בנק ישראל בוחן האם לטרפד פיצולי הנדל"ן של לאומי ומזרחי

הנהלת בנק ישראל אינה אוהבת את מהלכי הפיצול, שכן הם נתפשים בעיניו כדרך לא מקובלת להגדיל את ההון ■ בנק ישראל: "הנושא נמצא בבדיקה"

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורן פרוינד

בנק ישראל בוחן בימים אלו את מהלכי פיצול הנדל"ן שמנהלים הבנקים לאומי ומזרחי טפחות. גורמים בשוק ההון מספרים כי הנהלת בנק ישראל אינה אוהבת את מהלכי הפיצול, שכן הם נתפשים בעיניו כדרך לא מקובלת להגדיל את ההון. "מצד אחד הם מקבלים הון אבל מצד שני הם מייצרים התחייבויות לשכור את הנכס לטווח ארוך" אומרים גורמים בשוק ההון. בנק ישראל סירב להתייחס ומסר בתגובה כי: "הנושא נמצא בבדיקה".

הבנקים לאומי ומזרחי נמצאים בימים אלו בהליכים ראשוניים של בחינת האפשרות לפצל את הנדל"ן שבבעלותם לקרן ריט ולהנפיק אותה. השווי המאזני של הנדל"ן של בנק לאומי הוא 1.6 מיליארד שקל ומכירת הנדל"ן שלו עשויה לשפר משמעותית את יחס הלימות ההון שלו.

סטנלי פישר ודודו זקןצילום: אוליבייה פיטוסי

בנק לאומי בוחן בשלב זה שלוש אופציות מכירה: למשקיע מוסדי וחכירת הנכסים בעסקת Lease Back &Sell, או לחברת נדל"ן מניב מסוגן של גזית גלוב או אמות השקעות או העברת הנכסים לקרן ריט והנפקתה לציבור. קרן ריט מאפשרת למשקיעים פרטיים להשקיע בתיק מפוזר היטב של נדל"ן שמנוהל על ידי חברות מתמחות ומושכר לשוכר בדירוג גבוה - בנק לאומי לצורך העניין.

בדומה ללאומי, גם מזרחי טפחות מקדם מהלך להעברת הנדל"ן שבבעלותו לקרן ריט במטרה להנפיקה. מזרחי-טפחות מפעיל 130 סניפים שמחציתם בבעלותו ומחציתם מושכרים וכן הוא מחזיק בבנייני משרדים. על פי ההערכות, שווי הנדל"ן שמזרחי טפחות ינפיק הוא 700 מיליון שקל. מהלך פיתול הנדל"ן שמנהלים הבנקים לאומי ומזרחי, דורש את אישור בנק ישראל. כפי המסתמן, בנק ישראל לא יאשר את הפיצול, לא במתכונת הנוכחית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker