"יותר מ-95% מהחוסכים מושקעים בקופות הכלליות - זה לא מתאים לכולם"

עמי סידי מסכם קדנציה של כמעט 20 שנה בניהול אמבן - חברת ניהול התיקים השנייה בגודלה בישראל של בית ההשקעות אי.בי.אי ■ "בשנתיים האחרונות, כדי לתת תשואה של 5%-6% צריך להיכנס להשקעות מסוכנות - וזה לא נכון מבחינת העמיתים של קרן גבע", הוא מסביר ■ לאחר שאת יום הולדתו ה-50 הוא חגג בגלישה מראש מגדל שלום, הפעם סידי עוזב דרך הדלת וימשיך לייעץ לחברה

אסא ששון
נתן שבע

>> אף שהוא מנהל את חברת התיקים השנייה בגודלה בישראל ואחראי על 20 מיליארד שקל מכספי החוסכים, עמי סידי לא ממש מוכר מחוץ לשוק ההון. כנראה שהסיבה העיקרית לכך היא שסידי הוא סרבן ראיונות כפייתי. מה שגרם לו להעניק את הראיון הנוכחי הוא פרישתו מהתפקיד הניהולי בבית ההשקעות אי.בי.אי.

סידי מכהן כמנכ"ל חברת ניהול התיקים אמבן מ-94' והוא אחד המנכ"לים הוותיקים בשוק ההון. לפני שהגיע לאי.בי.אי, ב-91', הוא שימש כרוז בבורסה של תל אביב במשך שנתיים, בימים שהמסחר התנהל בפומבי, בדרך כלל בצעקות. אולי זו הסיבה שכמנכ"ל אמבן סידי השתדל לשמור על פרטיות ולהתרחק מאור הזרקורים של התקשורת.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

עמי סידיצילום: אייל טואג

בנובמבר דיווח אי.בי.אי כי סידי פורש מניהול אמבן. במקומו מונה לתפקיד דייב לובצקי, בנו של אחד ממייסדי אי.בי.אי צבי לובצקי. לכאורה, מדובר בעוד פרישה של בכיר בשוק ההון, אלא שפרישתו של סידי מסמלת יותר מכל את השלמת המהפך באי.בי.אי, שהחל לפני כשנתיים. שלושת השותפים ומייסדי החברה - לובצקי, עמנואל קוק ודוד ויסברג - החלו להעביר את מושכות הניהול לידי ילדיהם. דייב לובצקי מונה כאמור למנכ"ל אמבן. עידו קוק ורון ויסברג מונו למנכ"לים משותפים של אי.בי.אי.

לראיון לרגל פרישתו מניהול אמבן מגיע סידי לאחר הרצאה שעסקה במתאם בין טיולים אתגריים לניהול. "להוביל טיול, ובטח טיולים אתגריים עם סכנה ממשית, יכול ללמד הרבה מאוד. למנהלים יש הרבה מה ללמוד ממובילי טיולים כאלה. המרצה הגיע ב-2009 לפסגת הקלימנג'רו באפריקה, ולקח מהטיול תובנות שאותן הוא משליך על ארגון, על מי שעומד בראשו ועל איך מנהל צריך להתנהג", מספר סידי בהתלהבות. "אגב", הוא מוסיף, "הוא היה בקלימנג'רו רק שנה לפני".

טיולי אתגר, כפי שכבר ניתן להבין, הם חלק מחייו של סידי. את יום הולדתו ה-50 הוא חגג בגלישה ממגדל שלום. המגדל, שמתנשא לגובה 145 מטר, לא נבחר במקרה. משרדי אמבן ממוקמים בקומה ה-26 שלו. "אני בבניין הזה מ-94' וכל הזמן עולה ויורד במעלית - פעם אחת החלטתי לגלוש מהגג", מסביר סידי.

בטיולים הוא רואה מודל לניהול השקעות. "לטייל בהרים זה כמו לנהל השקעות. אנחנו חיים בסביבה של סיכונים. יוצאים בבוקר מהבית, וזה לא טריוויאלי שנחזור בערב הביתה - לכן הדרך היחידה היא לחיות את החיים. בחלק מהזמן פירוש הדבר לצאת לבתי קפה ולפעמים - לחלום לכבוש פסגה של הר". לאורך כל הראיון סידי מדגיש כי אף שהוא משתמש בגוף ראשון-יחיד, הוא מדבר בשם כל צוות החברה.

"העולם השתנה, השפה השתנתה"

למה אתה מסיים את התפקיד?

"אם הייתי צריך לענות במלה אחת, אז כדי להתרענן. בעולם המקצועי ההתפתחות זה ללמוד להשתנות. כל כמה שנים אני עושה משהו חדש, מוצא אפיק חדש בחברה ומתפתח בו. מלבד זאת, מדי שנה אני עושה צ'ק-אפ על גיליון אקסל מסודר, ורואה מה אני עושה וכמה בתפקיד.

"למנכ"ל יש הרבה תפקידים: ניהול כוח אדם, ניהול מטרות לבעלי המניות, תכנון של ההתנהלות מול בעלי המניות ומול הלקוחות. מדובר בהתנהלות במגוון מעטפות - שיווק, השקעות, רגולציה - ויום אחד עשיתי צ'ק-אפ וגיליתי ששליש מהיום אני מתעסק בתפעול ובקרה וביקורת ורגולציה. זה לא התאים לי יותר".

אתה לא חושב שיש הצדקה להידוק הרגולציה?

"העולם השתנה. השפה השתנתה. בשנות ה-90, לנהל כסף היה דבר שונה לגמרי מניהולו כיום. פעם עולם ההשקעה היה יותר פרוץ, עולם של אינדיאנים. הינו אומרים ללקוח: ‘אנחנו נדאג לך, אתה רק תגיד כמה סיכון אתה רוצה'. ממצב שלא היו חוקים בכלל, קורה שלפעמים יש קצת יותר מדי חוקים. אני בעד הרגולציה ולא חושב שיש עודף רגולציה. פשוט מצאתי את עצמי כמנהל מתעסק עם יותר מדי דברים שאני לא אוהב.

"במקביל, תמיד חשבתי שתשואה זה דבר חשוב, אבל מסתבר ששירות הוא עוד יותר חשוב. וכשמדברים על שירות ללקוחות, צריך לזכור שיש בעולם אנשים שהכסף שלהם יותר חשוב להם מהבריאות. יש אנשים שנכנסים למצבי לחץ לפי מצב השווקים - מתקשרים אליך ב-12 בלילה במצבים קיצוניים.

"אז חשבתי לעצמי: מה יקרה אם אפרוש - כלום. אני משאיר חברה חזקה, שמנהלת 20 מיליארד שקל. החברה השנייה בגודלה בענף, עם צוות ניהולי טוב מאוד".

מה למדת על הדרך שבה צריך לבנות חברה כמו אמבן?

"ב-91' הייתי כאן לבד. הסוד של אמבן הוא שלאורך השנים אספתי את האנשים הנכונים וידעתי לשמור עליהם. רוני פילו עובד איתי מ-94' ומשמש סמנכ"ל אמבן, ומי שמחליף אותי זה דייב לובצקי שעובד באי.בי.אי עשר שנים, שמונה מהן באמבן. כל מי שנושא משרה ניהולית גדל פה ארבע-שבע שנים, וזה מה שיפה פה - זה יוצר אווירת צוות".

עמי סידי גולש ממגדל שלוםצילום: מוטי קמחי

אבל מצד שני אנחנו רואים פה חילופי דורות בין מקימי החברה לבנים שלהם. כל שדרת הניהול שהיתה כאן, ועכשיו גם אתה, פשוט נעלמת.

"הם כבר העבירו את החברה לילדים, ואני לא חושב שחילופי המנהלים דומים אחד לשני. כולם שואלים אותי אם הפרישה קשורה לכך. בדברים מסוימים זה קשור, אבל במקרה שלי זה לגמרי רצון שלי. מה עוד שאני ממשיך לשמש יועץ בחברה. העובדה שזו חברה משפחתית אף פעם לא הפריעה לי, להפך. לא תיארתי לעצמי כמה עוצמה יש לחברה הזאת".

יותר עוצמה מאשר בחברה לא משפחתית?

"רבים מהערכים שאיפיינו ארגונים נשחקו בשנים האחרונות, אבל אי.בי.אי היתה ונשארה ארגון עם ערכים. המקימים הם אמנם בעלי ראייה עסקית, אבל תמיד הסתכלו קודם על האדם ורק אחר כך על שאר הדברים".

"לא אוהב פרסום"

אף שאתם חברת התיקים השנייה בגודלה בשוק, אתם לא ממש מוכרים. איך אתה מסביר את זה?

"זה תלוי בעיקר באדם שעומד בראש העסק - ואני לא אוהב פרסום. אני מאמין בצוותיות. לאבא שלי, 93, יש אמרה חכמה: אדם כוכב הוא כמו רקטה, טס לשמים - ואז צונח לקרקע. כלומר, לא משנה כמה תתרומם, בסוף תתרסק. לכן, כדי להיות חזקים צריך לפעול כצוות, עם בלמים ואיזונים. אני עושה את הדברים החשובים, שירות ומקצועיות, ופחות חשוב לי להבליט את עצמי, ובטח לא בתקשורת. מלבד זאת, חברת ניהול תיקים היא קודם כל חברה שנותנת שירות. ככזו, היא פחות בפרונט התקשורתי".

ומה קורה כשמנהלי המוסדיים, שהפקידו אצלך את תיקי ההשקעות שלהם, מתחלפים?

"יש תאגידים שזכיתי במכרז לנהל להם את התיק כבר לפני 17 שנה, ומאז הם איתי. אם אתה נמצא בשליש העליון של התוצאות באופן קבוע, נותן שירות טוב, מוכיח שאתה איש מקצוע והגון איתם עסקית - אין סיבה שהם יעזבו.

"מתוך ה-20 מיליארד שקל, כ-15 מיליארד זה של מוסדות שמתפלגים באופן הבא: 2.5 מיליארד שקל תאגידים (חברות ציבוריות, מלכ"ר, רשויות מקומיות) ו-12.5 מיליארד שקל זה חיסכון לטווח ארוך של מוסדיים, כמו קופות גמל ופיצויים. בנוסף, אחרי ועדת בכר התחילה מגמה של ירידה בדמי הניהול. אנחנו חברה עסקית שרוצה להרוויח, אז הקמתי פעילות שיווק באמבן. וכך נולד ניהול התיקים ללקוחות פרטיים (כ-5 מיליארד שקל)".

הכל מנוהל באופן אישי?

"כדי לפתוח תיק, הלקוח צריך הון מינימלי של 500 אלף שקל. מתחת לזה, התיק מנוהל באמצעות קרנות - כי אחרת התיק נשחק מעמלות. לכן, הדרך הכי זולה ללקוח קטן היא באמצעות ניהול תיק קרנות. נכון שהוא משלם קצת יותר דמי ניהול בקרנות, אבל סך הכל הוא מקבל תמורה טובה יותר".

אתם מכניסים בתיקי הקרנות שלכם רק קרנות של הבית, או גם קרנות אחרות?

"רק קרנות שלנו".

"החטא הקדמון של עולם ההשקעות"

אתה מנהל את קרן גבע שנים רבות. בחמש השנים האחרונות התוצאות שלה לא משהו. למה?

"קודם כל, זה נכון. אבל צריך להיזהר כשבודקים תוצאות של חמש שנים. תמיד התייחסתי לקרן גבע ככסף העיקרי של בן אדם, שצריך לשמור על הערך הנומינלי שלו - ולא חשוב מה (גבע מתחייבת ל-75% אג"ח מדינה). במשך הרבה שנים ניהלתי אותה בצורה אגרסיבית והיא גדלה וצמחה. מ-2006 הערכתי שהעולם הולך לתנודתיות גדולה, והנכסים משוערכים יתר על המידה - אז הפכנו להיות סולידיים מאוד, ואכן ב-2008 כמעט ולא הפסדנו כסף.

"ב-2009, לעומת זאת, היה כסף על הרצפה והקרן עלתה ב-15%. לכן, חמש שנים זו פרספקטיבה בעייתית. מ-2010, לתפישת עולמי, העולם מתנהל בהנדסה פיננסית - ולכן גבע מחזיקה נכסים קצרים, וכמעט בלי נכסי סיכון".

אבל היא פחות טובה גם מהקרנות השקליות.

"זה נכון שהשנה קרן גבע הציגה ביצועים פחות טובים מהשקליות. אבל קרן כזו אמורה להיות טוטל ריטרן - היא לא יכולה להתנדנד מעלה מטה. אבל כן צריכה לנצל הזדמנויות חריגות בשוק, וצריך לבחון אותה לאורך זמן. אסור להסתכל במונחים של שנה וצריך להיזהר גם בבחינה על פני חמש שנים.

"בשנתיים האחרונות, כדי לייצר תשואה של 5%-6% צריך להיכנס להשקעות מסוכנות, וזה לא נכון מבחינת העמיתים של גבע. סגנון הניהול בא ליד ביטוי במוצר שנקרא גבע. זה מוצר סופר סולידי, שבא להחליף את המק"מ שלהם. יש לו סטיית תקן נמוכה ממק"מ ותשואה יותר גבוהה - גם לאחר הורדת דמי ניהול של 1.2%. הכי חשוב זה להתאים את יכולת ניהול ההשקעות שלך למוצר. יש השקעות מסוכנות, שגם אם אהיה משוכנע שארוויח בהן כסף, אין להן מקום בגבע".

מי ינהל עכשיו את גבע?

"אין לי מושג".

אתה לא מרגיש שאתה נוטש את ה"בייבי" שלך?

"אני עוזב בייבי גדול, 50 עובדים, חברה שהקמתי. למרות זאת, רבים לא יודעים להעריך כיום מוצר כמו גבע. הם רוצים תוצאה כל יום, ואת ה-7%-8% בשנה. הם לא מבינים שזה בלתי אפשרי - מתוך רצון להשיג את התשואה הזאת הם ימצאו עצמם במקום אחר.

"אני מתקשה להבין את השפה החדשה של שוק ההון. ראיתי מייל מחברת השקעות אחרת, וחשבתי שזה מחברת נסיעות - הסיפור היה ‘גייס איקס כסף וטוס לאן שהוא'. אני לא יודע לדבר בשפה הזאת.

"אני יודע לבנות תיק השקעות שמתאים לרצונות ולמטרות של הלקוח. הביקורת העיקרית שלי בתחום ההשקעות היא החטא הקדמון שכולנו חוטאים בו - משקיעים ומנהלי השקעות - והוא מסתכם בזה שהתשואה שהושגה בעבר היא כבר שלי, וצריך לייצר אותו הדבר קדימה, גם אם זה בלתי אפשרי".

אבל זה מה שמעניין לקוח שנכנס לקרן. הרי הוא לא נהנה מהתשואו שהיו בעבר.

"מה לעשות שתזמון זה דבר חשוב מאוד. כשאתה בוחן תשואה רב-שנתית, תשואה של 7% זה יפה. אבל אם מסתכלים קדימה, ברמת הריביות האפסית שקיימת, צריך ללכת למקומות שבהם הפנס לא מאיר".

"לא הייתי כוכב וגם לא נפל"

אז אילו מקומות צריך להאיר בימים אלה?

"קח את החיסכון לטווח ארוך ב-2008-2009 ותראה שרכיבי הסיכון (מניות ואג"ח קונצרניות) היו פחות מ-20% כל אחד. גם בגלל ירידת הערך וגם כי גופים מכרו, גם בגלל פדיונות וגם בגלל ועדות השקעה שראו כל יום איך הנכסים יורדים והורו למכור.

"כיום המניות הן סביב 30% והקונצרניות בערך 40%. זה המוצר. אני לא יודע אם זו טעות. את זה ההיסטוריה תגיד. כשאתה מערבב כסף וטיסות לחו"ל, אני לא בטוח שהלקוח מוצא את עצמו במסלול שמתאים לו מבחינה השקעתית. יש היום בקופות גמל כלליות יותר מ-95% מהחוסכים. זה לא מתאים להרבה חוסכים".

מי צריך להיות בקופת גמל כללית, שתמהיל ההשקעות בה נקבע על ידי הקופה?

"אין פה הגדרה ברורה. לקוח חייב לעבור ליבון פיננסי, ואני לא חושב שזה מה שקורה היום. כי אם היו עוברים את הליבון הפיננסי, 95% מהחוסכים לא היו יושבים בקופה הכללית. מצד אחד, יש את אנשי המכירות שצריכים להביא כסף ולהציג גרף גידול של הכסף. מצד שני, יש את אופן ניהול הכסף ותפירת החליפה".

ויש סתירה בין השניים?

"הגרף של גידול הכסף אצלנו הוא פועל יוצא של ניהול הכסף. תמיד אמרתי לאנשים שלי: ‘תהיו טובים בתשואות (בשליש העליון), תנו שירות טוב, התאימו את התיק לצורך של האדם או הארגון, אל תסטו ממה שהלקוח ביקש - ולאורך זמן הכסף יזרום.

אף שנה לא הייתי כוכב ואף שנה לא הייתי נפל. מה שמייחד את סגנון הניהול המשפחתי של אי.בי.אי זה שמעולם לא קידשו שם את הגיוס של הכסף על חשבון המקצועיות והניהול הנכון של הכסף".

מה צריך לעשות היום בתחום ההשקעות?

"עברתי הרבה משברים, גם במחירי שפל וגם במחירי שיא. אני תמיד אומר ללקוחות שלי שהשנה הכי קשה מבחינתי היתה 2007. זה היה שיא - וכל מה שאמרתי לא קרה. שמרתי על מבנה התיק, וב-2008 הם הבינו, כשלצערי חלק מהם לא נשארו.

"אנחנו נמצאים כיום בעולם פיננסי שהוא גבוה מהעולם הריאלי. העולם צורך את עצמו לדעת, ומאז 2008 אנחנו נמצאים בניהול משברי. 2009-2010 היו שנים של תקווה, שבהן חשבנו שהיתה תקלה ועכשיו הכל בסדר. אז מתברר שלא זה המצב, והמשבר הכלכלי נמשך".

"הבנקים המרכזיים דוחים את הקץ"

סידי אמנם אומר כי הוא משאיר ללובצקי חברה גדולה ואיתנה, אבל באותה נשימה מדגיש כי הכלכלה הגלובלית נמצאת במשבר, שסופו אינו נראה לעין. את הנתונים הטובים והרווחיות של החברות הוא רואה כפועל יוצא של שני דברים בלבד: "מאמץ מרוכז של הבנקים המרכזיים שדוחים את הקץ - רק שלא יקרה בקדנציה שלהם - ומזרימים כסף בלי חשבון. הדבר השני שקרה הוא שעברנו התייעלות. אנחנו רואים את זה ברמת החברות. החברות ממשיכות להיות יעילות ולא מגייסות כוח אדם.

"מה שאומר כי עשרות מיליונים בעולם ימשיכו לחפש עבודה, ומה שקורה זה ריביות נמוכות והנדסה פיננסית. וקונים סיכונים. זה לא רע, אבל צריך לזכור שזה מתרחק מהעולם הריאלי שנמצא במצב לא פשוט".

למה הכוונה?

"לכולנו יש יותר הוצאות מהכנסות. בהנדסה הפיננסית כולם מקווים שערך הנכסים העתידי יגדל, ואז המצב יסתדר. זו בעיה מאזנית שיש יותר חוב מהון".

ואיך זה יסתדר?

"או שיום אחד העולם הפיננסי יבין שהוא הולך באוויר, כמו בקומיקס, ואז ייפול - או שהעולם הריאלי יצליח לאושש אותו וערך הנכסים יעלה. ההיסטוריה הוכיחה שזה לא הצליח. התפקיד שלי כמנהל כספים הוא לזהות את הסיכונים ולפעול בתוך המציאות הזו. אני לא יודע מה יהיה מחר, אני לא נביא. אבל החוכמה היא לא לשבת בחוץ, אלא לעשות את המקסימום בתוך תמונת המקרו המורכבת".

מחר בא אליך לקוח עם מיליון שקל, איך אתה בונה לו את תיק ההשקעות ?

"בהנחה שיש לו פרופיל ממוצע של לקוח, כמובן אחרי ליבון צרכים, ומדובר בהשקעה לטווח ארוך - אז 25% במניות, עד 35% באג"ח לא ממשלתיות והשאר באג"ח ממשלתיות. אנחנו חיים בכלכלה גלובלית והחלק החו"לי של המניות גדל וצריך להגיע ל-50%. יש מעט אנשים שמתאים להם השורות האחרונות בתיאטרון, לרוב הציבור מתאימות השורות הראשונות - כלומר המניות הגדולות. אנחנו מחזיקים כ-80% מההרשאה המקסימלית במניות".

איך אתם בוחרים את המניות בחו"ל?

"70% זה באמצעות היצמדות למדדים, בניית המדד ישירות או על ידי רכישת תעודות סל. לגבי היתרה, יש לנו פה מנהל מניות חו"ל כבר הרבה שנים, והוא בוחר את המניות. אנחנו מנהלי ערך בנשמה. אנחנו אנליסטים בנשמה. בתוחלת אנחנו יודעים לזהות מניות טובות".

"ההשקעה המצטיינת - במבה הפיליפינית"

באיזו השקעה אתה הכי מתגאה?

"חברה פיליפינית (רובינה, יצרנית הבמבה הפיליפינית) שבשנת 2008 הפסידה בגלל תיק האג"ח שלה וירדה מ-30 דולר ל-5 דולרים. אתה אומר לעצמך שיש פה משהו לא נורמלי. חברה שתמיד הרוויחה פתאום מתרסקת בלי סיבה עסקית - ולכן קנינו.

"כיום החברה נסחרת במחיר של כ-78 דולר ושילמה 20-30 דולר דיווידנד. מכרנו כבר מרמה של 60 דולר למניה. זה בינגו. לא גילינו את אפל, כולה חברה תעשייתית שמוכרת במבה".

איך גילתם אותה, מה התהליך לזיהוי חברה?

"אנחנו לא נכנסים להשקעה אם להערכתנו החברה לא תהיה קיימת בעוד 20 שנה. יש לנו תהליך ארוך של בחינת ההיסטוריה שלה, ההנהלה, היחסים הפיננסיים לאורך זמן".

על איזו מההשקעות שביצעת אתה הכי מצטער?

"אי.סי.איי. אז הבנתי שאסור להתרחק יותר מדי מהקו. תמיד היו סימנים שזה מאוד בזול ושהמהפך עוד רגע קורה. כי כאשר אתה מתרחק מהקו יותר מדי, אתה נופל. כיום קצב השינויים הוא מהיר מאוד, ולכן קל ליפול".

אתה פורש כאיש עשיר?

"מה זה אדם עשיר? אני לא מתלונן. אני בן 53 ועובד מגיל 14. הקמתי חברה בעשר אצבעות, חברה מרוויחה ומעולם לא נקנסתי. אז כן, תוגמלתי. אבל הכל מעבודה קשה".

מה אתה הולך לעשות?

"אני נשאר באי.בי.אי במשרה חלקית. חצי מהשבוע אטפל בלקוחות, וחצי מהזמן אטייל ואתרום לכל מיני גופים".

עמי סידי

תפקיד: מנכ"ל אמבן מ-1994, 21 שנה בקבוצת אי.בי.אי

גיל: 53 מצב משפחתי: נשוי+2 השכלה: BA (מדעי המדינה), MBA (מימון וחשבונאות) - באוניברסיטת ת"א תפקידים קודמים: כרוז בבורסה לני"ע עוד משהו: חובב טיולים אתגריים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker