הדירקטורים באי.די.בי הסתפקו ב-2 שאלות לפני שחילקו 1.8 מיליארד ש' - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הדירקטורים באי.די.בי הסתפקו ב-2 שאלות לפני שחילקו 1.8 מיליארד ש'

כך מעלים הפרוטוקולים של אי.די.בי ■ אי.די.בי תגובה לתביעה להשבת דיווידנדים: "חוכמה בדיעבד" ■ בעלי האג"ח: הדיווידנדים חולקו מרווחים חשבונאיים מדומים שאינם עומדים במבחני החלוקה

10תגובות

>> ההידרדרות הפיננסית החמורה של אי.די.בי אחזקות הובילה באחרונה להגשת תביעה נגזרת נגדה ונגד בעלי השליטה בה בסכום של 1.5 מיליארד שקל. בעקבות התביעה נאלצה אי.די.בי לחשוף את תהליך קבלת ההחלטות של הדירקטוריון בכל הנוגע לחלוקת הדיווידנדים בחברה.

אייל טואג

הפרוטוקולים של ישיבות הדירקטוריון מצביעים כי הדירקטורים אישרו פה אחד את כל עשר חלוקות הדיווידנדים ב-2008-2010 שבהן חילקה אי.די.בי אחזקות לבעלי מניותיה 1.8 מיליארד שקל. התובעים, בעלי אג"ח המיוצגים על ידי עוה"ד אופיר נאור ורנן גרשט, מנסים להוכיח כי חלוקות הדיווידנדים לא עמדו בשעתו במבחני החלוקה הקבועים בחוק: מבחן הרווח ומבחן יכולת הפירעון.

"באמצעות אימוץ אגרסיבי של תקני ה-IFRS ועל ידי חשבונאות יצירתית ומסוכנת רשמה אי.די.בי אחזקות בדו"חות הכספיים רווחים רעיוניים חשבונאיים מדומים שלא נבעו מתזרים מזומנים ממשי, כאשר לאחר תקופה התברר כי הם הפסדים", טוענים התובעים. "על בסיס ההכרה ברווחים הרעיוניים אישר דירקטוריון החברה, שלא כדין, את חלוקות הדיווידנדים ורוקן את קופת החברה. חברה אמורה לחלק דיווידנדים רק לאחר שהחוב שלה לנושים משולם, או שברור שהוא יכול להיות משולם במועדו".

אי.די.בי טוענת כי יש לדחות את התביעה על הסף: "רק לאחר ביצוע החלוקה נקלעה החברה לנסיבות חריגות, כגון שינויי רגולציה מרחיקי לכת, התפתחות של מחאה חברתית ושינויים חיצוניים בתנאי השוק הקוטעים את הקשר הסיבתי בין חלוקת הדיווידנדים להרעה בתוצאות". אי.די.בי ובעלי השליטה טוענים שבתקופה שבה חולקו הדיווידנדים לא התקיים חשש סביר שלפיו, החברה לא תוכל לפרוע התחייבויותיה. "הבקשה, מתחילתה ועד סופה, מונחת על אדניה הרופפים של חוכמה דיעבד", טוענים באי.די.בי.

לזכות אי.די.בי ניתן לטעון שהשוק לא העריך כי היא לקראת משבר. הדבר ניכר בתשואת האג"ח שלה. כך, למשל, בסוף 2010 נסחרה אג"ח מסדרה ד' של אי.די.בי אחזקות בתשואה של 4%.

הדירקטורים לא הקשו

הפרוטוקולים של חלוקת הדיווידנדים שמסרה אי.די.בי, מלמדים כי הדירקטורים שלה לא שאלו ולא הקשו על חלוקת הדיווידנדים הרבים; זאת, אף על פי שבדו"חות של החברות-הבנות התפעוליות פורסומו לא פעם אזהרות בדבר הסיכונים בסביבה העסקית שלהן. כך, למשל, בדו"חות שופרסל נכתב ב-2007: "תוצאות הפעילות של הקבוצה עלולות להינזק בעקבות חקיקה הפוגעת בפעילותה, בעיקר בשל חקיקה צרכנית ואכיפתה המוגברת".

גם בחברה-הבת, דיסקונט השקעות, נכתב בעבר: "התחרותיות בשוק התקשורת הסלולרית עשויה להשפיע על נתח השוק של סלקום ועל יכולתה לגייס לקוחות חדשים". סלקום הזהירה עוד: "התחרות עלולה להביא להורדת מחירים או לגידול בהוצאות".

אי.די.בי צודקת בטענתה כי מהפכת התקשורת החלה רק אחרי חלוקת הדיווידנדים. ואולם השאלה שעולה היא אם ראוי היה לקיים דיון קודם בדירקטוריון ולוודא שבקופתה ייוותר מספיק הון לכיסוי התחייבויותיה. מהפרוטוקולים עולה כי דיון כזה לא התקיים.

בדו"חות כלל ביטוח נכתב: "החברה חשופה לשינויים ברגולציה הנוגעים לתחומי עיסוקה שעלולים לפגוע ברווחיותה".

בתגובתה כותבת אי.די.בי: "חלוקות הדיווידנדים בוצעו מרווחים המגובים במזומנים שהתקבלו מאי.די.בי פיתוח, כאשר הדיווידנד שחולק היה נמוך ממנו".

מהפרוטוקולים עולה כי הדירקטורים לא שאלו שאלות בנוגע להבחנה בין רווחים רעיוניים לבין רווחים הכרוכים בתזרים מזומנים ממשי. הם גם לא ניסו לברר מה משמעותו החשבונאית של מצב שבו החברה מכירה ברווח עצום של 1.3 מיליארד שקל מאחזקתה בשופרסל כתוצאה מפעולה טכנית של הצעת רכש שנעשתה לציבור ולא נרשמה כנגדה הפרשה למסים. חברי הדירקטוריון לא התעלמו מהחובות של אי.די.בי, ואלה תמיד הוצגו במצגות שצורפו לדיונים על הדיווידנדים.

באוגוסט 2008, זמן קצר לפני פרוץ המשבר הפיננסי, החליטו באי.די.בי אחזקות לחלק דיווידנד בסכום של 236 מיליון שקל. באוקטובר 2008, בשיאו של המשבר הפיננסי, אושרה חלוקת דיווידנד בסכום של 160 מיליון שקל. בעל השליטה, נוחי דנקנר, מצוטט באותה ישיבה באומרו: "לחברה אין חוב בנקאי, ולכן אינה כפופה לאמות מידה פיננסיות".

הנושא העיקרי שהדאיג את חברי הדירקטוריון היה דירוג האשראי שניתן לחברה על ידי S&P מעלות. בישיבה ב-31 במאי 2009, אישר הדירקטוריון פה אחד חלוקת דיווידנד של 216 מיליון שקל. הדירקטור שמואל לחמן שאל: "האם לחלוקת הדיווידנד עלולה להיות השלכה על הדירוג שנתנה מעלות לאג"ח של החברה?" דנקנר השיב בשלילה והוסיף: "הדירוג נמצא בבחינה על ידי מעלות, והנהלת החברה מקיימת דיונים עמה".

במארס 2010 אישר הדירקטוריון חלוקת דיווידנד של 180 מיליון שקל, אף שאי.די.בי פיתוח נמנעה אז מחלוקת דיווידנדים. במאי 2010 אושרה חלוקת דיווידנד של 150 מיליון שקל.

בתגובה מסר עו"ד גיורא ארדינסט "לא ראיתי דירקטוריונים כל כך אחראיים וכל כך שמרניים כפי שמשתקף מהפרוטוקולים של אי.די.בי אחזקות. הדירקטוריון שאל את כל השאלות הרלוונטיות לצורך חלוקת הדיווידנד. יש להדגיש כי הפרוטוקול משקף רק חלק קטן מהדיון שנערך כדבר שבשיגרה. איש לא צפה ולא יכל לצפות את שורת המכות שאי.די.בי ספגה בשנים לאחר מכן :בסלקום, שופרסל, כלל תעשיות, ואת הרגולציה שחסמה את האפשרות להעלות את הדיווידנד. "

ארדינסט הוסיף "הדיווידנדים שחולקו היו ראויים לחלוקה והיו חלק מזערי, שכן אף פעם לא היוו יותר מ 5% מהעודפים הראויים לחלוקה. בסופו של דבר, שווי השוק של אי.די.בי אחרי החלוקה האחרונה היה יותר גבוהה משווייה לפני כל החלוקות, כאשר בפועל 9 מתוך 10 החלוקות נעשו מהמזומן שהתקבל מחברת הבת".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#