים 0.6% כל אחד. מדד הבנקים נחלש ב-0.3% ומדד הנדל"ן ננעל בירידה של 0.5%. בגזרת המניות פריגו צללה ב-6.3% טבע השילה 2.3% אפריקה נחלשה ב-3.15% וטאואר השילה 2.4% מערכה. 

מקרו

הגירעון בתקציב המדינה ב-2012 הסתכם ב-39 מיליארד שקל והגירעון מהתמ"ג הסתכם ב-4.2% לעומת התקציב המקורי שתוכנן לגירעון של 2% בלבד - כך עולה מאומדן ראשון של הגירעון ומימונו ושל ביצוע התקציב בשנת 2012 שנערך על ידי חטיבת מידע ניהולי באגף החשב הכללי, אגף כלכלה והכנסות המדינה במשרד האוצר ורשות המסים.

במשרד האוצר מסבירים כי הסטייה של הגירעון ביחס לתכנון בתקציב המקורי משקפת בעיקר הכנסות נמוכות מהתחזיות ב-18.5 מיליארד שקל ביחס לתחזית שהוכנה בתחילת 2012 של כ-221 מיליארד שקל (גביית המסים נמוכה ב-1% מהתחזיות) והוצאות הגבוהות מהתכנון בתקציב המקורי ב-2.2 מיליארד שקל.

בהמשך השבוע צפויה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לפרסם את מדד המחירים לצרכן לחודש דצמבר. מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר ירד ב-0.5%, בעיקר בגלל הוזלה במחירי הירקות הדלק והדולר. תחזיות הכלכלנים למדד דצמבר נעות בין ירידה של 0.2% לעלייה בשיעור דומה.

בסוף השבוע בורסות וול סטריט נסגרו קרוב לרמתן הגבוהה ביותר זה חמש שנים בדרכן לעלייה שבועית של כמחצית האחוז, לאחר שבנק ולס פרגו, הבנק הגדול הראשון בארה"ב שמפרסם את תוצאותיו הרבעוניות. הבנק דיווח על רווח שיא רבעוני אך גם על ירידה בהפרש בין שיעור הריבית שאותו קיבל הבנק על הלוואות או השקעות.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.1% והשלים עלייה שבועית של 0.4%; מדד S&P 500, אשר נסגר אתמול ברמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2007, נסגר היום כמעט ללא שינוי בדרכו לעלייה שבועית של 0.4%; מדד נאסד"ק הוסיף 0.1% ועלה ב-0.8% השבוע.

היום לא יתקיים מסחר במט"ח, ביום שישי הדולר נחלש ב-0.9% ונחתם ברמה של 3.74 שקלים, והמטבע של האיחוד האירופי התחזק ב-0.4% וננעל ברמה של 4.96 שקלים ליורו.

מניות במרכז:

יגאל לנדאו, מבעלי השליטה בשותפות חיפושי הנפט רציו, מכר בחמישי כ-0.75 ממניות השותפות תמורת 28 מיליון שקל - כך הודיעה הבוקר החברה. מכירת יחידות ההשתתפות, שעלתה במהלך השנה האחרונה בכ-50%, נעשתה לפי שער של 34.7 אגורות - בדומה למחיר השוק. לאחר העסקה, ייוותרו בידיו של לנדאו כ-0.55% ממניות השותפות בלבד. גם, אביו של יגאל, ישעיהו לנדאו, מכר באותו יום 4 מיליון מניות בשווי של כ-1.4 מיליון שקל, וכעת הוא מחזיק ב-344 אלף מניות.

ספקית הפתרונות בתחומים תקשורת הלוויינים, אורביט טכנולוג'יס, הודיעה היום כי תספק למשרד הביטחון מערכות עקיבה (התחקות) וטלמטריה הכוללים העברת נתוני מדידה ממרחק רב, כגון מן החלל החיצון לניסויי טיסה ב-3.5 מיליון שקל. ההזמנה התקבלה דרך משלחת הסיוע ביטחוני (FMF) של ישראל בארה"ב וכחלק מכספי הסיוע האמריקאי. מניית החברה מגיבה באדישות להודעה ונותרת ללא שינוי במסחר באחד העם.

כלכלני פועלים סהר השיקו היום סיקור על חברת כן פייט בהמלצת "קניה" עם מחיר יעד של 1.47 שקל, המגלם אפסייד של כ- 330% לעומת מחיר המניה כיום. מחיר היעד נגזר ממודל המעריך את שווי פעילותה של כן פייט בתחומים התרפויטיים של דלקת מפרקים שגרונית (RA), פסוריאזיס וסרטן הכבד, בכ- 63 מיליון דולר, ובנוסף את שווי פעילותה של חברת הבת בתחום האופטלמי - Ophthalix בכ- 52 מיליון דולר. מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker