מה כדאי לדירקטורים לעשות לקראת הדו"חות - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה כדאי לדירקטורים לעשות לקראת הדו"חות

החמרת הרגולציה על פעילות הדירקטוריונים משנה את ההיערכות לדו"חות השנתיים

תגובות

בימים אלה עוסקות החברות הציבוריות בישראל בהיערכות לדיווח השנתי. השינויים בתנאי הרגולציה דורשים מהחברות להתמודד עם הנחיות רבות בתחום הממשל התאגידי במטרה להגביר את השקיפות וליצור סטנדרט של איכות ניהול ודאגה למשקיעים.

בין היתר נדרשות חברות ציבוריות להתמודד עם דרישות ה-SOX, עם תיקון 16 לחוק החברות, עם אכיפה מנהלית ועם שאלון ממשל תאגידי. עם זאת, קיימת כפילות בין החוקים והתקנות השונות בתחום הממשל התאגידי. רבים מהנושאים שבהם נדרשות החברות הציבוריות לטפל מופיעים ביותר מאשר תקנה אחת. כפועל יוצא, חברה שתיישם באופן יסודי ועמוק את עקרונות הממשל התאגידי תעשה ככל הנראה את מרבית העבודה פעם אחת, ובכך תעמוד גם ביתר התנאים.

מוטי מילרוד

חיזוק הרגולציה בשנים האחרונות מגביר את האחריות של הדירקטורים. ריכזנו כמה המלצות לדירקטורים ולנושאי משרה כפי שהם מופיעים בשאלון הממשל התאגידי שעליו נדרשות החברות להשיב כדי לוודא שהחברות שעליהן הם אמונים עומדות היטב בתנאים:

כשירות וכישורי הדירקטורים.

החברות נדרשות לדווח אם כל הדירקטורים שכיהנו בתאגיד בשנת הדיווח הצהירו כי יש להם הכישורים הדרושים ואם לתאגיד יש תוכנית הכשרה לדירקטורים חדשים בתחום עסקי התאגיד ובתחום הדין החל על התאגיד והדירקטורים וכן תוכנית המשך להכשרת דירקטורים מכהנים.

על הדירקטורים לוודא כי מוצגת בפניהם סקירה תקופתית אודות הוראות החוק הרלוונטיות, לרבות עדכוני חקיקה. כדאי לבקש מהנהלת החברה לקבל סקירה תקופתית אודות עסקי החברה לרבות סקירות עומק מבעלי תפקידים בחברה על תחומי פעילותם וכן על נושאים כמו טכנולוגיית המוצרים ותהליכי הייצור. לבסוף כדאי לוודא שאחת לתקופה יתקיים סיור שטח במוקדי הפעילות של החברה, כולל במוקדי פעילות רחוקים.

עצמאות הדירקטוריון

החוק מאפשר לדירקטור לבקש שהחברה תממן לו חוות דעת של מומחה חיצוני בנושאים מורכבים - למשל החלטה על השקעה בנדל"ן במדינה שבה לדירקטור אין ניסיון. במקרה כזה יכול הדירקטור לקבל סקירה כלכלית על המדינה.

בכל דיון בנושאים הקשורים לעמידה בהוראות החוק כדאי לדאוג לקבל חוות דעת מפורטת מהיועצים המשפטיים. לגבי נושאים שבהם נדרשת התמחות ספציפית והמשפיעים על קבלת ההחלטות בחברה (למשל ביטוח, השקעות, או מיסוי) כדאי לבקש כי המומחים יבואו ויציגו את עמדתם בפני הדירקטוריון. בנוסף לכך, כדאי לוודא כי פרוטוקול הישיבות משקף את תהליך קבלת ההחלטות.

דיון בנושא ניהול עסקי התאגיד

אחת השאלות בשאלון הממשל התאגידי מתייחסת לקיומו של דיון אחד לפחות שקיים הדירקטוריון בשנת הדיווח לעניין ניהול עסקי התאגיד בידי המנהל הכללי ונושאי המשרה הכפופים לו בלא נוכחותם - לאחר שניתנה להם הזדמנות להביע את עמדתם. כדי שיתקיים דיון אפקטיבי מומלץ שיכללו בו עניינים כמו עמידה ביעדים, השוואה לתוצאות חברות דומות בשוק, אירועים חריגים בתקופה, חריגות הקשורות לרגולציה, ומידע אודות היערכות ההנהלה לתקופות הבאות.

דיון עם המבקר הפנימי והרו"ח

בהתאם לסעיף 117 לחוק החברות, על ועדת הביקורת לקיים בשנת הדיווח ישיבה אחת לפחות בנוכחות המבקר הפנימי ורואה החשבון המבקר, בלא נוכחות של נושאי משרה בתאגיד שאינם חברי ועדה, בעניין ליקויים בניהול העסקי של התאגיד. להלן כמה עניינים שמומלץ שייכללו בדיון עם המבקר הפנימי ורואה החשבון:

1. כדאי לוודא כי הם קיבלו שיתוף פעולה מלא מהנהלת החברה וגישה מלאה למידע הרלוונטי וכי הנהלת החברה לא מנעה מהמבקרים ביצוע ביקורת לגבי תהליכים או מוקדי פעילות מהותיים.

2. כדאי לבדוק עם המבקרים כי לא היו ממצאי ביקורת שלא הופיעו בדיווחיהם.

3. כדאי לדרוש קבלת דיווחים לגבי ליקויים משמעותיים שאותרו בתקופה, וכן דיווחים אודות פעולות שבוצעות לתיקון הליקויים.

לסיכום, כללי הממשל התאגידי מגדירים בין היתר את הממשק בין הדירקטוריון להנהלה ומנסים להגביר את עצמאות הדירקטוריון ואת תפקידיו כגוף מפקח על פעילות ההנהלה. טוב יעשו הדירקטורים אם יוודאו שהתאגיד שבו הם מכהנים עומד בכללים הנדרשים ושמושקעים משאבים מספקים בהטמעת ממשל תאגידי נאות ובפיקוח על יישומו באופן שוטף.

-

הכותב הוא שותף בחברת פאהן קנה ניהול בקרה Grant Thornton ישראלתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#