לאומי עשוי לרשום רווח הון של 2.4 מיליארד ש' ממכירת נדל"ן

הבנק נמצא בהליכי בחינה ראשוניים של פיצול הנדל"ן שבבעלותו ומימושו

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק לאומי נמצא בהליכים ראשוניים של בחינת האפשרות לפצל את הנדל"ן שבבעלותו לקרן ריט ולהנפיק אותה. השווי המאזני של הנדל"ן הוא 1.6 מיליארד שקל. מכירת הנדל"ן עשויה לשפר גם את יחס הלימות ההון של הבנק.

רקפת רוסק עמינחצילום: ניר קידר

בנק לאומי נמצא בהליכי בחינה ראשוניים של פיצול הנדל"ן שבבעלותו ומימושו באחת מ‑3 אופציות מכירה: למשקיע מוסדי וחכירת הנכסים בעסקת Lease Back &Sell, או לחברת נדל"ן מניב מסוגן של גזית גלוב או אמות השקעות או העברת הנכסים לקרן ריט והנפקתה לציבור. קרן ריט מאפשרת למשקיעים פרטיים להשקיע בתיק מפוזר היטב של נדל"ן שמנוהל על ידי חברות מתמחות ומושכר לשוכר בדירוג גבוה - ­בנק לאומי.

הקרן שאינה ממוסה ישירות אלא ברמת המחזיק (כלומר בעל מניות פרטי ישלם מס של 25% על רווחי הריט ואילו קופת גמל לא תשלם מס כלל) ומשלמת דיווידנד שנתי של 90% מרווחיה השוטפים.

בנק לאומי שהוקם ב‑1902 מחזיק ב‑124 בסניפים בבעלותו ברחבי ישראל, מתוך 264 סניפים בסך הכל, ובמספר רב של נכסים במרכזי הערים כולל בלב תל אביב; אזור שנחשב ליקר בישראל.

הנכסים מוחזקים בבעלות הבנק ובבעלות החברות הבנות בנייני בנק, ולין סיטי סנטר. בבעלות לאומי 181 נכסים, מתוכם 124 סניפים ו‑19 משרדי הנהלה ראשית, שטח הנדל"ן של לאומי הוא 268 אלף מ"ר, כולל 81 אלף מ"ר של שטח סניפים, משרדי הנהלה ראשית של 40 אלף מ"ר, לא כולל מתחם קרית שירות בל"ל בלוד, והיתרה משרדים. הנדל"ן של הבנק רשום במאזנו בעלות מופחתת של 1.6 מיליארד שקל אולם היות שלאומי, כמו כל הבנקים, אינו מדווח על תוצאותיו על פי התקינה הבינלאומית החדשה (IFRS) השווי אינו מייצג את השווי ההוגן של הנכסים כלומר את מחיר השוק שלהם אלא את עלות הרכישה ההיסטורית והמופחתת. על פי הערכות בשוק הנדל"ן, שווי השוק של הנדל"ן של בנק לאומי מגיע ל‑4 מיליארד שקל.

פיצול הנדל"ן לקרן ריט והנפקתה לציבור יסייע לשפר את יעילותו של הבנק, להגדיל את הונו של הבנק , משאב במחסור במיוחד בעידן של כללי באזל 3, ולשפר את יחסי הלימות ההון של הבנק על ידי הגדלת הונו של הבנק מצד אחד (מכירת הנדל"ן צפויה להניב רווח הון של 2.4 מיליארד שקל) והקטנת נכסי הסיכון של הבנק על ידי מכירת הנדל"ן, מצד שני.

דודו זקן, המפקח על הבנקים בבנק ישראל, קבע שעל כל הבנקים לשמור על יחס הלימות הון (הון מניות +רווחים צבורים חלקי נכסי הסיכון) של 9% החל מינואר 2015, בעוד ששני הבנקים הגדולים לאומי והפועלים יציגו יחס הלימות הון של 10% החל מינואר 2017

מכירת הנדל"ן היא חלק מהמגמה של הבנקים בעולם כולו להתמקד בבנקאות ולהיפטר מהחזקות נדל"ניות וריאליות מתוך ההערכה שהבנק יפיק תשואה מירבית להון משימוש בהונו בפעילות בנקאית.

מגמה זו כבר באה לידי ביטוי במכירת 4.6% ממניות מגדל שהוחזקו על ידי לאומי תמורת 276 מיליון שקל, ועשויה להתבטא בעתיד במכירת החזקתו של הבנק בחברה לישראל (17.8%).

לאומי אינו הבנק היחידי שבוחן את האפשרות של השלת נכסי המקרקעין שלו. מזרחי טפחות מקדם מהלך להעברת הנדל"ן שבבעלותו לקרן ריט במטרה להנפיקה. מזרחי-טפחות מפעיל 130 סניפים שמחציתם בבעלותו ומחציתם מושכרים וכן הוא מחזיק בבנייני משרדים. על פי ההערכות, שווי הנדל"ן שמזרחי טפחות ינפיק הוא 700 מיליון שקל.


תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker