חשש בת"א משינוי מכסות היצוא: דלק צנחה ב-4%; רציו ב-3%

מניות השותפות בתגליות הגז הגדולות תמר ולווייתן נסחרו היום בירידות שערים חדות, על רקע הפרסומים שמשרד האנרגיה עשוי להפחית את מכסת יצוא הגז ■ מלאנוקס איבדה 5%, רמי לוי עלתה ב-4.5%

ערן אזרן
ערן אזרן

תחושת הסגריריות שאפפה היום (ג') את העיר תל אביב תאמה במידה רבה גם להלך הרוח במסחר באחד העם. ברוב שעות היום התנהל המסחר בבורסה בירידות שערים קלות, על רקע המגמה השלילית אמש בוול סטריט והבוקר באסיה ובעקבות מימושים מצד המשקיעים, לאחר העליות שנרשמו מאז תחילת השנה בשל התפוגגות החשש מה"מצוק הפיסקלי".

מדד ת"א 25 נחלש ב-0.23% ומדד ת"א 100 השיל 0.15%. מדד ת"א בנקים נסחר בעלייה של 0.74%, ומדד נדל"ן 15 ירד ב-0.32%. מחזור המסחר היומי הסתכם ב-1.03 מיליארד שקל. הערב תיפתח עונת הדו"חות בוול סטריט - עם פרסום דו"חותיה של ענקית האלומיניום אלקואה.

מניית מלאנוקס המשיכה, גם היום, במסע מטה ואיבדה עוד 5% על רקע אזהרת הרווח שפרסמה בשבוע שעבר. מניה נוספת שבלטה הייתה פיבי - חברת האחזקות של צדיק בינו - על רקע כוונת בעל השליטה להחזיק באופן ישיר בבנק הבינלאומי (על ידי חלוקת דיווידנד בעין). המניה איבדה 3.5%. מנגד, בלטה לחיוב מניית רמי לוי שזינקה ב-4.6%.

חוששים מהפחתת המכסות

מניות השותפות בתגליות הגז הגדולות תמר ולווייתן נסחרו בירידות שערים חדות, לאור פרסומים בתקשורת לפיהם משרד האנרגיה מתכוון להפחית את מכסת יצוא הגז מישראל. על פי הפרסומים - שהוכחשו מאוחר יותר על ידי משרד האנרגיה - הכישלון במציאת גז בקידוחים האחרונים יביא להקטנת מכסות היצוא שקבעה ועדת צמח. בין המניות שריכזו עניין: קבוצת דלק (אבנר קידוחים ודלק אנרגיה), ישראמקו, רציו ודור גז. בסיכום יומי איבד מדד מניות הנפט והגז 1.35%.

עוד במגזר הגז והנפט: יחידות ההשתתפות של גלוב אקספולריישן עלו ב-9.5% במחזור של יותר מ-2 מיליון שקל. הסיבה לעלייה היא דיווח שהוציאה השותפות, לפיו יש בידיה האמצעים הכספיים לביצוע קידוח "אופק 2" עד לשלב מבחני ההפקה. השותפות מציינת כי הדיווח פורסם על רקע "פניות רבות של משקיעים" שהגיעו אליה.

גם גבעות עולם דיווחה היום על תוכנית העבודה ל-2013. השותפות מסרה כי ביצוע קידוח "מגד 6" יחל רק ברבעון השני, עיכוב של חודשיים ביחס לתאריך המקורי. על פי התוכנית, קידוחים ב"מגד 7" וב"מגד 8" השכנים יחלו ברבעון הרביעי של 2013 וברבעון השני של 2014 בהתאמה. נכון להיום, לגבעות יש מימון מספיק רק לקידוח הראשון.

איגרות החוב

הגמה השלילית שאפיינה את שוק המניות, נעצרה בגזרת השוק הסולידי. מדדי התל בונד (20, 40, 60) עלו עד 0.1%. בלטו במסחר איגרות החוב של אלביט הדמיה ופלאזה סנטרס, שאיבדו עד כ-1.5% על רקע הורדת הדירוג וחשש המחזיקים כי בעל השליטה ימשוך דיווידנד נוסף מפלאזה בשווי של 30 מיליון שקל.

גם איגרות החוב של קבוצת אי.די.בי רשמו ירידות במחזורים גבוהים, על רקע המגעים להסדר חוב בין בעלי האג"ח לחברה. סדרה ד' של אי.די.בי אחזקות איבדה 2%, והיא נסחרת כעת בתשואה לפדיון של 58%.

מנגד, איגרות החוב של כלל פיננסים עלו ב-0.9% במחזור גבוה. אתמול הודיע בית ההשקעות כי מכר את פעילות קרנות הנאמנות ותיקי ההשקעות לידי המתחרה הראל פיננסים. בכך למעשה, מוכר כלל פיננסים - החברה הבת של כלל ביטוח - את כל פעילויותיו העיקריות כשברשותו נשארות אחזקות זניחות בחברות החיתום כלל (10%) ובמחלקת הברוקראז' (60%).

בגזרת איגרות החוב הממשלתיות נרשמו עליות שערים חדות. אג"ח שקלית (לא צמודה למדד) ל-10 שנים עלתה ב-0.28%, וירדה לתשואה של 3.8%. איגרת חוב צמודה לתקופה דומה עלתה ב-0.24% וירדה לתשואה של 1.41%.

מניות במרכז

הסדר החוב באי.די.בי: מסתמן כי נאמנות מחזיקי איגרות החוב של אי.די.בי תציע את איל גבאי כמומחה שיבדוק מטעם בית המשפט את הסדר החוב בחברה. לאחר שבית המשפט דחה את מינויה של דורית סלינגר, לשעבר מנכ"ל חברת מעלות, ישבו נאמני מחזיקי איגרות החוב ודנו מי יכול לעמוד בקריטריונים אותם קבע בית המשפט בפסיקתו.

בנק לאומי נמצא בהליכים ראשוניים של בחינת האפשרות לפצל את הנדל"ן שבבעלותו לקרן ריט ולהנפיק אותה. השווי המאזני של הנדל"ן הוא 1.6 מיליארד שקל. מכירת הנדל"ן עשויה לשפר גם את יחס הלימות ההון של הבנק. הבנק נמצא בהליכי בחינה ראשוניים של פיצול הנדל"ן שבבעלותו ומימושו באחת מ‑3 אופציות מכירה: למשקיע מוסדי וחכירת הנכסים בעסקת Lease Back &Sell, או לחברת נדל"ן מניב מסוגן של גזית גלוב או אמות השקעות, או העברת הנכסים לקרן ריט והנפקתה לציבור.

עוד במגזר הבנקאות: איש העסקים צדיק בינו, מבעלי השליטה בחברת האחזקות פיבי השולטת בבנק הבינלאומי (53.5%), מנהל מגעים מתקדמים עם המפקח על הבנקים לשנות את היתר השליטה בבנק, כך שיחזיק במניות השליטה במישרין ולא באמצעות פיבי. המהלך נובע על רקע הפער שנוצר בין מניית הבינלאומי, שעלתה בשיעור מרשים של 52% בשנה האחרונה, לבין מניית פיבי (שאחזקתה היחידה היא הבנק) שעלתה ב-32% בלבד.

מניית קולפלנט נפלה ב‑2% במחזור של 460 אלף שקל - פי שלושה מהמחזור היומי הממוצע במניה - לאחר שחברת אדוורדס הודיעה לה כי בכוונתה להפסיק את שיתוף הפעולה בין שתי החברות בנוגע לפיתוחו של מוצר לשוק הקרדיוסקולרי. אדוורדס הודיעה לקולפלנט כי ההחלטה התקבלה בעקבות הערכה פנימית בנוגע לתוכניות הפיתוח העתידיות של החברה האמריקאית ולמרות שביעות רצונה מההתקדמות שהושגה בפיתוח המשותף.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker